Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért volt a magyar királyok...

Miért volt a magyar királyok többsége ennyire inkompetens?

Figyelt kérdés
Az Árpád házi és Jagellókra gondolok főként. Igazából általános és középiskolai tanulmányaim alapján, emlékezeteim szerint a magyar királyok többsége nem igazán csinált semmit, csak elvesztette a hatalmát és erejét a nemesekkel szemben. Eladósították az országot, gyenge haderő volt. Igazából a Hunyadiakon, Szent Istvánon kívül, meg talán 4 Béla mellett nem sok jelentős magyar király jut eszembe. Egyébként ez más országokban is így volt? Mert például a Habsburgok azok rendkívül jól tudták a hazájukat és Magyarországot vezetni. Egyébként lehet tévedek, de nekem ez maradt meg iskolai tanulmányaimból
2020. szept. 13. 16:37
 1/5 anonim ***** válasza:
74%
Igen, a jellemző az volt, hogy gyakorlatilag nem a király vezette az országot, hanem az ő "tanácsadói", akik nyilván olyan tanácsokat adtak, hogy az nekik jó legyen. Amikor pedig a király önállósodni kezdett, akkor megérett az idő a leváltására, és egy másik bábra volt szükségük.
2020. szept. 13. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Akkor lapozd fel újra azt a történelem könyvet.

Szent István, Szent László, Könyves Kálmán, III. Béla, II. András, IV. Béla mind nagy királyok voltak az Árpád korból, és a nem felsoroltaknak sem, kellett többnyire szégyenkezniük.

Árpád ház ideje alatt a királyaink nem adósították el az országot, aktív külpolitikát folytattak és katonai értelemben pedig többnyire nagyhatalomnak számítottunk, azaz Bizánccal és a Német-Római császársággal is fel vettük a versenyt ilyen téren. Az Árpád kor alatt a Németek 1050-es leégését és a tatárjárást leszámítva nem nagyon volt olyan komolyabb háború, amit Magyarország területén kellett volna megvívni, többnyire a szomszédos ütköző államok területén csaptunk össze másokkal, és legfeljebb ezen vazallus országok feletti irányítás volt a tét.

A királyi hatalom II. András és IV. Béla idejére kezdett el meggyengülni, mivel a föld adományok miatt egyre kevesebb föld volt királyi kézben. Az Árpádokat követő Anjouk alatt ezt orvosolandó új adók és vámok lettek bevezetve.

2020. szept. 13. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
81%
A #2-vel összhangban megjegyzem, az Árpád ház után nagyjából az Anjouk tudtak még európai hatalom lenni, és Mátyás a kivétel. De az 1400-es évektől fokozatosan másod- harmadrendű hatalommá váltunk, a negatív csúcs Trianon lett. Még annyit, már az Anjouk se magyar királyok voltak, utánuk és később pedig végképp nem volt magyar király. Próbálj összefüggést találni e két kijelentés között.
2020. szept. 13. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem már.
2020. szept. 14. 03:07
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Én csak annyit tennék hozzá, hogy más országokban is így volt. Az uralkodók is emberek, az uralkodás pedig igen nagy felkészültséget, tájékozottságot, felelősséget és rugalmasságot igényel, aminek érthető, hogy sokan nem tudtak megfelelni. Egyébént, ahogy a #2. válaszoló írta, sok tehetséges és kompetens király ült az ország trónján. Az Árpád-házból említésre méltó még a felsoroltakon túl II. Géza is, aki Emánuel Bizánci császár méltó ellenfele volt, csak ezeket a háborúkat teljesen elfelejtette a magyar emlékezet.


Az 1301-1526 közötti korszak is bővelkedett kiváló királyokban, Károly Róbert, Nagy Lajos, Luxemburgi Zsigmond kitűnő uralkodók voltak (igaz, mindegyik más volt, de a maga nemében tehetséges és jó). Igazából az 1437-1458 közötti időszakot szokták zavarosnak tekinteni, L. Zsigmond és a Mátyás közötti időszakot, de még ebben az időszakban is Hunyadi János nevét rettegte a török... 1526-ig az ország Európa egyik nagyhatalma volt, ezt nem lehet elvitatni. Katonai erejét tekintve a térségben egyetlen állam (leszámítva a Német-római Birodalmat, majd a törököket) nem rúgott labdába ellenünk. Magyarország hatalmi státuszát a középkorban nem úgy kell elképzelni, hogy egy-egy jó király ideje alatt néha összekapta magát az ország, aztán pedig káosz volt. Ez egyáltalán nincs így, Magyarország súlya és nemzetközi tekintélye akkor sem csökkent, ha éppen polgárháború volt vagy egy tehetségtelen uralkodó csinált hülyeségeket, legfeljebb ilyenkor szenvedtünk egy-egy katonai vereséget, amit viszont egy jobb időszakban kiköszörültünk.


Jellemző példa erre, amikor a havasalföldi román vajda a tartományúri harcokból éppen hogy kikecmergő, és hatalmát éppen hogy megszilárdító Károly Róbertre mért vereséget. Ez nagy szégyen volt, a románok vajda ugyanis mindig a magyar király hűbérese volt, de Károly Róbert hagyta, hogy ez megszűnjön, soha többet nem támadott havasalföld felé.


Viszont 4 évtized múlva a fia, Nagy Lajos egyik első dolga volt, hogy hatalmas hadsereget akart Havasalföldre vezetni. Az akkori román vajda úgy megijedt ettől, hogy elég volt a háború híre is, rögtön a magyar király elé járult, térdet hajtott neki és hűséget fogadott.

2020. szept. 14. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!