Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Példák olyan irodalmi művekre,...

Példák olyan irodalmi művekre, amikből információ rajzolódik ki az adott kor társadalmi viszonyaira vonatkozóan?

Figyelt kérdés

Egy vizsgatételhez lenne szükségem pár példára. Hálás lennék egy rövid indoklásért is, hogy miért jó az adott példa. És hogy milyen társadalmi berendezkedést, réteget vagy jelenséget mutat be. Hasznos linkeknek is örülnék, ha valaki tud esetleg.Nem szociográfiai művekre gondolok, hanem szépirodalomra, szórakoztató irodalomra. Versek, novellák, regények stb. egyaránt jöhetnek.

Nekem is van pár elképzelésem, de nem tudom, hogy helyesek-e a feltételezéseim. Például:

Balzac- Goriot apó

Jókai: Kőszívű ember fiai

Tolsztoj regények, mint pl: Kreutzer szonáta, Anna Karenina

Kosztolányi Dezső: Édes Anna

Szerb Antal: Utas és holdvilág

Ezek megfelelő példák lennének?

Előre is köszönöm szépen a segítséget!



2021. máj. 11. 20:34
 1/6 anonim ***** válasza:
30%
Nem tudok olyat mondani amelyik mű nem teszi ezt meg.
2021. máj. 11. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nagyon jó példákat hoztál fel.

Lehetne még esetleg Mikszáth Kálmán és Móricz Zsigmond regények vagy novellák közül. Pl. A Noszty fiú esete Tóth Marival, vagy az Árvácska.

Középkor-témában Ken Follett: Katedrális, vagy Gárdonyi Géza Isten rabjai. Ezekben a mindennapi élet dolgairól, szokásokról is írnak, mit ettek, hogyan öltözködtek, mit dolgoztak, hogyan kereskedtek az emberek.

Még Flaubert: Boveryné-ja is jó lehet. A korabeli erkölcsök és a kisvárosi emberek gondolkodását jól leírja.

2021. máj. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ! Rendkívál hasznos volt. :)


Időközben rájöttem, hogy nem fogalmaztam elég pontosan:

Elsősorban olyan művekre lenne szükségem, amik abban a korban játszódnak, amelyikben a szerzőjük él.


Illetve olyan művek is érdekelnének, amiket sajátos társadalmi okokból lettek felkapottak egy történelmi időszakban.

Kitalált példa: Mondjuk egy Spartacusról szóló regényt a keletkezésétől számítva több évvel később azért kapnak fel, mert kitör a francia forradalom.

2021. máj. 11. 23:33
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Móricz: Rokonok
2021. máj. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

2-es vagyok: ja, hogy úgy :)

Akkor viszont lehetne pl. de Laclos: Veszedelmes viszonyok: ami a francia arisztokrácia romlottságának állított emléket. A kiadása után sokáig csak titokban terjesztették. A francia forradalom előtt 7 évvel jelent meg először, és szította a tüzet az amúgy is elégedetlen nép körében.

Diderot: Az apáca: az első regény volt, ami kendőzetlenül írt a kolostorok világáról. A kegyetlenkedésekről, a zárda falain belüli szerelmekről, és arról, hogy hogyan próbálták elhallgattatni azokat, akik hangot adtak a problémáknak.

Harriet Beecher Stowe: Tamás bátya kunyhója: felverte a port a megjelenésekor, annyira, hogy közrejátszott a polgárháború kirobbanásában, mivel felerősítette a rabszolgaság-ellenes érzületet.

Most hirtelen ennyi jutott eszembe, remélem, tudod használni valamelyiket :)

2021. máj. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Arany: Walesi bárdok - Haynau kritika

Gárdonyi: Láthatatlan ember - A millenniumra írt hun magyar rokonságról elgondolkodtató mű

Voltaire: Candide, avagy... - Korrajz, társadalomkritika

2021. máj. 12. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!