Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek működne a következ...

EagleHUN kérdése:

Szerintetek működne a következő megoldás akár gazdasági akár pszichológiai szempontból?

Figyelt kérdés

Egy fiktív ország fiktív vezetője bejelentené a sajtóban egy új törvény készültét és megszavazását, ami a következőképp szólna:


- A készülő meghirdetett új törvény értelmében 2 év múlva (Pl Jan 1 -től) a dohányterméket árusító helyeknek vissza kell vásárolnia a csikkeket kilóra.

Erre azért lenne szükség mert eldobálják az emberek, szemetelnek vele, mérgezi a vizeket és egyébként is csúnya, műanyag szűrő sosem fog elbomlani stb stb... Mondjuk árat is mond 1000 peták (fiktív ország helyi pénze) / kg áron megy majd a kötelező visszavásárlás.


- Ennek hatására az országban a csóringerek máris elkezdenék gyűjteni a csikkeket. Na meg a dohányosok is. Kimennének az utcákra és onnan is zsákba szednék mert jó befektetésnek ígérkezik.


- Ezt észlelve (hogy tonnaszámra van már leadni valója sok embernek) először az eladó helyek próbálnának meg valamit tenni, lobbizni stb... de tegyük fel sikertelenül.


- Közeledik az évforduló (lejár a 2 év): - Mindenki az összes dohányos is nagyban gyűjti. Mindenkinek zsákszámra van már.

Az árusító helyeken meg megjelennek a táblák hogy utolsó nyitvatartási nap dec 31.

Mert ha kinyitnának akkor irdatlan összegekért kellene visszavásárolniuk veszélyes hulladékot egy több napos rohamban. Ez egy gazdasági öngyilkossággal érne fel számukra inkább bezárnak végleg.


A fiktív országunk így:

- Megtisztult egy kicsit, legalábbis az eldobált csikkektől. A zsákokat és tartalmát valószínű a kukákba raknák és nem kiszórják az eredeti helyére amikor leesik hogy senki nem vásárol vissza!


- Gyakorlatilag megszűnt a dohányzás betiltás nélkül, mert nincs hol megvásárolni! Legfeljebb külföldön lehet de viszont nem lehet csak úgy korlátlanul behozni tonnaszám!


- Bár igaz hogy fiktív államunk elesik sok adótól is, de az egészségügyben jelentős javulás és költségcsökkenés hosszútávon ezt bőven ellensúlyozza!


- Kormánybácsi nem hazudott, és tett egy hatalmas jót az országával. (Ténylegesen nem tiltotta be, ergo "nem rajta múlott".)


Nos nem akarok senkinek sem tippeket adni.

De azt is tudom most egy kicsit Troll is vagyok! :D



2019. dec. 18. 22:25
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az ötlet jónak tűnik, bár akadhatnak vele gondok.

1. Az átlagember szerintem nem fog csikket gyűjteni.

2. A hajléktalanok is inkább a jobban jövedelmező koldulással, vagy fémdobozok gyűjtésével foglalkoznánk. 1 kilónyi csikk összegyűjtése azért eltart egy darabig.

3. Nyilván zavaró a sok csikk, de amíg honfitársaink egy része senkitől sem zavartatva dobálja el közterületen, tömegközlekedési járműveken a szemetét; nyugodt szívvel pakolja le az erdő szélén az építési törmeléket, rossz háztartási gépeit (amik már nem férnek bele a kukába), addig én nem nagyon reménykednék egy ilyen terv sikerében.

2019. dec. 18. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Wadmalac ***** válasza:

A forgalmazás megszüntetése és tilalom kombinációja sem működik, ezt megmutatta a világon jó pár kísérlet az alkoholtilalomra. Csak feketepiacot, maffiát szült.


A csikkek visszavétele valami potom áron nem rossz ötlet, de csak akkor működőképes, ha a lánc a GYÁRTÓIG visszamegy.


Nekem vannak kétségeim a hatásosságával kapcsolatban, az egyértelműen jól újrahasznosítható alumínium italos doboz fizetős leadása sem nagyon akar működni.


A mainál sokkal de sokkal integráltabb okoseszköz-világban megoldható lenne, hogy MINDEN megfelelő helyre bedobott hulladékért bónusz krediteket kapjon mindenki. Csak ennek a megvalósítása olyan mértékű elektronizálást, "állampolgár-megfigyelést" igényel, hogy erős privátszféra és egyéb GDPR aggályokat vet fel, meg persze drága is.

