Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Valójában mit akar mondani a...

Valójában mit akar mondani a metafizika, erkölcsi filozófia és episztemológia? Hogyan tudnátok összefoglalni a főbb pontjait?

Figyelt kérdés

Azért írom, mert olvastam angol oldalakról összefoglalókat róla és azt értelmeztem, hogy a metafizika annyit mond csak, hogy egyesek szerint csak tőlünk függ a valóság, nélkülünk nincs, aztán jön valaki más, aki szerint van valóság nélkülünk is, majd megint jön egy olyan, mint pl. Nietzsche aki azt mondja, hogy mindenkinek más a valóság! Egyesek szerint csak rációval lehet tapasztalni dolgokat, mások szerint csak az érzékeinkkel, ha jól tudom azután meg azt hangoztatták, hogy nem, mert mindkettővel.


Az erkölcsi filozófia meg csak feltesz egy csomó kérdést, említi például az utilitarianizmust és hogy a legtöbb ember nem hajlamos aszerint gondolkodni, a végén azt mondja, hogy az az erkölcsös, amit az intuíciónk mond első alkalommal, amit zsigerből jónak vagy rossznak érzünk, majd azt írja, hogy abban sem bízhatunk teljesen, mert manipulálható. Semmit sem tudtam meg arról, hogy mi a jó és mi a rossz.


Az episztemológia meg végül azt mondja, hogy semmit sem tudhatunk biztosan. Többek között vagy elfogadunk valamit elégséges, de nem abszolút érvekkel, vagy körös körbe érvelünk, vagy végtelen regresszusban érvelünk.


Ez az egész csak olyan, mint egy kutya, ami a saját farkát kergeti. Feltesz egy csomó kérdést, szövegel, majd ugyanoda köt ki, ahol kezdte. Nem értem.


2020. jún. 13. 14:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Hibás a megközelítésed! Ezek nagy ágai a filozófiának. Nem mondanak az égvilágon semmit, csak kérdeznek. Te mondhatsz valamit erkölcsi filozófiai kérdésekben, én is mondhatok valamit, meg mások is mondtak már valamit.


1) Erkölcsi filozófia: Mi helyes és mi nem?

Megközelítés szempontjából az utilitarizmus és a deontológia a két nagy iskola (vagyis inkább a két nagy véglet, a legtöbb ember valahol a kettő között foglal állást). A deontológusok szerint meg kell határozni az elveket, és abból kell mindig kiindulni. Az utilitaristák szerint csak a tett eredménye számít.


Mondok más ismert példákat erkölcsi filozófiára:

-Konfuciusz: Ne cselekedj úgy másokkal, ahogy nem akarnál, hogy veled cselekedjenek!

-Jézus Krisztus: Cselekedj úgy másokkal, ahogy akarnád, hogy veled cselekedjenek!

-Kant: A cselekedet jóságát az határozza meg, hogy milyen lenne a világ, ha adott helyzetben mindenki úgy cselekedne.


2) Episztemiológia a tudással foglalkozik. Mit tudhatunk biztosra? Honnan tudjuk, hogy tudunk valamit?

Azt hogy "semmit se tudhatunk biztosan" például a szofikus filozófusok állították. Ők abban hittek, hogy megfelelő érvekkel mindent, és annak az ellenkezőjét is meg lehet magyarázni, tehát csak az érvek meg logika létezik, a világ egyébként szubjektív. De ennek az álláspontnak azért elég sok ellenzője is volt!

Platon például abban úgy gondolta, hogy léteznek a dolgok úgy, ahogy léteznek, és úgy, ahogy mi látjuk / érzékeljük őket. A mi érzékelésünk persze tökéletlen. Ezt ahhoz hasonlította ahhoz, hogy ha egy barlangban vagy, és a barlang falán az árnyékát látod a barlang előtt lévő dolgoknak. (Most kicsit sarkítottam, ennél jóval absztraktabb volt!)

Vagy ott van Descartes híres mondata, hogy "gondolkodom, tehát vagyok". Azaz onnan tudja saját magáról, hogy valójában létezik, hogy gondolkodik.


3) Metafizika: a léttel foglalkozik. Mi létezik? Milyen tulajdonságai vannak a létező dolgoknak? Mi történések láncolatában mi volt a kiindulópont? Folyton változik-e a világ vagy nem változik? Miből épül fel minden? Mi az idő és mi a tér?


Mondok itt is egy számomra érdekes példát: egy Démokritosz nevű filozófus, aki szerint a dolgok felépítésében létezik egy legkisebb, tovább nem osztható egység, úgynevezett atomok (persze akkor még fogalmuk sem volt a periódusos rendszerről, az atom mai jelentése az más, mint az ókorban). Azon gondolkodott el ugyanis, hogy ha egy futó lefut 100 métert, akkor először elér a táv felére, van még hátra 50 méter. Azon az 50 méteren is elér a táv felére, van hátra 25 méter. És így tovább. Tehát ha nem lenne egy olyan egység, ami tovább nem osztható, akkor soha nem érne célba a futó, márpedig a futók célba szoktak érni!

2020. jún. 13. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Alex Fly ***** válasza:
Például megadják azt a kérdést, amelyre a természettudományok megpróbálnak választ találni...
2020. jún. 14. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!