Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi az oka, hogy a második...

A nagy Levin kérdése:

Mi az oka, hogy a második világháború során a németek nem foglalták el Svájcot?

Figyelt kérdés
Pedig megvolt a haditerv Svájc elfoglalására (Operation Tannenbaum), mégsem került rá sor. Igaz, hogy a náci vezetők svájci bankokban tartották összerabolt vagyonuk egy részét, de ez egy megszállt országban is működhetett volna. Esetleg arról lehet szó, hogy több erőforrást igényelt volna, mint amennyi haszna lett volna? Vagy mi lehetett az oka?

2021. aug. 1. 07:06
 1/9 anonim ***** válasza:
97%

1. Földrajzi adottságai miatt nehezen megszállható terület.

2. Nem esett a náci terjeszkedés fő útvonalába.

3. Nem csupán a nácik tartották ott a vagyonukat, hanem a nyugati hatalmak is. Egy német támadás Svájc ellen még nagyobb poklot szabadított volna el. Ez egy kimondatlan megállapodás volt a hadviselők között, hogy Svájc tabu.

4. A német hadvezetésnek idővel komolyabb gondjai is lettek Svájc megszállásánál.

5. Egy megszállás nagy katonai potenciált köt le, amire nagyobb szükség volt frontokon. Ezért is csinált Hitler, ahol csak lehetett bábállamokat, mert ott kevesebb energiát kellett pocsékolni, mint egy megszállással. Svájcban viszont a bábállami rendszer sem működött volna, semmiféle alap nem volt meg hozzá.

2021. aug. 1. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Azt hiszem ebben benne van minden, így már érthető.
2021. aug. 1. 07:28
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Emellett Svájcnak nem volt semmiféle katonai értéke a háború szempontjából. Ott semmiféle akció nem zajlott.


Hasonlítva pl Máltához, amit a németek rommá bombáztak, mert a britek bázisa volt az afrikai harcoknál. Málta a méretéhez képest óriási jelentőséggel bírt.

2021. aug. 1. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ritkán hangoztatott tény, de a semleges országok háború idején "ellentételezést" fizetnek a kereskedelmi mérlegükön keresztül már csak pusztán azért is, mert a szomszédaiknak megnőnek a háborús kiadásaik amiket egy darabig vígan finanszíroznak. Svájc - Németország fizetési mérlege négy-ötszörösére nőtt a háború közepére, s bár a németek felől volt mindig deficites, ez valószínűleg nem kis mértékben volt köszönhető annak, hogy a Svájcból behozott hadianyag, fémek, jóléti termékek értékesebbként voltak kimutathatóak, mint a német export.
2021. aug. 1. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Alapvetően Svájc addigra nemzetközi tekintélyt vívott ki a semlegességével és a megbízhatóságával. Aki minden körülmények között biztonságban akarta tudni vagyonát, oda vitte. Svájc csak az utóbbi pár évtizedben lett hajlandó bizonyos banki adatokat kiadni, lényegében az egész világ nyomására. Akkoriban mindenki tudta, ami oda megy, az mindig is megmarad és visszakérhető. Ilyen garanciát (fix pontot) csak ez az egy ország adott a világnak, ezért erre mindenki féltékenyen vigyázott. Hitlernek sokféle célja volt, elsősorban világuralmi, de az előbbiek miatt soha nem is akarta elfoglalni Svájcot. ha akarta volna, a vezérkara megdönti. Nekik nagyon fontos volt, hogy vagyonuk forrása titokban maradjon és bármikor hozzájussanak. Számos, Argentínába menekülő náci vezető több évtized múlva kérte vissza elhelyezését - és meg is kapta. Ez a tény bármely erődnél nagyobb védelmet ad egy országnak. És ezt csak több száz év alatt lehet kivívni - ettől olyan becses a legnagyobb hiénák számára is.
2021. aug. 1. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2021. aug. 1. 19:14
 7/9 anonim ***** válasza:

Csak úgy, minden alap nélkül még Hitler sem támadott meg egy országot, minden megszállásnak volt oka. Ausztria birodalomhoz csatolása egyértelműen kellett a birodalomnak, A csehek is fontosak voltak, a lengyelekről nem is beszélve, kelet-Poroszország kellett Hitlernek. Dánia a Balti és az Északi tenger kijárata miatt volt fontos, Norvégia meg a svéd acélszállítmányok miatt, mert azt Narvikban hajózták be, hogy Németországba jusson.

Belgium a Schlieffen tervben is benne volt már az első világháborúban és a nagy csel éppen Hollandia felé terelte a németeket, bár figyelembe vették Svájc felől is a Maginot vonal kikerülését, de végül maradt Belgium. A sarlóvágás hadművelet Manstein érdeme, a lényege az volt, hogy Hollandiát is megtámadták és kényelmesen haladtak az elfoglalásával és Belgiumban is komótosan haladtak, időt adva a franciáknak, hogy a szövetségükbe lépett Belgiumba benyomuljanak, majd amikor már jól bent jártak, a francia - belga határnál a németek harckocsikkal gyorsan lenyomultak a tengerig, elvágva a Belgiumban rekedt franciákat a saját országuktól és az utánpótlástól, amit a belgák nem tudtak biztosítani kellően, így a franciák nagy erejét tönkre tudták verni, bár egy részét a britek kimentették, de a továbbiakban már nem kellett számolni velük a hadművelet során.

Mind Jugoszlávia, mind Görögország és észak-Afrika is az olasz szövetséges megsegítésére került a németek háborús céljai közé, de sok történész szerint éppen ez gyengítette meg Németország erejét, mert Hitler csapatokat állomásoztatott Norvégiában, Krétán, Görögországban és még számos helyen, ahol nem is voltak hadműveletek, így a Wehrmacht nagyon szétterült, pedig ezekre az intakt haderőkre máshol égetően szükség lett volna.

Svájc nem került a hadműveletek célja közé és amúgy is elég jó volt a viszonyuk a németekkel. nem volt értelme elfoglalni.

2021. aug. 2. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Prokopf ***** válasza:
Mert a náci vezetés is gondolt a vereség lehetőségére, így menekülési és vagyonkimentési útvonalként megtartották Svájcot semlegesnek (plusz semleges nemhivatalos tárgyalási területként is szolgált a világháború alatt).
2021. aug. 26. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Meg persze azert mert Hitler svajcba is menekitett aranyat. Nezz utana.
2021. szept. 13. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!