2019. dec. 19. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Mezitlábas cigaretta. Ismerős kifejezés? Ez volt a füstszűrők előtt. Dohányt és cigipapírt lehet venni, meg is teszik a bagósok nagy mennyisegben. Az árusító helyeknek érdekében állna átállni arra, hogy kizárólag dohányt és papírt áruljanak, ezzel megszüntetve a füstszűrőket. Annyit tudnának összeszedni az emberek amennyi addig épp van, az meg nem egy akkora veszteség 2 év múlva sem. Viszont több lenne a rákos ember a füstszűrő nélküli cigire való visszaszoktatás miatt. Az is lehet, hogy többen tubákolásra vagy dohánylevelek rágására állnának át, na meg ott a pipa. Az emberek mindig is találékonyak voltak az önpusztítás módját illetően.

Nem nézel Shameless-t az a bajod. :) Ott a fószer már elitta a máját ezért a seggén át öntötte be az alkoholt. :D És azt hiszed ilyenek csak a sorozatokban vannak. Hát nem.

2019. dec. 19. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerintem jelentősen javítana a helyzeten, ha több helyen lenne elhelyezve szemét-tároló, amibe csikket is lehet bedobni.

Ahol lakom, több kis üzlet, szolgáltató működik. Korábban a környék dugig volt csikkel. Az alkalmazottak és a vendégek is kijártak az utcára cigizni. Mióta kihelyeztek két szemétest külön hamutartóval -ráadásul egyelőre rendszeresen ürítik is-, azóta sehol egy csikk. Amerikában egy parkoló feljárójánál a fém korlátokon voltak kb. 1 cm-es lyukak. Rájöttem, hogy ebbe dobálják a csikkeket, s valahogy alulról ürítették. Szóval vannak ötletek.

2019. dec. 22. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a válaszokat ment a zöld.
2020. jan. 7. 11:18
 6/8 A kérdező kommentje:

#2 Jogos a felvetés, megkerülnék, mert találékonyak.


Továbbá a visszavitel azért nem működik mert nem fizet eleget. Az összes üdítős doboz és flakon visszavásárlását kötelezővé kellene tenni és a legkisebb egy darabra is kp -ban kifizethető módon, ami jelenleg 5Ft.


És igen arra gondoltam én is hogy a gyártóig megy vissza a hulladék, függetlenül attól hogy miről (üdítős doboz, befőttesüveg, vagy épp cigicsikk) van szó, vagy hogy a gyártó mi módon hasznosítja újra. Aki nem vállalja az itt nem kereskedhet. És így ha külföldi a gyártó a nem hasznosítható szemete is kikerül vissza oda, kezeljék ott, ne mi ássuk el!

2020. jan. 7. 11:18
 7/8 A kérdező kommentje:

#3 Első részére annyit tudok mondani "húú wazze, erre nem is gondoltam" mármint hogy a füstszűrőtől szabadulnának meg hogy kikerüljék, és inkább vállalják a rákot.

Pedig ha az emberi természetbe belegondolunk akkor ez igen való színű. Sajnos erre én sem tudok megoldást. Ez az a pont ahol azt kell mondjam az ötletem jó volt ezen mégis elbukott sajnos. :-/


A második részéhez:

A májhoz az alkohol a véren át jut el, akkor is ha a hátsó bejáraton töltené valaki. Szóval ugyanúgy káros miközben az élvezeti értéke így erősen megkérdőjelezhetővé válik.

Szóval hiszem ha látom...

2020. jan. 7. 11:23
 8/8 A kérdező kommentje:

#4 Teljesen jogos, és igazad van. Nagyon rossz a helyzet ha egyáltalán vannak köztéri szemetesek és egyáltalán ürítik akkor nem a megfelelő helyen vannak.


Ha van itt valaki a "tűz közeléből" be is adhat erről mondjuk 6 millióért egy tanulmányt: "Hogyan kell jól elhelyezni a szemeteseket". 10 milláért / város / kerület meg is csinálják! Ürítve persze továbbra sem lesznek, így továbbra is a kuka környékén fog tornyosulni a szemét. Bocs nem széttrollkodni akartam, csak egy lehetetlen országban élünk ami sajnos így működik...

Nem tudom mi a megoldás...

2020. jan. 7. 11:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!