Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Skandináv országok kulturáli...

A Skandináv országok kulturálisan miért olyan szegények mint a Balkán?

Figyelt kérdés

A Skandináv országok kulturálisan olyan szegények mint a Balkán?

Azaz nevezhetjük őket egy jócskán meggazdagodott Balkán északi verziójának?


Vegyünk egy elfogulatlan mércét, a régi nagy klasszikus lexikonok, enciklopédiák világát, mint az angol E. Britannica 1911, a francia LaRousse, a régi német Brockhaus.


Míg ezekben néha külön cikkben megtalálhatók magyar festők, írók, költők, zeneszerzők, szobrászok éptészek.. Svédországból Dániából Norvégiából származó alkotók közül nem nagyon találni cikkeket a fent nevezett nagyszerű lexikonokban.

Ezek szerint a Skandinávok (ide értem most a Dánokat is akik nincsenek a Skandináv félszigeten) csak helyi fontosságú alkotókat produkáltak, akik nem ütötték meg az ingerküszöböt?


Dettó igaz ez a Balkánra is, ott max. csak az Ó-görög klasszikusok szerepelnek.


Azért említem a régi nagy lexikonokat, mert pl: a Britannica online verziója a Wikihez hasonlóan szabadon szerkeszthető, és 10X annyi cikke van, például "hatalmas modern kortárs művészek" is helyet kaptak fekete Afrikából, Közép Ázsiából, Indiából, K-Ázsiából. Így aztán ebből a "nívós" mezőnyből következően nem meglepő, hogy már szerepelnek Skandinávok és Svédek is.



Még régi 20.sz. előtti építészetük is nagyon szerény, olcsó kicsinyes régi kisméretű paloták templomok és házikók vannak arrafelé, amiket megpróbálnak rikító színekkel kiemelni.



#ország #Svédország #Norvégia #Balkán #Vegyük ide még Dániát is #kulkturális szegénység
2021. jún. 27. 08:06
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/77 A kérdező kommentje:
Első egyetemeik is később jelentek mieg mint a magyar, még az első műszaki egyetemük megnyitása is csak egy évszázaddal követte a magyart.
2021. jún. 27. 08:11
 2/77 anonim ***** válasza:
2021. jún. 27. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/77 tralalalaal válasza:
100%

Azért Skandinávia a sötét középkorban Európa rettegett területe volt, a vikinget fedezték fel Izlandot és Grönlandot, illetve Leif Erikson jutott el először az amerikai kontinensre. A viking kor hanyatlása után megalakult a dán és a svéd királyság, ami gyakorlatilag közigazgatásilag egész skandinaviat (+ Finnországot) jelentette. Szerintem a válasz a népességben rejlik. Fent északon nagyon kevesen laktak, és akik laktak azok közül is nagyon kevesen laktak városokban. Inkább erdőkben, kunyhókban éltek ott északon az emberek, mely egyébként Finnországban a mai napig jellemző, bár már sokkal urbanizáltabb hely mint régebben volt. Az emberek nem érezték a kapcsolatot, szinte nem is léptek kapcsolatba a külvilággal, generációk tudták úgy élni, hogy nem hagyták el az erdőket. Ennek a mai napig hatalmas hatása van az északi kultúrára. Szerintem ennek hiányában nem is érezték a szükségét, hogy kutassanak, publikáljanak, tanuljanak stb.

Továbbá ez szerintem erősen szubjektív, hogy melyik ország mennyire volt produktív kulturálisan, ők is ugyanúgy rendelkeztek kiváló írókkal, művészekkel mint a fejlett nyugat, csak Skandinávia területileg nagyon periférián van, és az ipari forradalmak előtt egyszerűen technikai okokból nem volt lehetőségük az északi művészek munkáit nyugatra küldeni.

Az építészetre rátérve pedig mivel már korábban mondtam, nagyon kevesen laktak egyáltalán északon, városokban mégkevesebben, ezért egyszerűen nem volt igény nagyobb és szebb épületeket építeni. A fa volt az egyetlen könnyen elérhető epitőanyag, a skandinávokat nem fenyegette konstans katonai veszély, ergo nem ösztönözte őket senki sem kőházak építésére (azokat ugyebár nem lehet felgyújtani), szóval nekik megérte faházak építeni. Később pedig Alvar Aalto finn építész által meghonositott skandináv építészet pont ezeket a faépületeket karolta fel, és ezeket tette az északi építészet központjába.


Összesítve: nagyon kevesen éltek északon és azok is elszórtan az erdőben, és periferian voltak földrajzilag, nem nagyon álltak összeköttetésben a nyugattal

2021. jún. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/77 A kérdező kommentje:
Sok skandináv hajós és kereskedő fordult meg ngliában , a Hanza városokban, Hollandiában és Normandiában a középkortól fogva. Tehát adott volt a lehetőség a fejlődésre, a kultúra magasabb szintjének alsajátítására. Dániának pedig (ami ugyan nem Skandinávia) közvetlen szárazföldi határa van a németekkel.
2021. jún. 27. 08:58
 5/77 tralalalaal válasza:
100%
A hanza útvonal pár várost érintett csak, és mint mondtam a népesség nagy része nem ott élt. Dániában pedig meg is látszik a Nemet-Romai bir. közelsége, a skandináv államok közül annak van a legmagasabb nívójú kultúrája, gondoljunk csak Andersenre, vagy Shakespeare Hamletjére ami ott játszódik.
2021. jún. 27. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/77 A kérdező kommentje:

Nekem gyakran enyhén aspergeresnek tűnnek a Skandinávok. Szerintetek ezt a mongoloid azaz ázsiai gének okozzák náluk? Ugyanis DNS kutatások alapján van bennük egy kicsi.

Sok a mongolredős szemű is, olyan keleties mint nálunk pár fura kun kisebbségi szeme, akinek ősei túlélték a nagy török háborúkat.

2021. jún. 27. 09:36
 7/77 anonim ***** válasza:
91%
Te se láttál még skandinávot... Vagy valamelyik nagyon felbosszantott és most itt éled ki rajta az utálatodat, mert szemtől szembe gyáva voltál, de névtelenül egy anonim fórumon bátor vagy :)
2021. jún. 27. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/77 A kérdező kommentje:

Ilyen mongoloid beütésű szemeket elég gyakran látni a svédeknél


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2021. jún. 27. 10:55
 9/77 anonim ***** válasza:
96%

A szemüknek mi köze a kultúrához? :D Amúgy 18 éve lakom Svédországban, én olyan szemű svédet még nem láttam..


Na és a kultúra mióta jelenti csak az irodalmat? Film, zene, tánc, tudomány, szokások és tradíciók, ezek mind a kultúra része (szerintem, bár a szó definíciója eléggé homályos) és ezekből van bőven elég híres Svédországban is (Abba, Ingmar Bergman, Alfred Nobel... na meg most volt a Midsommar). Ha meg nem lenne híres, az még nem jelenti azt hogy nincs, vagy hogy nem lenne "jó" a kultúrájuk, csak annyi hogy nem osztották meg az egész világgal.. de attól még igenis van kultúrájuk nekik is meg a Balkánoknak is :)


(amúgy egyetértek a 4-es válaszolóval)

2021. jún. 27. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/77 anonim ***** válasza:
100%
Engedd el #11, a kérdezőnek Nobel és Celsius nem számít mert csak "helyi jelentőségű" :D amúgy a kérdezőnek nem csak skandinávokkal, hanem a zsidókkal és a feketékkel valamit az indiaiakkal is baja van ugyebár
2021. jún. 27. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!