Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az advaita, vagyis a nonduális...

Az advaita, vagyis a nonduális “nem kettős”, vagy misztikus világértelmezések hogy viszonyulnak az evolúcióhoz?

Figyelt kérdés

Nekem tetszenek ezek az irányzatok de tele vannak ellentmondásokkal. Pl az egyik érv hogy a világot ahogy tapasztaljuk az egy szűk és ezért nem teljes keret, a teljesség látásához le kell kapcsolni a gondolkodást. De közben ez is egy gondolat, sőt az is hogy ezt rosszul gondolom és máshogy kéne és ìgy tovább. Ha józanul átgondolom a tudományos gondolkodásban is minden kapcsolatban van mindennel, de hogyan lehet akkor mégis kettősség ha az egység a realitás? Az én elmém bontja ketté tudom, de ha egységben van minden akkor nincs helye különbségnek sem illúziónak semmilyen szinten. Se elmémben sem sehogy.

Ezeket nem cinizmusból kérdem, tényleg meg szeretném érteni. De amikor ilyesmit olvasok mindig ezek logikátlanságok jutnak eszembe.



2021. szept. 20. 15:45
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
80%

A misztikus világértelmezések mindegyikéban találhatsz rengeteg ellentmondást, ha akarsz, és egyikben sem találsz egyet sem, ha nem akarsz. De ez általában igaz a vallásokra is. Az adott vallás követői egyetlen ellentmondást sem látnak a vallásukban, pedig minden más vallás követői (meg az ateisták is) egy rakás ellentmondást tudnak felsorolni azon adott vallással kapcsolatban. Ez igaz bármelyik másik vallásra is, meg minden misztikus világértelmezésre is. (Ezért is van itt a Kultúra és közösség rovatban is egy Vallás, valamint egy Valláskritika rovat is.

Tehát ezeket az irányzatokat (helyesebben valamelyiket közülük) vagy elfogadod úgy, ahogy van, és nem keresgélsz bennük ellentmondásokat, vagy hagyod a fenébe az egészet, mert úgyis mindig fenn fogsz akadni valami ellentmondásosnak tűnő dolgon.

2021. szept. 20. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
75%

Amennyire most utánaolvastam, és ha jól értem, a nonduális szemlélet az ember belső világát próbálja úgy kivetíteni a fizikai világra, hogy a kettő ne összhangba kerüljön. Kicsit faramuci módon valahogy a kettősrés kísérletre is hivatkoznak, ami valószínűleg egy félreértésen alapul. Amúgy érdekes, de kevéssé tudományos látásmód.


"A kettősség az, hogy a megfigyelő és megfigyelt elválasztódik, ami egyfajta értelemben egy illúzió. Ezt ismerték fel keleti és nyugati misztikusok évezredekkel ezelőtt, és a közelmúltban a nyugati tudomány is megértette ezt a jelenséget a kvantummechanikán keresztül."

[link]


Itt azt érzem, hogy megint a tudományos eredmények félreértelmezésével próbálnak közelebb kerülni az igazsághoz, és itt helyből egy másik fajta igazsághoz fognak kilyukadni, mint amit a tudomány vizsgál. Olyan dolgokkal igazolnak egy szubjektív világképet, amihez a tudomány épp a szubjektívitás kizárásával juthatott el.


Az evolúcióhoz szerintem semmi köze, ugyanis az élet evolúciójának nagy részében nem igazán voltak tudatos lények. Az egysejtűek evolúciója pl. kb. 1 milliárd évig tartott, mielőtt megjelentek a többsejtű élőlények.

2021. szept. 20. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:

bocs: "a kettő ne összhangba kerüljön"

a kettő összhangba kerüljön

2021. szept. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
22%

Ki vagyok én valójában? Advaita Védadata!


Egyszer felébredtek rá, hogy a valóság az nem a személynek hitt ember vagytok, b-zmeg!!

2021. szept. 20. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
Szerintem nagyon rossz felé keresgélsz, az advaita nem arról szól, hogy elemezzük szanaszét, és értsük meg a logika segítségével a világot. Nincs mit megérteni az elméddel. Az advaita arról szól, hogy találd meg magadat, ami örökkévaló, végtelen, nem-duális.
2021. szept. 20. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:
Én értem hogy erről szól, csak nem hiszem el. Pedig szeretném mert megnyugtató lenne, de a józanész bennem nem engedi. Ha egység van nincs kettőség se illúzió. Mert az illúzió 2 állapotot eleve feltételez. Nincs hova visszatérni és nincs mit tenni ha egység van csak. De ez nem a valóság, gondolhatok az advaitára ha nem veszek levegőt elájulok nem marad tudat. Amikor elájul valaki frankón, annak kimarad azaz idő, ott hová tűnik a tudat? Ha már valami az egységhez köt akkor az a testünk nem a tudatunk.
2021. szept. 20. 19:50
 7/29 anonim ***** válasza:
Hová tűnik a tudatod, amíg álmodsz? Sehová, ugyanúgy ott van, csak hol emlékszel az álmaidra, hol nem. Vagy emlékszel rá még pár percig, aztán már csak az érzés marad, hogy volt valami.
2021. szept. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 A kérdező kommentje:

Ha álmodsz, de nem csak rem fázis van, és arról nincs is emlék.

2 Eszméletvesztéskor semmilyen tudat nincs, pl. ha küzdősportolsz és fojtófogást csinálnak rajtad. (Ne próbáljátok ki!) Szóval azt tapasztalod hogy küzdesz és lekapcsolsz és amikor magadhoz térsz nem tudod hol vagy és mi van. Totál kiesik.

2021. szept. 20. 20:20
 9/29 anonim ***** válasza:
#8 Miből gondolod, hogy nem ugyanaz van ilyenkor, mint amikor álmodsz? Csak nem emlékszel rá utólag?
2021. szept. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
#9 Az agy teljesen máshogyan viselkedik a két esetben, teljesen más területei aktívak, aktivizálódnak, másként funkcionálnak. Ez kimérhető ma már.
2021. szept. 20. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!