Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi történt az ókori római...

Mi történt az ókori római technológiával a középkorban?

Figyelt kérdés

A katolikus egyházon kívül mi okai lehettek annak, hogy egyszerűen eltűnt a középkorra az (ókori római) fejlett technika és civilizáció?

Gondolok én itt most pl. padlófűtés, fürdők, csatornák, nagyobb higiénia, fejlett tudományok, fejlett és jó minőségű kereskedelmi utak stb.



2019. okt. 16. 19:33
 1/10 anonim ***** válasza:
90%
Aki ezeket meg tudta csinálni, az nem tudta megvédeni magát egy kézitusában. Úgyhogy amikor egy barbár átszúrta karddal, akkor a technológia vele halt.
2019. okt. 16. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
81%
Ehhez társadalom is kell, hogy fennmaradjon.
2019. okt. 16. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
92%
A technológia az nem csak úgy létezik magában, ahhoz emberek kellenek akik értenek ahhoz hogyan kell kiépíteni, fenntartani, működtetni azt.
2019. okt. 16. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Tislerics Máté ***** válasza:
55%

Most elképzelem, ahogy odamegy a szaki a városvezetőkhöz és javasolja egy szennyvízelvezető megépítését. Nyilván igazolni kéne, hogy ennek lenne is értelme a bűz eltűnése mellett (amit egyébként megszoktak). Mivel? Római tekercsekkel? Azokat felgyújtották, vagy lefoglalták. Ha nála volt esetleg ilyen akkor szintén elkobozták pogány, ördögi építménynek titulálva. El kellett volna magyaráznia, hogy mikroszkopikus(:D) lények élnek a salakanyagban amitől megbetegszünk? Tehát szerinte nem Isten művei a betegségek, hanem olyan kicsi lényeké, amiket nem is látunk? öööööö Az egyház nem volt annyira nyitott, mint pl. egy alexandriai tudóstársaság...


Ha esetleg lett is volna valami antiinkvizítor vezető a városban, aki lazán kezeli a pogány hagyományokat, akkor ő se mert volna felhúzatni egy ilyet, mert mi van ha eljön a városba főpap, vagy valami nagy-hatalmú egyházi személy. - Régi pogány berendezéseket építenek ebben a városban? Mégis hogy képzelik?


A római birodalom a keresztény vallás térhódítása miatt bukott meg. Az egyház megpróbált minden pogány emléket elzárni, megsemmisíteni, érthető okokból. A régi technológiák is ezért nem voltak akkoriban kimondottan menő dolgok...


Csak úgy halkan megjegyzem, hogy Alexandriát és ott lévő könyvtárat, ami megpróbálta lemásolni és összeszedni, rendszerezni a világ tudását, felgyújtották és porig rombolták a keresztény vandálok. Több mint félmillió tekercs semmisült meg, ami több ezer év tudását foglalta magába. A keresztény egyház tehet arról, hogy a "sötét" középkor olyan volt amilyen. Csak a Reneszánsz hozott változást, az emberi technológia térnyerésében. Pont azért, mert a vallásos áhítatot elkezdte felváltani a humanista gondolkodás. Az emberközpontúság az Isteni felett. Azóta csak 500 év telt el de már beléptünk az űrkorszakba és a háborúk a kibertérben zajlanak. A sötét középkor ellenben 1500 évig tartott, és a tudomány és technológia fejlődése (finoman szólva is) nem volt olyan látványos.... Az egyházon kívül tehát csak elhanyagolható körülmények voltak hatással az ókori római technológiák elfejetésére...

2019. okt. 17. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

#3! Ez nem tekinthető magyarázatnak, mert a Római birodalom ugyan úgy kb. 1500 évig tartott, mint a középkor. Az emberek pedig anatómia szempontból semmit sem különböztek egymástól. Sőt a középkor még akár meríthetett is volna a régi tudásból, de ennek pont az ellenkezőét tette.


Volt idejük és agykapacitásuk, hogy újra rájöjjenek, azokra amikre a rómaiak is. Még akkor is ha nulláról kezdik, ahogy a Rómaiak. Lett volna idejük olyan oktatási rendszett kialakítani, lett volna idejük kitapasztalni azt, amit a Rómaiak is. De ez nem sikerült. Csak a Reneszánsz után, de aztán akkor nagyon.... roppant érdekes......

2019. okt. 17. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Róma hatalmas birodalommá lett, leigázott népek által rengeteg vagyonra szert tett, ebből fejlődést tudott generálni, hatalmas területű volt, nem volt szükség komoly millitarizmusra, ezért technológiailag is fejlődtek, mert azt hadászatilag is tudták alkalmazni, így spóroltak a katonákon.

Míg a középkorba egymással folyton harcoló népek voltak jellemzők, közepes területi mennyiséggel, a hadseregre a gazdaság akár 60%-a is mehetett, pénzrontás által, zsákmányszerzés, rombolás miatt.

