Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Magyar Királyságban mi...

A Magyar Királyságban mi alapján alakultak ki az etnikai határvonalak?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom hogy a honfoglalás előtt a mai Magyarország területén is főleg szláv nyelvű népek éltek (elég csak a földrajzi nevekre gondolni pl. Balaton, Visegrád, Csongrád, stb). Az is elég valószínű hogy az őslakosok jóval többen voltak mint a nomád magyarok. Ennek ellenére egy bizonyos területen a magyar vált egyeduralkodó nyelvvé. Na azt nem értem ez mikor és hogyan történt? Mert ha a magyar mint kisebb létszámú uralkodó nép elkezdte terjeszteni a nyelvét az őslakosok körében, akkor bizonyos területeket úgymond miért hagytak ki? Például a Dunától északra miért maradtak meg a szlávok egy nagy egybefüggő tömbben, míg attól délre fekvő terület mitől lett magyar anyanyelvű? Amennyire tudom magyar nemesi családok elég nagy területeket birtokoltak a Felvidéken meg Erdélyben is, konkrétan Erdélyt vagy 200 évig magyar nemesek irányították török vazallusként. Ez csak nekem nem egészen világos?
2020. dec. 6. 17:30
 1/6 hollófernyiges ***** válasza:
A Dunántúl és az Alföld avar vidék volt, míg Nagy Károly meg nem döntötte a kaganátust. Ezután szláv törzsek telepedtek meg itt-ott, de avarok is maradtak jócskán, meg talán bolgárok (meg német telepesek a Dunántúlon), vagyis nem volt egyértelműen domináns nép. Amikor a magyarok bejöttek, az ő nyelvüket mindenkinek meg kellett tanulni, mert ők osztogatták a parancsokat, így az vált a közvetítő nyelvvé. A Észak-Felvidék az Avar kaganátus gyepűje volt, oda eleve csak szlávokat telepítettek és mivel hegyvidék volt, a magyarok sem telepedtek oda.
2020. dec. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
29%

A nyelv szempontjából megközelíteni a korai történelmet elég nagy tévedés.

A nyelv mint közösségformáló erő csak a 19. század elejétől játszik. Aztán erre épült a magyar forradalom és később erre alapoztak a kisebbségek is.


A korai történelemben egyértelműen a vallás volt a főszereplő. Akié a vallás azé a terület alapon, egyedül az volt az elvárás, hogy a földesúr vallását kövesse a szolgahad. Ha ez rendben volt, akkor lényegtelen, hogy milyen nyelvet beszéltek. Ebből következik pl az, hogy a szlovákokat, szászokat, de akár a románokat is magyaroknak tekintették és maguk is magyarnak vallották magukat. Ebbe akkoriban nem szólt bele senki. Hazafi volt minden magyar alattvaló nyelvi megoszlástól függetlenül.

2020. dec. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A magyarok az alföldeken, dombságokon, folyóvölgyekben telepedtek meg, és ezeken a területeken mindenfelé többséget alkottak. A hegyvidéki területeket többnyire ritkán lakták, és elszigeteltebbek voltak minden téren. Az őslakosok lehet, hogy többen voltak, de a Honfoglalás után a legnagyobb nép így is a magyar volt, és az uralkodói réteg is az volt, valamint nem volt latin közvetítő nyelv, ami elősegítette a nyelv terjedését és az asszimilációt.

A peremterületek viszont később a Tatárjárás, Török Hódoltság pusztításai, valamint a magyarok számára kedvezőtlen telepítések következtében fokozatosan elvesztek a magyarság számára.

2020. dec. 6. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Illetve ugyanaz volt a probléma, mint most. A peremvidéken a magyarok nemigen szaporodtak, ott se nagyon ahol többségben voltak.


A magyarok számára kedvezőtlen telepítések már az Árpádházi királyok idején is voltak, de ezeknek nem az volt a lényege, hogy ne magyarok kerüljenek oda, hanem az, hogy pl a hegyvidékeken legyenek szakemberek az erdészetben bányászatban vagy kohászatban. Így kerültek szászok pl szepességbe.

2020. dec. 6. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen, csakhogy olyan mértékű telepítések nem voltak, mint a török kor után. A magyarok pedig szaporodtak, volt olyan idő, amikor kirajzás is volt, csak a magyarok élettere az alacsonyabban fekvő vidékek voltak, mert ott volt élet. A hegyvidékeken elzártság, szegénység volt, a bányavárosokat kivéve, viszont a bányászathoz komoly hagyományokra épülő szakértelemre volt szükség, szóval az főleg a németek élettere lett.
2020. dec. 6. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Meg a szlávoké, meg mindenkié, aki ezt vállalta. A Szepességet pl elzálogosították hosszú évszázadokra, ott sok lengyel élt főleg mikor a lengyel államot megszüntették, csak a magyar királyság területén lévő lengyel városok voltak függetlenek.
2020. dec. 6. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!