Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az advaita, vagyis a nonduális...

Az advaita, vagyis a nonduális “nem kettős”, vagy misztikus világértelmezések hogy viszonyulnak az evolúcióhoz?

Figyelt kérdés

Nekem tetszenek ezek az irányzatok de tele vannak ellentmondásokkal. Pl az egyik érv hogy a világot ahogy tapasztaljuk az egy szűk és ezért nem teljes keret, a teljesség látásához le kell kapcsolni a gondolkodást. De közben ez is egy gondolat, sőt az is hogy ezt rosszul gondolom és máshogy kéne és ìgy tovább. Ha józanul átgondolom a tudományos gondolkodásban is minden kapcsolatban van mindennel, de hogyan lehet akkor mégis kettősség ha az egység a realitás? Az én elmém bontja ketté tudom, de ha egységben van minden akkor nincs helye különbségnek sem illúziónak semmilyen szinten. Se elmémben sem sehogy.

Ezeket nem cinizmusból kérdem, tényleg meg szeretném érteni. De amikor ilyesmit olvasok mindig ezek logikátlanságok jutnak eszembe.



2021. szept. 20. 15:45
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
62%

Korábban egy másik kérdéshez írtam, de ide is passzol:

A létezésnek, vagy általában a világban létező dolgoknak különféle szintjei vannak. Hogy milyennek látjuk a világot, attól függ, hogy milyen szinten nézzük. Az elemi részecskék vagy molekulák világát a fizika és kémia tárgyalja, vegyjelek, reakciók, elektronpályák, stb. kavalkádja. Egy magasabb szinten ugyanez (pontosan ugyanez) már élő szövetként jelenik meg, pl. idegrendszerként. Még magasabb szinten pedig egy tudatos lénnyé áll össze, vagy mondhatjuk, hogy tudattá, azon belül egy érzékelt, szubjektív világképpé, ami fejünkben létezik. Itt létezik művészet, kultúra, stb. Valójában semmi nem változott, ugyanazt nézzük, de annak más-más rétegét.

A nonduális megközelítés (amennyire értem) ezeket a szinteket próbálja összehozni (vagy összemosni), és egyetlen valamiként tekinteni. Ez tök jó, csak a folyamat során számomra egy szürreális képpé állnak ezek össze, mintha recsegne-ropogna az egész. Az elgondolás jó, csak nem kellene elmenni a kvantummechanika és hasonlók felé.

2021. szept. 21. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:
Abszolút egyetértek. Óriási a válaszod! Nagyon köszönöm! :)
2021. szept. 21. 16:42
 23/29 A kérdező kommentje:
És a halált hogyan értelmeznéd ebben az elgondolásban?
2021. szept. 21. 17:57
 24/29 A kérdező kommentje:
Illetve az időt? Köszi előre is a válszokat. :)
2021. szept. 21. 19:38
 25/29 anonim ***** válasza:
62%

Még egy dolgot nem értek ebben a nonduális világképben. A felső szinteket mintha mindenáron vissza akarná csatolni az alsóbb szintekhez, tehát hogy a tudatos "humán" világ alapvetően visszahat az alsóbb fizikai szintre. Ez a része már inkább ezoterikus jellegű, nem értem az okát. Nem kell mindenbe ilyen hatásokat belevinni, enélkül egy barátságos, egyszerű és nagyszerű filozófia tudna lenni.

Nekem olyan ez, mintha az ember azon örök vágyát akarná kiszolgálni, hogy olyan dolgokra hathat, vagy olyan dolgokat tudhat, ami nem lehetséges. (Bevonzás, jóslás, horoszkóp, szellemidézés, stb..) Ez a része nekem nem szimpatikus. :(

2021. szept. 21. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 A kérdező kommentje:
Igen ez szerintem is problémás. Ugyanakkor eszembe jut a placebo vagy nocebo jelenség vagy a hipnózis. Mindegyik esetben a tudat alsóbb szintekre is visszahat. Pl. az autonóm idegrendszerre ami alapvetően nem tudatos. De átgondolva pl. az hogy mit eszek vagy hogy diétázom, is visszahat az alsóbb szintekre. Tehát most csak tovább gondolva és a para dolgoktól leválasztva mégis csak van valamilyen visszahatás. Sőt, vegyünk pár létező entitást: a nemzet visszahat a társadalomra a társadalom a tudatra a tudat a testre a test az alsóbb szintekre és ìgy tovább. Persze a valóság keretein belül.
2021. szept. 21. 23:11
 27/29 anonim ***** válasza:
Igen, persze létezik ilyen hatás, a tudat hatni tud pl. a szervezet fiziológiai műküdésére. Csak itt valamilyen univerzum szintű hatásról írtak, de lehet, hogy én értettem félre.
2021. szept. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:
Ezt nem tudom ez eszembe sem jutott az ilyen szintű beavatkozás. De hogy a tudat miért tud visszahatni az érdekelne függetlenül a témától most. :D
2021. szept. 22. 15:21
 29/29 anonim ***** válasza:
Erre született a mondás, ne szórj gyöngyöt a disznók elé. Erre mondta Tolle, az első tanítómesterünk a szenvedés, és majd csak utána jöhet a következő tanító.
2022. jan. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!