Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért nevezik átkonak a Kádár...

Miért nevezik átkonak a Kádár rendszert?

Figyelt kérdés

2021. okt. 29. 10:10
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
a teljes szocializmust hívják annak és padlás lesöprés, cenzúra, politikai bebörtönzések, személyi kultusz és egyéb diktatórikus eszközök miatt.
2021. okt. 29. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
96%

Átkos*

Mert elvették a kisebb-nagyobb tulajdonodat.

2021. okt. 29. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
2. Igen, *átkosnak.
2021. okt. 29. 10:20
 4/6 anonim ***** válasza:
68%
Általánosságban tényleg a teljes szocialista korszakot hívják így, bár gyakran inkább csak a Rákosi-féle keményebb diktatúrára gondolnak, azt érték meg rosszabbul az emberek, sokan, főleg azok, akik akkor voltak fiatalok, fiatal felnőttek nem emlékeznek rosszul vissza a Kádár-rendszerre, de ez is a propagandának és a gazdaság nem ismeretével magyarázható, mert ugyan mindenki dolgozott, tudott lakást, házat venni, építeni, megélt szinte mindenki egész tisztességesen, de mindezt az állam hitelekből finanszírozta, amit most mi fizethetünk vissza.
2021. okt. 29. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
90%

Én azért árnyalnám a Kádár-rendszert is, és nem írnám le csak annyival, hogy "szép volt jó volt, mindenkinek volt munkája stb.", ahogy ezt szokták tenni.


A Kádár-rendszerre is igaz az, hogy ha pl. olyan családból származtál, ami a rendszer számára nem volt eltűrt, pl. lelkész gyereke voltál, vagy apád a Horthy-korszakban volt csendőr vagy kulák, esetleg nemesi származású nagybirtokos volt, akkor a személyi igazolványodban benne volt, hogy "osztályidegen". Ami egyébként nem a te hibád, és apádat a szemed láttára tették nincstelenné, esetleg a Rákosi-rendszerben elvitte az ÁVÓ, és soha nem láttad viszont (mert ott feküdt arccal a föld felé temetve, és drótkötélbe csavarva a holtteste pl. egy vastelepen, és soha nem találták meg). És annyi maradt utána, hogy a személyidben benne volt az "osztályidegen". Onnantól kezdve, ha te egyetemre akartál menni tanulni, és megnézték az igazolványodat, akkor "valamiért" nem jutottál be egyetemre, az ilyen fiatalok mentek ipari iskolába tanulni asztalosnak, lakatosnak, holott a családja lehet, hogy művész, értelmiségi, jómódú család volt.


A lényeg, hogy ezer olyan dolog volt a Kádár-rendszerben is, ami mai szemmel nézve eléggé elfogadhatatlan lenne. Oké, hogy mindenkinek volt munkája, de egyáltalán nem úgy élt az ember, olyan szabadon, ahogy azt ma elképzeljük. Egy csomó kényszerpálya volt, egy csomó kompromisszumot kellett kötni. Ha te pl. értelmiségi akartál lenni, és egyetemet akartál végezni, akkor nem ártott, ha nem voltál osztályidegen, és jó volt, ha beléptél a KISZ-be, majd a Pártba. Aki ugyanis párttag volt, annak sokkal jobb elbírálás jutott az egyetemi felvételiken, a munkahelyen, sokkal könnyebben és egyszerűbben jutott egzisztenciális javakhoz (pl. autóhoz, lakáshoz, nyaraláshoz). Ezért van az, hogy sokan ilyen okok miatt lettek párttagok, viszont ha valaki erkölcsös volt, és a lelkiismerete miatt erre nem volt hajlandó (pl. mert apját, testvérét stb. meghurcolták), akkor annak sokkal nehezebb volt a sorsa.


Nem lehetett saját véleményed, legalábbis ha valamilyen kritika volt benned a rendszerről, nem fogalmazhattad meg, nem hozhattad nyilvánosságra, főleg az olyan kényes kérdéseket, mint 1956. Így is, ha valamelyik családtagod részt vett a forradalomban, akkor sokkal gyanúsabb voltál a rendszer számára, akkor is, ha ez nem a te hibád volt. A Kádár-korszakban is megfigyelték az ilyen embereket, valahol egy irattárban aktát vezettek róluk, úgyhogy ha te pl. átutaztál pl. Győrbe, mert arra vitt az utad, akkor tuti, hogy valahol egy rendőr leigazoltatott, és kikérdezte, hogy hová mész, kivel találkozol, mi az utazás célja stb. Pláne, ha külföldre akartál menni. A külföldi utak egyébként is bárki számára sokkal nehezebben kijárhatóak voltak, főleg a vasfüggönyön túlra. Ez nem úgy működött ám, hogy nyaranta mentek az emberek a horvát tengerpartra vagy Görögországba... Max. a Balatonra.


Autóhoz is sokkal nehezebb volt hozzájutni akárki számára, mint ma. Nem úgy működött, hogy bementél egy autószalonba vagy kereskedésbe, és kedvedre válogattál, amit szerettél volna. Le kellett adni egy igényt, és kb. Lada, Wartburg, Trabant, Dacia, Skoda volt a választék. Aztán 3 év múlva kaptad meg az autót, de ha pl. piros Trabantot választottál, akkor örültél, ha kaptál egy szürke-kék kombit. 3 év múlva!


Ha valahol tüntetés volt, és te véletlenül arra jártál, akkor lehet, hogy a rendőrség azt hitte, hogy te is tüntetsz, és kaptál gumibottal a pofádba, lehet ,hogy a fogad is kiverték, és bevittek kikérdezni, és még ott is, lehet puhítottak rajtad kicsit. Rohadtul nem érdekelte őket, hogy véletlenül voltál ott, ha ezt mondtad, kaptál még egyet a pofádba, hogy őket te ne akard átverni.


Ha tiltott könyvet találtak nálad, vagy valamilyen tilos rendezvényen vettél részt, akkor is ugyanez. Azért nem mehettél oda, ahová akartál, nem olvashattál, nem beszélhettél bármiről, nem lehetett mindenről nyilvános véleményed, mert akkor tuti, hogy a munkahelyed bánta, vagy valamilyen egzisztenciális kihatása lett, nem tudtál elmenni nyaralni, vagy az autót te valamiért még 3 év múlva sem kaptad meg, a szomszédod meg igen, mert neki volt "Kiváló munkás" kitüntetése. Vagy eltűnt egy-két fogad.


Persze, a Rákosi-korszakhoz képest a Kádár-rendszer piskóta volt, és ha nem kerested a bajt, igazából el lehetett valamilyen közepes életszínvonalon evickélni, amiket leírtam, nem voltak általános dolgok, de azért léteztek. Mai szemmel, ha ez ma is így működne, mindenki visítozna, hogy milyen elviselhetetlen rendőrterrorban él!

2021. okt. 30. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ezt még olvasni is borzalmas volt😒
2021. dec. 23. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!