Hogyan rangsorolnátok a magyar történelem elmúlt tíz évszázadát? Melyek voltak a legjobbak és a legrosszabbak szerintetek?

Figyelt kérdés

Az én sorrendem a következő a legjobb évszázadtól a legrosszabbig:


1.- 14. század: két tehetséges, erős kezű uralkodó, gazdasági fellendülés Károly által, területi befolyás növekedése Lajos által, belső béke, kulturális fejlődés


2.- 15. század: Az ország jelentős regionális hatalom volt, katonai sikerek, kulturális és gazdasági fejlődés Mátyás hatására


3.- 19. század: óriási fejlődés ment végbe, az ország modernizálódott, kezdett felzárkózni a nyugathoz, a dualizmus korában béke is volt


4.- 18. század: a török kor után az ország végre a fejlődés útjára lépett, Mária Terézia révén sok újítás lépett életbe, a Rákóczi-szabdságharc után viszonylagos béke volt


5.- 12. század: talán a legeseménytelenebb század, semmi kiugróan ó vagy rossz sem történt, de III. Béla alatt nagyon gazdag volt az ország


6.- 11. század: az államalapítás sikeres volt, de a század közebe nagyon zűrzavaros volt sok belviszállyal, végül Szent László teremtett békét


7.- 13. század: II. András alatt politikai bizonytalanság, majd a tatárjárás szörnyűségei, IV. Béla sikeres uralkodó lett végül ugyan, de a század végére ismét belviszály kezdődött


8. - 20. század- két világháború, diktatúrák, elnyomás. A század eleje és utolsó harmada azonban viszonylag nyugalmas volt és modernizálás is történt


9.- 17. század: török kor, folyamatos háborúk, elnéptelenedés, éhínség, az ország a szétesés szélén miközben a nyugat fejlődőtt, itt szakadtubk el tőlük


10.- 16. század: az ország középhatalmi szerepe megszűnt és azóta sem épült fel teljesen, három részre szakadás, függetlenség megszűnése, háborúk, gyakorlatilag minden rossz, ami később történt ide vezethető vissza


Ti mit gondoltok?



2021. okt. 30. 13:44
 1/3 anonim ***** válasza:
Jó kis felsorolás. Én nem vagyok jó töriből, meg nem is érdekelt soha, de ezt jó volt olvasni.
2021. okt. 30. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Egyetértek. Nem kellett leírni:)
2021. okt. 30. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Nagyjából egyetértek, de én az Árpád-kor évszázadait a 18. és 19. század elé sorolnám.
2021. okt. 30. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!