Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Minden ember különböző, de ha...

Minden ember különböző, de ha képesek lennénk két embert ugyanolyan körülmények közt felnevelni, akár egy szimulációs de valós világban, lehetséges, hogy egyformák lennének?

Figyelt kérdés

Érdekelne erről a témáról különböző emberek véleménye, mivel az embereket meg amiket véghez visznek az életben legtöbbször a környezetük és az álltaluk megélt hatások alakítsák ki, hogy mit miért, és hogyan tesznek. De, ha képesek lennénk megteremteni két opcionális embernek, ugyanazokat az impulzusokat amiket minden nap érzékelnek, különbségek nélkül és a külsőjüket is képesek lennénk ugyanúgy létrehozni, akár az immunrendszerüket is, minden olyan dolgot amit nem az határoz meg, hogy milyen ingerek érik őket. Akkor mennyire jöhetnének létre különbségek?

Igen, van sok örökletes tényező is, ami közrejátszhat, de ezek egyformák lennének.

Viszont, ha magunkon nem is lássuk, a tudatalattink határozza meg, azt, hogy kik vagyunk.

És, ha ez igaz és ki is lehetne kísérletezni, akkor már jogos lenne a felvetés, hogy az ember több mint tudomány, és több van benne?

Ez részemről pusztán csak elmélet, vélemények érdekelnek, vagy akár reális magyarázat is.



2020. júl. 4. 08:01
 1/5 2*Sü ***** válasza:
91%

Az ember fejlődésében szerepet játszik a genetikai öröksége is, meg a környezet is. Pl. intelligencia esetén komolyabb mérések voltak arra nézve, hogy mennyire határozza meg a genetika, és mennyiben a környezet (megfelelő tápláltság, ingergazdag környezet stb.). Hogy lehet ezt vizsgálni? Két oldalról:

- Vannak akik azonos génállománnyal rendelkeznek, de különböző környezetben, különböző szociális helyzetben nevelkednek. Ilyenek azok az egypetéjű ikrek, akik születésük után szét lettek választva, és más-más családban nevelkedtek.

- Ennek a fordítottja, mikor két ember genetikailag különbözik, de közel azonos, vagy legalábbis nagyon hasonló környezetben élnek. Ilyenek az adoptált gyerekek, mint testvérek.


Lehet vizsgálni IQ-tesztekkel, hogy mennyire korrelál jobban az intelligenciájuk, két random emberhez képest. És azt találták, hogy 52-48% ez az érték. Nem tudom már melyik volt a kicsivel nagyobb, de némi kerekítéssel azt lehet mondani, hogy az intelligencia 50%-ban örökölt tulajdonság, 50%-ban meg tanult, a környezet által alakított tulajdonság.


Márpedig sok dolog megértésének mélysége, a róla kialakított kép nagyban függ az intelligenciától is.


De más tulajdonságok is hasonlóan alakulnak, van, amit inkább a gének, van, amit inkább a környezet határoz meg. Így aztán attól, hogy az egyik tényezőt azonossá tesszük, attól még a két ember személyiségében lesznek eltérések, lennének jól érezhető különbségek a két ember között.

2020. júl. 4. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Még ha lehetséges is lenne hogy egyforma legyen mindenki, miért tennéd őket azzá? Ezzel elveszne az egyén, nem lennének többé egyéni gondolatok, és szabad akarat se lenne többé mert mindenkinek olyannak kéne lennie amilyenné te akarod őket tenni. Az ilyenről még könyvet is írtak, 1984 a címe...
2020. júl. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A kérdést inkább a természettudományba tenném. Bár vannak átfedések a tudományok között, hiszen egy valóságot próbál leírni mindegyik, ahogy fejlődik egyre jobb modellekkel. (Például a kvantumkémiát mint a kémia egyik ága a fizikusok hozták létre mint tudományágat.)

Nem egészen a kérdésre válaszoltak eddig.

Szóval azt kérdezed, hogy vannak paraméterek ilyen például a környezeti hatások amit ér egy ember, van a genetika, az örökölt gének, a táplálkozás stb. Ha minden ilyen befolyásoló paraméterben egyező lenne két ember akkor teljesen egyforma lenne e , egyforma gondolatai, akarata stb lenne e. Vagy máshogy megközelítve a kérdés az hogy az ember az determinisztikus e. Ahol a gének, a környezeti hatások stb függvényében ugyanazt kapjuk e.

Azt tudjuk hogy a kvantummechanika mint tudományág kialakulása előtt teljesen érthetetlenek volt olyan részletek ha nagyon belementünk a legapróbb részletekbe hogy van egy macska például akkor sejtek, sőt még jobban belemenve szubatomi részecskék szintjén hogy tud annyira pontosan történni hogy nem csúszik félre csak rendkívül ritkán, hogy pl 5 lába lenne. (Ha ilyen van akkor már kimegy az újság már hírekbe benne van, nemigen van ilyen eset.) A régebbi biológia, fizika (klasszikus fizika) nem tudja megmagyarázni, hogy pontosan hogy van az hogy ilyen esetben mint Csernobil miért születnek ilyen torzszülöttek. Azóta tudjuk, hogy e mögött a kvantummechanika erőssen szerepet játszik, többek között ezért működik a biológia. Röviden csak : az hogy vannak bizonyos fizikai mennyiségek, melyek nem vehetnek fel tetszőleges állapotot, mint egy polc rendszerbe ahol az első polcra pakolhatok , másodikra is stb. de másfeledikre nem (nincs ilyen polc). Ezért nem "hibázódik el" olyan könnyen. Viszont ha éri valami erősebb hatás akkor képes kitéríteni az atomszerkezetet képes szétrombolni, ez meg hatással lesz a biológiai folyamatokra mely hatására jönnek létre azok a torzszülöttek, csak nagyon dióhéjba (nem is ez a kérdés). A lényeg hogy valószínűleg nemleges a válasz a kvantummechanika miatt. Két okból is. Egyik a kvantumállapotok másolhatatlansága ami ha ez esetben is döntően befolyásoló akkor nem eleve nem jó a kérdés sem. A másik hogy a kvantummechanikában axióma szinten benne van a véletlen (random). Vagyis még azonos paraméterek esetében is különböző lehetséges kimenetek lehetségesek. Azaz nem kauzális összefüggés van a paraméterek függvényében hanem korreláció.

Aztán olyan apró részleteket meg a szőnyeg alá sepertem, hogy amúgy is, honnan tudnánk annyira pontosan lemásolni még ha a kvantumállapotok másolhatatlansága ez esetben nem is jelentene hátrányt (azaz nem függene attól részleteiben), akkor meg mi van az egyéb hatásoktól. Mint ahogy ha van egy élére állított ceruza akkor az eldől előbb utóbb valamerre. Ha más nem lehet arra repült egy légy most, vagy lehet 1 órája és az által keltett mikro légörvény miatt választ valamit hogy merre dőljön. Azaz amúgy se tudnánk annyira pontosan repodukálni elvileg sem. Szóval röviden : valószínűleg nem, csak hasonlóak (ha egyáltalán maga a kérdés jó).

2020. júl. 5. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Az ikreknek nem lesz azonos az ujjlenyomatuk sem, pedig méhen belül azért annyira nem különböznek a körülmények.
2020. júl. 5. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem, mert az emberek gondolkodása azért kicsit összetettebb.

Még az ikrek sem egyformák mindenben.

2022. máj. 24. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!