Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Hét magyar vezér feleségeine...

A Hét magyar vezér feleségeinek mi volt a nevük?

Figyelt kérdés

Mindig is nagyon érdekelt a történelem. Főleg az ókortól az újkor elejéig. Tudom, hogy ez egy elég nehéz kérdés, mivel akkoriban a férfiaknak lehetett több feleségük is és mondjuk ha mindegyiknek volt három, az héttel megszorozva elég sok. Minden feleségnek a nevét fejben tartani nem egyszerű. De mégis várom a válaszokat!


Szép jó reggelt mindenkinek!



2021. jan. 12. 08:11
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Álmosné, Elődné, Ondné, Kondné, Tasné, Hubáné, Töhötömné.


Bocs. De mondjuk gyanús, hogy a vezérek nevei sem stimmelnek, hisz írásos kultúránk akkor nem volt, ami fennmaradt, az más népek forrásainak fonetikus átírásaiból maradt fenn - mármint ahogy ők "kihallották" a szavakat, aztán azokból az ezer éve lejegyzett írásjelekből ejtünk mi most valamit, amin meg érződik, hogy kb. a 19. század végén még "magyarítottak" is rajta valamennyit.


És akkor nagy kérdés, hogy ha valakit csak mint "Vezér"-t emlegettek eleink az épp arra járó követnek, akkor nem hitte-e a követ, hogy ez az illető neve, nem pedig a pozíciója? Mint amikor a kisgyerek azt hiszi, hogy a szülei neve "apa", meg "anya", miközben Kovács Róbert és Kovács Róbertné Ecseki Mária lenne a nevük, csak saját otthoni közegükben nyilván nem így szólítják őket.


Aztán visszatérve a fonetikára, úgy gondoljuk, hogy az ókori latint helyesen ejtjük. A szó eleji c az "c" hang, de szó közben "K", a t a szó elején T, de szó közben c, az ae pl. a magyar é, és így tovább. Ehhez képest egyesek szerint a caesar valós ejtése közelebb áll a "kájszár" (lsd, még a germán Kaiser - császár) szóhoz, vagy pl. a latinul misézők is az olasz ejtésnek megfelelően hangoztatják a bibliai szövegeket (ezért hallatszik a mindenkori pápa beszédében egy csomó cs-hang).


De remélem, kapsz majd konkrét válaszokat is kérdésedre, ezt csak úgy érdekességként írtam.

2021. jan. 12. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon érdekes! Látszik, hogy jóval tájékozottabb vagy mint én. Mondjuk azt tudom, hogy a vezérek nevei nem egyeznek meg, mert valahol Kond vezér neve Kende, máshol meg azt írják, hogy a Kond helytelen, Kundnak kell ejteni! Most akkor melyiknek higgyek? :D
2021. jan. 12. 09:12
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

A női történelmi nevek igazán csak ott maradtak fenn, ahol már akkoriban is jól ismert történelmi jelentőségük volt.


Leszámítva ritka régi matriarchális társadalmakat, amiknek nem nagyon maradt írásos nyoma, ez egy elég férfiközpontú világ volt.


Szóval a női "szereplők" mint adott társadalmak szerint nem fontos részletek, nem maradtak meg.

2021. jan. 12. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Kár. :(
2021. jan. 12. 11:30
 5/10 A kérdező kommentje:
De azért hátha van aki tudja. Még várok.
2021. jan. 12. 11:35
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az első hozzászóló írta, még azt sem tudják biztosan, hogy a hét vezér tényleg az volt-e, akiről mi azt gondoljuk. Így elég nehéz kideríteni, hogy kik voltak a feleségeik.
2021. jan. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Most akkor melyiknek higgyek?"


Senkinek se kell feltétlen hinni. Fejben kell tartani, hogy milyen lehetséges válaszaink vannak és a mostani tudásunk szerint melyik mennyire valószínű. Ez az egyik nehézség a történelemben, el kell fogadjuk, hogy ritkán vannak egyértelmű válaszaink.

2021. jan. 12. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Alex Fly ***** válasza:
82%

Főleg hogy még a hét vezér létezése sem egyértelmű.

A korai krónikákban a "hét magyar" van említve, ami éppen úgy lehet a hét vezér, mint a hét gyászmagyar (ami ebben a formában szintén jóval későbbi).

És még ezek is évszázadokkal később keletkeztek. A ma ismert magyar őstörténet nagy része a 18.-19. századból származik...

2021. jan. 14. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
57%
Én az egyik sógorát tudom, de nem mondom el.
2021. jan. 16. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:
szerencsére az nem is érdekel senkit ;->
2021. febr. 7. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!