Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ez a téma megfelelő lenne...

Ez a téma megfelelő lenne pszichológia szakdolgozat íráshoz?

Figyelt kérdés

Nagyon félek. Már el kellett volna kezdenem. Egy olyan témát választottam, ami kiderült, hogy nem kivitelezhető (Leadership típusok hatásai az alkalmazottak elégedettségére). Minden potenciális alanyom visszautasította a kérdőív kitöltését..Nem számítottam volna erre. Céges dolgokról vannak kérdések, főnökről, ilyesmi. Tanárnőmmel írtunk össze, meg beszéltünk át mindent. A téma elméletben tökéletes lett volna, de nincsenek alanyok, így értelmetken az egész.


Villámsebességgel kellene újratervezzem az egészet. Hogy ne kelljen tanárt váltsak (jelenleg a szervezetpszicho tanárnőm koordonál), arra gondoltam hogy ezt a témát választom: Gyerekkori traumák/sérelmek és szakmai elégedettség. Indoklás: Baráti köreimben észrevettem, hogy akiket folyton csúfoltak a suliban, mindennek lehordtak a szüleik, stb, sokkal alacsonyabb eredményeket értek el. Nem tanultak tovább, nem hittek magukban stb. Egy barátnőm pl szeretett volna mérnök lenni, de végül most szalagmunkát végez egy gyárban. Véleményem/egyik hipotézisem tehát az, hogy a gyerekkori sérelmek igenis nagy hatással vannak a munkaválasztásra, akár egy olyan munka választására, amit nem igazán szeret az adott személy-> elégedetlen lesz szakmai szempontból.

A kutatásba 40+os embereket vonnék be akárr vidékről, város, mindegy. Azért választanám ezt a kort, mert 40+ évesen az emberek általában stabilak szakmai szempontból, azaz nem valószínű, hogy egy gyári munkásból már agysebész lesz, vagy fordítva. (Persze nem mondom hogy semmi nem lehetseges, nem ítélek el senkit!!!!)


A probléma az az, hogy nem találok sehol ehhez hasonló tanulmányokat. Még soha nem készült hasonló kutatás? Ha tudtok, kérlek segítsetek. Nagyon el vagyok keseredve és pánikolok.


Betühibákért elnézést kérek, de tényleg nagyon ideges vagyok. Előre is köszönöm!



2020. dec. 17. 14:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
28%

A téma jó, de korábbról kéne kezdeni. Akiket csúfolnak a suliban, annak oka van. Ezek a gyerekek kisebbrendűségi érzésben szenvednek, félénkek, esetlenek, ezért csúfolják őket. Ez pedig a csecsemőkorban, kisgyermek korban alakul ki. Lehet ilyen genetikai hajlam is, a kiteljesedés a szülői (megalapozatlan) szigor, túlzott elvárás, szeretethiány (vagy rosszul alkalmazott szeretet) következménye. Az ilyen gyerekben az az énkép alakul ki, hogy semmire se jó, alkalmatlan, fölösleges, hiszen akitől szeretetet várhat (mert más gyereknél ezt tapasztalja), a szüleitől, ezt nem kapja meg, helyette a lekicsinylés, számonkérés, gyakran büntetés jár. "Megállapítja" tehát, hogy ő rossz, a világ többet vár tőle, de ő erre nem képes. A megállapítás hamis, de ehhez sok ilyen tapasztalat kéne.


Mindenekelőtt a tanárnőddel kéne megbeszélni, miért nem jó a régi téma és mire gondoltál helyette. Ő tud szakirodalmat is ajánlani (hiszen ez a területe).

Egyetemek tanárképző szakán használt pszichológiakönyvek jöhetnek számításba, a téma egyik legjobb hazai képviselője (már meghalt) Ranschburg Jenő, sok (nagyon magas színvonalú) népszerűsítő könyvet is írt. Összes műveiből Az erkölcs és jellem című könyv első felét érdemes elolvasni.

