Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a megfelelő kifejezés...

Mi a megfelelő kifejezés arra, ha csak irreális módon tudok elérni valamit? ...és ha elérem, más módon veszítek? (Ironikus, paradox abszurd, banális, van rá megfelelő kifejezés?)

Figyelt kérdés

Pl. Túl magas összeget fizetek valamiért valakinek, megkapom (tehát elérem a célom), de egyben vesztek is, mert az illetőnek túl sok pénze lesz.


Van rá megfelelő kifejezés?


2021. dec. 31. 14:35
 1/8 anonim ***** válasza:
60%
Pürrhoszi győzelem
2021. dec. 31. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én is a pürrhoszi győzelemre gondoltam először, de az teljesen más. Az azt jelenti, hogy annyi áldozatot teszel meg, hogy az ellenséget megállítsd, hogy már nem leszel képes több áldozatot tenni következő alkalommal.


Az, hogy valakinek fizetsz valamiért, egyáltalán nem ez a kategória.

2021. dec. 31. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen, van rá megfelelő kifejezés. Hibás gondolatmenetnek nevezik.

Túl magas ár? Mihez képest? Egy ár az adott dolog értékéhez képest lehet túl magas. De még ekkor is az a kérdés, nekem mennyire van rá szükségem. Lehet hogy így is megéri, és ekkor nem túl magas, lehet hogy nem éri meg, akkor meg nem leszek hülye megszerezni. Az egyszerűen nem szempont, hogy az eladónak mennyi pénze lesz. ki e szempont szerint mérlegel, rossz élete lehet. Nem a saját érdekét nézi.

2021. dec. 31. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"Az egyszerűen nem szempont, hogy az eladónak mennyi pénze lesz. ki e szempont szerint mérlegel, rossz élete lehet. Nem a saját érdekét nézi."

Nem értek egyet. Vegyünk pl. egy játékot, legyen Monopoli (az olyan ismert), kell a 3. szín, amit egy másik játékostól veszek meg (irreálisan magas áron, mert muszáj), megszereztem, tehát tudok építkezni. Ellenben veszítek, mert a másiknak több pénze lesz (talán első helyre kerül, tehát több esélyem van veszíteni).

2021. dec. 31. 17:51
 5/8 A kérdező kommentje:

"az eladónak mennyi pénze lesz"

Belegondolva más nem jut eszembe, mert a dolog (pénz) egyszerre 4 eseményre van hatással - 1. veszítek, 2. nyerek, 3. ő nyer, 4. én veszítek.


Példa az életből: A szeretőmnek ajándékot veszek, sőt menjünk tovább, felveszem alkalmazottnak 3x annyi fizetésért, itt már pénzt veszítek, de mellettem van, tehát nyerek. Ellenben több pénzük lesz a párjával, amit közösen el tudnak költeni, tehát veszítek is.


"Hibás gondolatmenetnek nevezik."

Egyszóval? :) Tényleg nincs rá kifejezés? (Háborúban, politikában, és közgazdaságban is jelen van.)

2021. dec. 31. 18:08
 6/8 anonim ***** válasza:

De van, csak ne egy szóval. Sok jelenség van, amit körül írni lehet. Éppen a gondolatmeneted miatt írtam amit írtam (az felróható, hogy talán kissé nyersen, de igaz).

Az egy gyakori helyzet, hogy az ember nem két opció közül választ. Ha több szempont van, akkor azoknak van fontossági sorrendjük. Ez nem egy objektív dolog, hanem szubjektív, de ez nem baj, hiszen az egyén aszerint választ, ami neki a legjobb.

A monopoliban van szerencsefaktor is, tehát ha az összes játékot volna lehetőségem minden szempontból vizsgálni, találhatok olyant, ahol a győzelem nem a személytől, hanem a szerencsétől függ (pl. így dobott). Ha ezt nem számítjuk, a monopoli célja éppen az, hogy megtanítson nehezen kiszámítható helyzetekben jól dönteni. És itt a nyerés a jó döntés. Csakhogy ha az ellenfél okosabb, jobban tudja megítélni, hogy a példa szerint mennyit kérjen. Pont annyit fog, amennyit te hajlandó vagy beáldozni, és pont emiatt vesztesz. Itt azt kell eldönteni, vegyek vagy ne vegyek. Mert lehet, hogy ebben a fordulóban nagyon rosszul járok, de a monopoliban (mint az életben) a vége számít.

Az "életből vett példa" kicsit más (de nem lényegét tekintve). Neked kell szerető. Meg kívánod tartani, tehát áldozol rá. Ettől ő természetesen jobban él (amit te nehezen viselsz). Tehát nyilvánvaló, fizetned kell azért, hogy egy igényedet kielégítsd, de ez a másiknak jobb, minta nem tetted volna, ezért rosszabbul érzed magad. El kell döntened, mennyire kell a szerető, mennyit áldozol érte és mennyire fáj, hogy attól ő jobban él. És melyik fontosabb, aszerint döntesz. