Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Rene Descartes a racionalizmus...

Rene Descartes a racionalizmus korában élt?

Figyelt kérdés
Róla kell beszélnem előadnom, arról a korszakról amikor Ő élt
2021. nov. 22. 18:27
 1/4 MDaniel98 ***** válasza:
Igen sőt őt tartják az első ismert racionalista filozófusnak is.
2021. nov. 23. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi

és ez miben nyilvánul meg ?

A dualizmusában? Res cogitans / Res extensa

Vagy másra irányul?

2021. nov. 23. 09:34
 3/4 MDaniel98 ***** válasza:

"Descartes gondolkodásának, filozófiájának módszerét az Értekezés az ész helyes vezetésének módszeréről című műben fejtette ki. Ez a következő, a matematikából kölcsönvett szabályokból állt:


- Minden előítéletet kerülve csak azt kell igaznak elfogadni, ami tisztán és világosan felfogható. (clare et distincte percipere)

- A problémákat mindig a lehető legtöbb részre kell bontani.

- A legegyszerűbb tárgytól „mintegy fokozatosan” kell a bonyolultabb felé haladni.

- A rendszer teljességét felsorolással kell biztosítani.


A descartesi filozófia kiindulópontja a kételkedés: a módszerével olyan arkhimédészi támpontot szeretne találni, amely nem vonható kétségbe. Majd erre a szilárd alapra támaszkodva könnyű következtetésekkel bonyolultabb, de vitathatatlan igazságokhoz kívánt eljutni.


Az igazság nála nem a megismerés és a dolog megfelelősége, hanem a világos és határozott ismeret; a megismerő alanyban létrejövő evidencia. Ebben mutatkozik meg alapvetően Descartes racionalizmusa.


A kételkedés első lépése saját összes véleményének a megdöntése. Mivel az eddigi ismeretekről nem tudni elég bizonyosan, hogy helyesek-e, ezért az összes addigi ismeretet el kell vetni és az új, biztos alap megtalálása után újjá kell építeni a tudást. Descartes gondolkodásának egész fundamentumát aláásta, hogy nem csak az érzéki észlelésben kételkedik, hanem az emlékezet teljesítményében is, végül pedig a legevidensebb dolgokban is: „nem lehet, hogy tévedek, valahányszor a kettőt és hármat összeadom?” Hiszen lehet, hogy Isten, vagy egy gonosz, fondorlatos szellem (genius malignus) az embert mindenben félre akarja vezetni."

2021. nov. 23. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2021. nov. 23. 09:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!