Hogy lehetne nevezni az ideológiák, eszmék tudományát?

Figyelt kérdés
Ha azt mondom, hogy ideológia, akkor konkrétan az eszmére gondolok, pl. szocializmus, nacionalizmus, logicizmus, ateizmus, liberalizmus,... a politológia egy résztudományát szeretném megnevezni: esetleg ideonómia, ideográfia?

2020. máj. 22. 01:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Filozofia?
2020. máj. 22. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Bar abba sok mas is feletartozik.
2020. máj. 22. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
38%
Ahogy a geológia a Földdel foglalkozó tudomány, a pulmonológia tüdővel foglalkozó tudomány, ugyanígy az ideológia meg az ideákkal, eszmékkel foglalkozó tudomány. Tehát a keresett szó simán az “ideológia”.
2020. máj. 22. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Wadmalac ***** válasza:

Ideológia.


Antoine Destutt de Tracy alkotta a szót, kifejezetten az ideák tudományának neveként.


Csak azóta nem elsősorban erre használjuk.

2020. máj. 22. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Tudom mit jelent az ideo- előtag és a -lógia utótag, de együtt nem azt adják, amit én érteni szeretnék rajta. Már a kérdésleírás első sorában leírtam mi ezzel a baj. Egy másik névre van szükség. Akár magyarosítani is lehet, mondjuk eszménytan vagy nem tudom.
2020. máj. 22. 12:38
 6/11 anonim ***** válasza:
Ideológiaelmélet.
2020. máj. 22. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:

"de együtt nem azt adják, amit én érteni szeretnék rajta"

Mert így szoktuk meg. De ahogy írtam, az eredeti jelentése pont az, amit keresel.

Gondolom az az értelme a közhasználatból is azért halt ki, mer nincs rá szükség.

2020. máj. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Bármennyire meglepő, az eszmék rendszerét, tulajdonságait, kapcsolatait és más összefüggéseket éppen a filozófia tárgyalja. Amikor egy csomó dolog eszmévé, elvvé áll össze, a filozófiát éppen akkor kezdi érdekelni.
2020. máj. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ezeket a fogalmakat nehéz elválasztani a tágabb politológiától, annyira összefüggnek sok mással, hogy nincs ennyire elkülönült "résztudománya".
2020. máj. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Politikafilozófia a helyes válasz
2021. szept. 3. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!