Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan vannak a tulajdonokat...

Honnan vannak a tulajdonokat képező dolgok?

Figyelt kérdés
Köszönöm szépen!
2020. márc. 25. 19:17
 1/8 anonim ***** válasza:

Mire gondolsz?

Attól, hogy többesszámban írod ki ugyanazt a kérdést kétszer egymás után, még nem értem.

2020. márc. 25. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Melyek azok a dolgok, amelyek képezik tulajdonodat?

Pl. ha birtokolsz valamit, mi képezi azt, hogy a te tulajdonod?(jogilag)

2020. márc. 25. 20:13
 3/8 anonim ***** válasza:

Vasarlassal kapod meg a tulajdonjogot. A nagy erteku dolgok (pl haz, auto) egyertelmuek, adasveteli szerzodes, stb, altalaban van valami papir rola.

Kis erteku dolgoknal, pl egy par zokni, nyilvan nem tartod meg a blokkot, meg azon nincs is rajta a neved, hogy te vetted, ezeknek nincsen fizikai bizonyiteka, hogy a tied, szoval itt csak a te es masok tudataban letezik, hogy a tied. Esetleg ha ellopjak, es perre akarod vinni, akkor kamerafelvetelekre tudok gondolni, ami bizonyitek lehet, hogy te vasaroltad meg az adott dolgot, de ha ez sincs, akkor nem tudom.

Alapvetoen szerintem ez ilyen osztonos emberi dolog, hogy magunknak tulajdonitunk dolgokat es ezt a tobbseg tiszteletben tartja. Pl vegyunk egy munkahelyet, ahol nem te vasarolod a kellekeket, elmeletben kozos mondjuk az osszes toll, de van egy db piros, amit mindig te hasznalsz es kijelented, hogy az a “tied”, a tobbseg nem fogja elvenni direkt eloled, hanem masikat fog keresni, ha van.

Allatoknal altalaban ez a teruletukkel mukodik.

2020. márc. 25. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ajándékozással, örökséggel is kaphatsz tulajdonjogot, de ehhez is papír kell (ajándékozási, hagyatéki).
2020. márc. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Törvényileg van kimondva, hogy egy személynek lehet tulajdona, tulajdonjogot szerezhet valamely dologra. Tuképpen az egyik alapjog, ami minden embert megillet. (Bár jogi személyekre is igaz.)

Ez nem mindig volt így, például a rabszolgáknak nem volt ilyen joguk.

2020. márc. 26. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Eredetileg a tulajdonok nyilván a természetből való elsajátítással keletkeztek. Ez a darab kő az enyém, mondta valaki. Add nekem! Nem adom! Elveszem erővel! De hát van még ott egy csomó, miért pont az enyém kell? Mert te már olyan jól kifaragtad, én meg nem tudom így megcsinálni, vagy csak lusta vagyok hozzá. Ha a kérdező célja az arra való rávilágítás, hogy eredetileg minden tulajdonszerzés valamiképpen erőszakkal történt, akkor igen, illetve talán mégsem. Az is lehet, hogy az eredeti tulajdonos birtokában maradt az a kő. Ez esetben a tulajdon a megmunkálás aktusával keletkezik. Mert tulajdon az, amit birtokolni/tulajdonolni érdemes. Az említett kődarab a bele fektetett munka által válik értékké, melyet érdemes tulajdonolni. Tehát a tulajdonok eredetileg munkából származnak.
2020. márc. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Jogi értelemben az egyik legrégibb tárgyai a birtoklásnak az élelmiszer (és hasonló fontos tárgyak, anyagok) előállításához szükséges természeti javak, pl. föld, állatok, gabona, stb. Ezen kívül fontos tulajdon volt még a ló (vegy egyes helyeken a teve, stb.), amik a munkában, mozgásban, szállításban, harcban voltak fontosak. Ezek csupa olyan dolgok, amikre másoknak is szükségük volt, így a kizárólagos birtoklásukkal befolyást, hatalmat lehetett szerezni mások felett. Ezt a hatalmat megőrzendő lett a tulajdon a felső rétegek (avagy törvény) által "védett" fogalom.
2020. márc. 26. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha már felhoztuk a haszonállatokat; a birtoklás bizonyítását az úgynevezett billogozással érték el (illetve a mai napig is, de már más formában); a tulajdonos kialakított egy szimbólumot, ami csak rá jellemző (ezt ma védjegynek hívjuk, egyébként), ezt vasból elkészítette, hevítésig melegítette, majd az állat hátsó részéhez nyomta, ami természetesen fájt az állatnak. A lényeg, hogy az égetés helye és mintázata megmaradt, ezzel jelölve tulajdonosát.

Mondjuk ez a módszer sem teljesen atombiztos, ugyanis ha valaki ellopott egy állatot, és az ő billogja hasonló volt, mint az eredeti gazdájának (például előbbinek egy S, utóbbinak egy 8-as), akkor gond nélkül felül tudta írni a védjegyet.

2020. márc. 26. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!