Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A kereszténység hanyatlásának...

A kereszténység hanyatlásának folyamatát a 16. századi protestantizmus kezdete, vagy a 18. századi "Felvilágosodás" eszmerendszere indította el?

Figyelt kérdés

2021. dec. 25. 13:46
A kérdező szavazást indított:
A 16. században kezdődő protestantizmus
A 18. században kezdődő "Felvilágosodás"
10 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
22%
A reformáció indította el a keresztény vallás bukását, a felvilágosodás meg befejezte.
2021. dec. 25. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem egyik sem, a korábbi korszakok voltak a kereszténység hanyatlásának az okai, maga a reformáció is már következmény.

Maga a szó is találó, a kereszténység reformra szorult, hiszen a papság nem élt kegyes életet, különösen a főpapok, az Egyház vezetői. A feudalizmusban egyes főúri családok másodszülötteit jutalmazták bíborosi kalappal, akik az adó beszedését szorgalmazták saját céljaikra, mert jövedelmet láttak benne és egyáltalán nem voltak méltóak a tisztükre és maga a papság sem élt példamutató módon.

A hitvilág is meseszerűvé vált ekkorra, de erőltették a ma már jelképes értelmezés helyett a szó szerinti elfogadást, holott az már anakronisztikussá vált akkorra és egy csomó mindent tiltottak, szabályoztak, például az öltözködést, a szórakozást, amelyben zülöttnek számított a tánc és hasonlók.

Maga a pápa világi uralkodó is volt, királyokat, országokat átkozott ki politikai célokból, ezért egyházszakadás is létrejött, meg ellenpápa választása borzolta a kedélyeket és az ellenkezést erőszakkal akarták megszüktetni, inkvizícióval, kínzással, boszorkányégetéssel, de minden máglya füstje egyúttal az egyház hitelét is megpörkölte.

A tudomány fejlődésének merev akadályozása az értelmiség elkedvetlenedését okozta, a csillagászat, vagy a matematika felé a merevség, vagy a boncolás tiltása, egyáltalán a megjelenő írások, könyvek szigorú cenzúrája, a gondolatok elfojtására a törekvés visszatetsző volt.

A reformáció megjelenése jól mutatja a kereszténység hanyatlását, ami aztán a vallásháborúkkal teljesedett ki, de a folyamat már a reneszánsz idején megindult, lehetetlenné vált egy hitelét vesztett Egyház mindent uralni akaró hatalma alatt sínylődni. Ebből volt a reneszánsz egy ujjászületés kezdete, ezt akarta a refomáció megújítani, megreformálni. A felvilágosodás is ennek egy távolabbi következménye.

Így tehát mind a reformáció, majd a felvilágosodás gyakorlatilag szükségszerűvé váltak és lényegében következmények, most attól függetlenül, hogy megjelenésük után maguk is okokká váltak.

2021. dec. 25. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
85%

Az ilyen kérdésnél jó lenne megfogalmazni, hogy szerinted mi az a kereszténység hanyatlása.


A protestantizmus egyébként épp hogy a kereszténység égető probémáira keresett jó szándékkal válaszokat, ezt nem úgy kell elképzelni, hogy mindenféle szeparatista, lázadó szét akarta szabdalni az egységes katolicizmust... Éppen ellenkezőleg, ők a katolicizmust akarták megjavítani, visszavezetni az általuk elképzelt Krisztusi útra, és a katolicizmus merevsége, dogmatikussága, inkvizíciója az oka annak, hogy ezeket a hitújítókat éppen hogy üldözték, kitaszították, sokszor még meg is ölték.


Úgyhogy ha valaki a protestantizmus kialakulását egyfajta hanyatlásnak képzeli, mert a kereszténység több ágra szakadt, akkor gondoljon arra, hogy egyrészt a problémákat is a katolikus egyház "termelte ki", amelyeket meg kellett reformálni, másrészt az egyházszakadásokért pont hogy a katolikus egyház a felelős, amely egyből merev elutasítással, inkvizícióval, erőszakkal reagált a kritikákra és a jobbító szándékra, és nem értő szándékkal...

2021. dec. 25. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A felvilágosodás sokat ártott a kereszténységnek. Egyes eszméi be is szivárogtak az újprotestantizmus tantételeibe, így a protestáns felekezetek is még apróbb darabokra estek szét (lásd: egyes ébredési mozgalmak például).
2021. dec. 26. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!