Legnagyobb gazdasági és technológiai épitőelem a béke, mert nem problémázni azzal hogy bármikor jöhet egy ellenséges támadás és faluk mennek tönkre, rengetegen halnak meg. Róma ezt kitudta védeni, csak nem tudta benépesíteni a saját területeit és korrupt is lett ami miatt belülről romlott meg, valószínűleg önmagától szét esett volna, a külső barbár betőrések csak indikátorai voltak ennek, akiknek nem volt érdekük átvenni a római fejlődés jelentős részét.

2019. okt. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Aki ezeket meg tudta csinálni, az nem tudta megvédeni magát egy kézitusában. Úgyhogy amikor egy barbár átszúrta karddal, akkor a technológia vele halt."

"Ehhez társadalom is kell, hogy fennmaradjon."

"A technológia az nem csak úgy létezik magában, ahhoz emberek kellenek akik értenek ahhoz hogyan kell kiépíteni, fenntartani, működtetni azt."


Igen, ilyenek. Jött a barbár, átszúrta karddal, és a technológia attól még ott maradt egy ideig, de igen, fenn is kellett volna tartani, működtetni - a barbár viszont nem értett hozzá, ezért végül a technológia is elhalt a rómaival együtt. Igaz, hogy a barbároknak is ugyanannyi idejük volt felfejlődni, na de előbb visszacsúsztak, és onnan indulhatott a fejlődés, nem pedig arról a szintről, ahol a rómaiak már tartottak.


És akkor most gondoljuk meg, mi újság a tömeges bevándorlással, mik lesznek a következményei...

2019. okt. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Alex Fly ***** válasza:
84%

Az a helyzet, hogy volt közben egy népvándorlás...

A Római Birodalom területét olyan népek foglalták elb amelyek nem használták ezeket a rómában elterjedt technológiákatb nem ismerték ezeket vagy a kultúrájuknak nem felelt meg. Egy lovasnomád pásztornép pl. mit kezdhetett a többszintes épületekből állób vízvezetékkel és csatornával ellátott várossal? A vonuláskor nem tudja magával vinni...

Amikor Róma elbukott, nem volt aki fenntartsa, fejlessze ezeket a számukra felesleges dolgokat.

Az egyház sem tudta a teljes tudásanyagot továbbadni azoknak akiknek nem volt rá szükségük, hiába őrizték ezeket a kolostorokban...

2019. okt. 18. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
87%

A rómaiak sok csodálatos dolgot építettek, de azért ezek a fejlett dolgok rettenetesen nehézkesek és drágák voltak, mint a padlófűtés és nem is tudtak nagyon elterjedni, kevesen tudták megfizetni.

A római birodalom bukása is több okra vezethető vissza, amelyek között nem kis súllyal esik latba a gazdasági csőd, amelynek szintén különböző okai voltak, olyasmik, hogy a régi kisparaszti birtokok eltűntek, mindenhol nagy gazdaságok, nagybirtokok üzemeltek és rabszolgatartással az nem volt igazán életképes, a provinciák sorra leszakadoztak, így nem voltak meg a korábbi gazdagság forrásai, nem tudták már a hivatalokat sem fenntartani, sőt az antik épületeket, mert azok már nekik is antikok voltak, sem tudták karban tartani, nemhogy újakat építeni.

A bukás előtti Rómában potyogott a márvány a falakról, már akkor minden tönkrement és még a katonáskodáshoz sem volt már kedvük, idegen zsoldosnépeket alkalmaztak, de végül még azokat sem tudták már fizetni és lényegében ez volt a közvetlen bukás oka, a gótok döntötték meg a birodalmat, illetve a maradványait.

Nem volt így meg a folytonosság, mivel már a római birodalom sem tudta tartani korábbi technológiai eredményeit, nem volt hát kitől eltanulni az utódoknak azokat.

2019. okt. 19. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Városiasodott civilizáció volt, elég pénzzel rendelkezett az állam, rendelkezésre álltak az ókori tudományos eredmények. És nagyon fontos volt, hogy hatalmas volt maga az állam, több civilizációt is magába egyesített, amelyeknek a vívmányait egyesíteni tudta, magába tudta olvasztani.


A középkorban ezek közül egyik tényező sem állt fenn. A középkori európai civilizáció nem városi volt, hanem földműves, nem létezett egy minden felett őrködő állam, a tudományt alávetették az egyháznak, az egyház pedig homogenizált, és nem engedett annak teret, hogy a sokszínűség szimbiózisban éljen egymással, mint az ókori Rómában.


De azt is látni kell, hogy az ókori Rómában az átlagember ugyanúgy nyomorgott, mint a középkorban, a civilizációs vívmányokat igazából a gazdagabb rétegek élvezték, akik a társadalomnak csak néhány százalékát tették ki.

2019. okt. 26. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!