Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » El tudja nekem valaki magyaráz...

El tudja nekem valaki magyarázni David Benatar antinatalista filozófiájának alapelvét?

Figyelt kérdés

Miszerint jobb nemlétezni, mint létezni...

Jól értem, hogy az általa választott "matematikai" megközelítés szerint asszimetria húzódik a fájdalom és az élvezet között?

Valaki ki tudná fejteni kicsit bővebben ezt az asszimetriát?

Vagy ez csak arra vonatkozik, hogy több fájdalom ér, mint szenvedés?



2021. szept. 17. 13:07
 1/4 anonim ***** válasza:
19%

Az elmondottak alapján semmi kedvem egy nevesincs szerzőt elemezni. Ha szert nem létezni, tegye. Akkor már a "szeret valamit" kifejezésnek legalább semmi értelme. Hogy mi az a matematika, amit használ, érdektelen a kijelentése hallatán, valóban van aszimmetria. De értelmesebb azt mondani, a fájdalom és az élvezet két különböző élmény, és lehetségesek személyek, akik keverik ezt.

A legjobban akkor járhatsz, ha sürgősen elfelejted e neve és mindent, ami kapcsolódik hozzá.

2021. szept. 17. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Mivel csak kérdést lehet feltenni - pedig kérést szeretnék megfogalmazni- a kérdést kérésként kell értelmezni és ha nem tudsz válaszolni normálisan (A KÉRDÉSRE) akkor nem írogass ide bullsh*t baromságokat.

Nem fogalmaztam meg, hogy mit szeretnék csinálni a kapott információkkal, mivel semmi relevanciája nincs, és mellesleg az az én dolgom.

Köszi-

2021. szept. 17. 19:47
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

’A’ eset, hogy valaki létezik. Ekkor ő tapasztal

- szenvedést, és ez nem jó (-)

- örömöt, és ez jó (+)


’B’ eset, hogy „valaki” nem létezik. Ekkor "ő" NEM tapasztal

- szenvedést, és ez jó (+)

- örömöt, és ez sem nem jó, se nem rossz, mivel nincs alany (0)


Az aszimmetria lényege, hogy az ’A’ esetben nulla, ’B’ esetben viszont pozitív (+1) az eredmény.

Sokan azért támadják ezt az elméletet, mert azt mondják, hogy a ’B’ esetben a szenvedés hiányát ugyanúgy kellene kezelni, mint az öröm hiányát, tehát hogy az se nem rossz, se nem jó, mivel nincs, aki megtapasztalja.

Akik viszont egyetértenek vele, azt mondják, hogy mivel a szenvedés minden esetben rossz, attól megkímélni akarni valakit helyes gondolat. Tehát igaz, hogy aktuálisan nincs senki, akit megkíméljünk a szenvedéstől, de mivel a szenvedés elkerülhetetlen velejárója az életnek, ennek nem-kitenni valakit jobb, mint azért a világra hozni valakit, hogy valamennyi örömöt is megtapasztaljon.


(Tudom, régi a kérdés, de remélem, még valamennyire aktuális.)

2022. jan. 8. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
#3köszi a választ, azóta kicsit utána olvastam
2022. jan. 8. 20:41

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!