2020. dec. 17. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:
62%
csak irigysegbol csufoljak oket,mert latjak,hogy jobbak. annak van kisebbsegi erzese,aki szekal masokat es soha nem forditva
2020. dec. 17. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Első válaszoló! Köszönöm szépen a segítséget.

A gond itt az, hogy valami olyan témát kell választanom, ami szervezéspszichológián belül van, illetve ideális esetben szakmai elégedettség az egyik szempont. Milyen ötletetek van még? Tehát mivel lenne összefüggésben a szakmai elégedettség? Valami olyan kellene, amit átlagos embereknél le tudok mérni

2020. dec. 17. 16:16
 4/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ha egy másik aspektusában lehet ötletem, én előre attól tartanék, hogy ebben a témában sem szívesen nyilatkoznának emberek, úgy járhatsz, mint az előzővel.


Javasolnám teljesen névtelen kérdőívek készítését az adatgyűjtéshez, azon csupán ikszelős válaszokkal, az "analóg", tehát nem igen-em kérdéseknél fokozatokkal történő válaszadásra, mondjuk 1-10 es skálán mennyi stb. A megkérdezetteknek a kérdőívet fehér jelöletlen borítékban adnám oda, hozzátenném, hogy semmi személyes adatot ne írjanak rá, se né, semmi, majd lezárva adják vissza.

Ha a kérdezett biztos leeht az anonimitásában ilyen apró benyomások révén, nagyobb a válasz-hajlandóság.

2020. dec. 17. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Ez a baj... Erdélyben lakom és hihetetlen amit most mondani fogok, de kérnünk kell tőlük: Név, Telefonszám, Lakcím, Mail, aláírás)

Merthogy a dékánság szerint “voltak olyan esetek, hogy nem léteztek az alanyok”. És valahogy azonosítani kell őket...... De ha ez az elvárás, akkor valószínűleg tényleg nem lesznek valós alanyok, mert közeli ismerősöken kívül nem hiszem bárki is belemenne.

Ezért gondoltam egy olyan témára, amit ismerőseimmel is fel tudnék mérni. Itt vidéken mindneki ismeri egymást és ha meghívnám kávéra az adott személyeket, biztos benne lesznek :))

Viszont amikor egy cégen belul kell felmérni valamit+ személyen adatokat kérni .... na ott már lehetetlen. Az elején naiv voltam, azt hittem menni fog.

2020. dec. 17. 16:54
 6/15 Wadmalac ***** válasza:
100%
Hűt ez baj. Jól seggbe van akasztva a GDPR.
2020. dec. 17. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Pontosan
2020. dec. 17. 17:22
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem szakmailag nem hiteles az alapkoncepció. Ha azt akarod vizsgálni, hogy EMIATT alakult-e ki, akkor annak longitudinálisnak kell lennie.

Jelenleg kapsz egy keresztmetszetet arról, hogy akik jelenleg rosszabb teljesítményűek visszamenőleg, hogyan látják magukat, hogyan élték meg.

Nyilván az emlékezet konstruktív jellege miatt negatívabban fogják látni.

Nyilván megvalósítható, de hogy szakmailag előrébb viszi-e a tudományt, eléggé kérdéseses sajnos.


Arra pedig, hogy ilyen adatokat kérnek be tőlük, szerintem erősen etikátlan, és módszertani hiba is :D

2020. dec. 18. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

A 8-as kritikája jogos. Ahhoz hogy ebből bármi kijöjjön, az alanyok semmiképp se tudhatják, hogy mik a valódi céljaid a kutatással. Egymástól függetlenül kellene felvenni az adatokat a gyerekkorukról és azt követően a karrierjükről.


Én a helyedben csinálnék egy anonim, internetes kérdőívet is, hogy legyen egy nagyobb adatbázisom a hipotézisem tesztelésére önmagamnak, mégha nem is használhatom fel hivatalosan a szakdolgozatban. Ha személyesen válogatsz embereket a barátok közül, akkor mindenképp nagyon torz eredményed lesz.

2020. dec. 18. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
én kitöltöm, meg szeritnem sokan innen
2020. dec. 18. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!