Van valami magyarázat a románok eredetére, hogyan maradtak fenn amikor Románia területe nem vagy csak rövid ideig állt római uralom alatt, míg azokon a területek teljesen eltűntek a latin nyelvek, amelyeket évszázadokig uraltak a rómaiak?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy az Olt folyónál volt a római limes, tehát Moldva és Havasalföld keleti része kívül esett a Római Birodalom határán (ahhoz képest mégis ott alakultak meg az első román államok), míg Erdélyben, a Bánátban és Havasalföld nyugati felén is csak 150 évig tartott a római uralom (addig mint a török uralom Magyarország egyes részein). Én nem hiszem, hogy ennyi idő elég a lakosság romanizálására, főleg hogy a mai románok által lakott területek jó része kívül esett a Római Birodalom hatáskörén, ahol pedig megvetették a lábukat, azt is hamar elhagyták a barbárok folyamatos támadásai és a helyi lakosság lázadásai miatt. Az utánuk következő népek mind barbárok és nem latin nyelvűek voltak, gótok, hunok, gepidák, avarok, szlávok, bulgár-türkök, magyarok, kazárok, besenyők, kunok (utóbbi 3 Havasalföldet és Moldvát uralta kb. 900-1240 között). Elképzelhető, hogy ebben a szűnni nem akaró népáradatban fennmaradt a latin nyelvű lakossága (betelepített rómaiak + romanizált őslakosok) Erdélynek és a környező területeknek, míg ahol még a késő középkor folyamán is nagy számú latin nyelvű lakosság élt folyamatosan a római kortól kezdődően (Dalmácia, Illíria, Macedónia, Görögország) azok szimplán eltűntek?
2019. júl. 27. 12:48
 1/4 anonim ***** válasza:
69%

Valóban elképesztő. Nem hiszem, hogy sokra fogják értékelni lexikális tudásom ezen részét, de azért leírom.

Az ősi Római mondakör szerint, az elcsámborgott gyermek Romulust, és Rémuszt egy farkas nevelte fel. Kevesen tudják, hogy az "árváknak" volt egy harmadik testvére, őt Románusznak hívták. Mivel a két kisded Romulusz, és Rémusz, teljesen lekötötte az anyafarkas minden figyelmét, Románusz szemében egyre ellenszenvesebb lett két testvére. Ellenszenvét tovább fokozta az a tény, hogy neki már nem jutott csecs, a farkas mellei közül, ezért nem tudott farkastejjel táplálkozni, csak az apja f&sza jutott neki, azt tudta tövig nyelni. Innen is származtatható a Dákó-román kifejezés.

2019. júl. 27. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt már hallottam..
2019. júl. 27. 13:37
 3/4 anonim ***** válasza:
#1 zseniális.
2019. júl. 27. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
78%

Van. Délebbről jöttek, ahol nem merült fel ez a probléma.

Nem szoktam magamat linkelgetni, mert igazából annyira nem elegáns dolog, de épp a múlt héten fejtettem ki részletesebben is egy másik kérdés alatt néhány erre utaló jelet; parafrazálni, lusta vagyok, egyszerűen bemásolni pedig még ennyire se lenne elegáns, szóval utólagos engedelmeddel l. a 16-ik válasz itt:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..

2019. júl. 27. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!