Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy volt képes Franciaország...

Hogy volt képes Franciaország 1789 és az azt követő évek vérfürdői, polgárháborúi, angol német olasz spanyol háborúk után olyan ütőképes sereget létrehozni amivel I. Napóleon idején egész Európát lerohanták?

Figyelt kérdés
Számomra felfoghatatlan az egész. Nem vagyok történész csak olvastam pár könyvet a témával kapcsolatban: Victor Hugo, Anatole France könyveket. Ezekben éhínségről, véres ütközetekről külső-, belső ellenséggel szemben, szegénységről olvashatunk a 89 után. generálisok, parancsokok, politikusok végezték a nyaktiló alatt. Nekem úgy tűnik ilyen állapotok után az államnak szüksége volna legalább 50 évre, mire felerősödik. Franciaországnak elég volt pár év...

2020. szept. 19. 09:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem végeztek ki mindenkit, pont ez adta az erejüket szerintem. Illetve a többi ország sem volt felkészülve a támadásukra.
2020. szept. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Mansour ***** válasza:
81%
Szerintem elsősorban az az ok, hogy a forradalom értelmetlen vérengzése, a kaotikus helyzet, a rossz gazdasági viszonyok közepette kiemelkedett egy karizmatikus vezető, aki erőt, rendet, jövőképet mutatott, így a felgyülemlett feszültséget és tettvágyat egy irányba tudta fordítani. Hitler felemelkedése is igen hasonlóan történt, csak ott a forradalom helyett a világháború értelmetlen vérengzése volt a háttérben.
2020. szept. 19. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én még azzal fokoznám ezt, hogy a forradalom előtt gyakorlatilag pénzügyileg csődbe ment az abszolutizmus, óriási volt az államháztartás hiánya, ráadásul rossz gabonaév is volt... (a forradalom kitörésének is ezek voltak a közvetlen előzményei).


Egyébként a válasz sok minden miatt számomra is felfoghatatlan, egyébként már bennem is felmerült ez, és utána is olvastam szakirodalomban. A szakirodalmak a következőket szokták kiemelni:


Egyrészt, Franciaország volt a korabeli Európa legnépesebb állama. A németek többen voltak, de egységes német állam nem létezett. Az oroszok is talán többen voltak, de Oroszország gazdaságilag, társadalmilag stb. messze lemaradt Európa mögött. Franciaország viszont fejlett is volt, központosított is, és emellett a legnépesebb Európai ország.


A jakobinus diktatúra alatt a hadsereget felduzzasztották, létrehozva a történelem első tömeghadseregét, vagyis meghatározták, hogy bizonyos kor felett minden férfi hadköteles. Emellett a vidéket beszolgáltatásokra kötelezték, rekviráltak a néptől, azaz a hadsereg fenntartásához szükséges élelmet, lovakat stb. a nép kirablásával szerezték meg. Így 1 millió főre duzzasztották fel a hadsereget, ezért tudták visszaverni gyakorlatilag majdnem az összes európai ország hadseregét, akik minden oldalról megtámadták őket. Az elesett katonákat pedig gyorsan tudták pótolni. Mindezt úgy, hogy a pénzrendszer össze volt omolva ekkor Franciaországban...


A kivégzések, politikai üldözések általánosak voltak, az egyház javait is elvették, így ideig-óráig ezekből a javakból fedezték anyagilag a kiadásokat (lásd pl. az assignatákat, amelyek olyan állampapírok voltak, amik fedezetei egyházi javak voltak, és ezt pénzként használták - de ez ideiglenes megoldás volt, mert miután kifosztották az egyházat és megszerezték a birtokait, az assignaták is elértéktelenedtek).


Napóleon örökölte a tömeghadsereg rendszerét, a felpörgött hadiipart, tehát hadügyileg egy "belendült" országot vett át. A koalíciós háborúk folyamatosan zajlottak attól függetlenül, hogy a forradalmi kormányok után Napóleon rendszere következett. Bár a beszolgáltatásokat és a jakobinus terror eszközeit már Napóleon előtt megszüntették, a háború pénzügyi fedezetét szerintem úgy tudták előteremteni, hogy megsarcolták a legyőzött országokat. Miután egész Európa Napóleon hatalma alá került, nem hiszem, hogy Franciaországnak lettek volna pénzügyi gondjai...


Szokták még emlegetni azt is, hogy a francia katonák lelkesek voltak, úgy gondolták, hogy ők az igazság terjesztői a zsarnoki abszolutista európai uralkodókkal szemben. Úgy gondolták, hogy felszabadítják Európát, küldetéstudattal harcoltak, Napóleonért pedig rajongtak (annak ellenére, hogy egy császár ült a nyakukon, ami paradoxon volt az eszméiket illetően...). A lelkesedés és rajongás számos csatában megmutatkozott.

2020. szept. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat
2020. szept. 21. 08:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!