A románok hogyan tudtak ekkora hatalmas területet benépesíteni?

Figyelt kérdés
Ebben a közép-európai és balkáni térségben általában elég kis területre koncentrálódik egy-egy etnikum, nem kell részletezni hogy az évszázadokig tartó egymást váltó mongol, török, osztrák és orosz hadjáratok folyamatosan megtizedelték a lakosságot és megváltoztatták a területek etnikai arculatát. Ehhez képest a románok elég nagy területen (kb. 300 000 négyzetkilométer) többségbe kerültek, pedig még azt sem mondhatjuk hogy politikailag meghatározó szerepet játszottak volna a térség életében a 19. - 20. század előtt. A görögök pl. elég sok helyről "eltűntek" pl. Isztambul a középkor végéig egy görög város volt. A románok mit csináltak ennyire jól?
2020. dec. 12. 09:48
 1/3 anonim ***** válasza:
Ennek a legfőbb oka hogy nem alakult ki olyan a középkorban / kora újkorban amelynek a központja a mai Románia területén lett volna. Az a terület valahogy mindig csak egy birodalmak közötti ütközőzónának, határterületnek számított. Az erdélyi területrész pl. a Magyar Királyságon, az Oszmán Birodalmon és az Osztrák Birodalmon belül is csak egy nyersanyag / adóforrásnak számított, amit egy központi hatalomtól viszonylag független vajda / herceg kormányzott. Az 1867-es kiegyezést követően történt az első kísérlet a terület teljes beolvasztására a magyar közigazgatási rendszerbe és egyúttal a magyar nyelv terjesztésére de az akkor már túl késő volt és tudjuk mi lett a vége. A Kárpátokon kívül eső rész (Havasalföld, Moldova) ismét csak birodalmak közötti ütközőzóna volt majdnem ezer éven át: a magyarok és bolgárok között, majd a magyarok és mongolok / tatárok (majd később törökök) között aztán a törökök és lengyelek (majd később oroszok) között. Valahogy soha nem tagozódott teljes egészében egyetlen nagyobb birodalomba sem. Az a pár nép aki meg letelepedett ott (pl. besenyők, kunok, tatárok) akkora kisebbségben volt hogy esélye sem volt elterjeszteni a nyelvet a helybeliek között. Egyébként ezt az ütközőzóna szerepet töltötte be a magyar állam megalapítása előtt maga a Kárpát-medence is. Ott pont a magyarok mint idegen nép tartós beékelődése akadályozta meg azt hogy egy szláv vagy germán nép nagy területen elterjedjen pl. a magyarok nélkül valószínűleg a csehek, szlovákok és a mai Magyarország területén élő szlávok (dunai szlovénok) egy népet alkottak volna hiszen a szlovének nem váltottak volna magyar nyelvre, a szlovákok meg nem fejlődtek volna ezer évig külön a csehektől. De akár az is lehet hogy a Dunántúl bajor gyarmatosítása sikeres lett volna, aztán kialakult volna egy Bajorországot, Ausztriát, Szlovéniát és Nyugat-Magyarországot magában foglaló német ajkú államalakulat (Ausztria csak a magyar fenyegetés miatt vált le őrgrófságként a bajor királyságról).
2020. dec. 12. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
*nem alakult ki olyan állam
2020. dec. 12. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Eleinte hegylakó pásztornépként a románok sokkal kevésbé voltak kitéve a háborúknak. Amikor a magyar-lengyel hadak legyőzték a havasalföldi, moldvai tatárokat, a románok telepedtek a helyükre (bár a vezető réteg megmaradt tatárnak/kunnak), amikor Magyarország pusztult, utána azt használták ki. Az ő letelepedésüket aztán nem követték hatalmas, pusztító, hosszú ideig tartó háborúk.
2020. dec. 12. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!