Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A törökök kiűzése és a Rákóczi...

A törökök kiűzése és a Rákóczi-szabadságharc után a belső vándorlásban az erdélyi magyarok is részt vettek?

Figyelt kérdés
Azaz az Alföld újranépesítésében.

2021. jan. 21. 20:42
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2021. jan. 21. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Van erről valami forrás?
2021. jan. 21. 22:11
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Halassy Béla a szerző elég alaposan utána járt a dolgoknak, nagyon hasznos és érdekes olvasmányt hozott össze.


A te általad feltett kérdésről a következőket írta:

,,Egyes kutatók szerint Erdély nyugati vidékén jelentős volt a magyaroknak az anyaországba való átköltözése, amit az itteni kedvezőbb természeti és gazdálkodási feltételek váltottak volna ki. Ennek a mozgásnak én nem találtam a dokumentumait."

A 7.6-os pont végefelé találod ezt a részt egyébként.


Hallani én is hallottam arról, hogy a korszakban volt az erdélyi magyaroknak egy Alföld fele irányuló vándorlása, de erre utaló forrásokat én sem láttam soha. Ha valaki mégis tud ilyet, ne halgassa el :-)

Valószínűbb, hogy tömeges mértékben nem volt ilyen migráció, inkább csak pár százas, max néhány ezres nagyságrendben jöttek be egyes erdélyiek szerencsét próbálni.


A népesebb felvidéki, kárpátaljai és nyugat-dunántúli vármegyéknek volt kimutatottan is szerepe az újranépesítésben. Ilyenek voltak pl: Nógrád, Gömör, Hont, Abaúj, Zemplén, Bereg, Heves, Vas, Sopron stb. vármegyék.

De egyébként újabb kutatások szerint az Alföld nem volt közel sem annyira kihalt mint korábban sejtették(persze azért nem is tolongott a lakosság nyilván, de na....). Ugyebár az adózó háztartások összeírásából próbáltak következtetni a teljes népesség nagyságára, de ahol durván lecsórósodtak az emberek(háborúk és járványok után ez így szokott lenni) ott a lakosok viszonylag kis százakéka volt adóképes. A többiek egyszerűen papíron nem léteztek.

2021. jan. 21. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!