Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit csináltak a csepűrágók?

Mit csináltak a csepűrágók?

Figyelt kérdés
Alaposan utánanéztem a neten, de semmi érdemi válasz. Annyit kiderítettem, hogy manapság a ripacs színészek leszólására használatják, illetve csepű=kenderkóc és csepűrágó=kócrágó=kócevő. De miért rágták??? Úgy tűnik, eredendően nem rossz színészeket, inkább gagyi bűvészeket, filléres szemfényvesztőket jelentett. Vagy: tűznyelőket? Mert hogy a kóc jól ég. De akkor is, minek rágni??? Főleg, ha már a középkorban is kiröhögték őket? (Találtam utalást etimológiai szótárban, Krúdynál, Bródy Sándornál, de úgy használják ezt ilyen kultúrszitokként, mintha mindenki ismerné az eredetét.)

2021. jan. 25. 01:47
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

"Aki régen vásárokban mutatványokat mutatott be égő kanóccal.


A csepűrágót sokan megnézték a vásárban. A csepűrágó a tűzzel játszik."


.

Azt jelenti a színészekre kivetítve, hogy csak egy mutatványos, megtanulta a mesterség trükkjeit, manírjait, a látványt, de tehetségtelen.

2021. jan. 25. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
71%

1-es vagyok. Sőt, a látvány trükköket is rosszul alkalmazza, hiteltelen, mert tehetségtelen. Anno az ilyeneket záptojással, rothadt gyümölccsel dobálták meg.


Manapság az összes "celebet", akik sorozatokban és "avangard", "alternatív színházakban" ripacskodnak, szélhámoskodnak, záptojással kellene kiverni a tévéből, kulturális intézményekből.

2021. jan. 25. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi 1-es! Tehát a csepűrágók kenderkócot tettek a szájukba és meggyújtották (közben rágták?), és ez már anno dacumál is egy elterjedt, de röhejes vásári mutatványnak számított? Fura világ lehetett mindenesetre.
2021. jan. 28. 01:49

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!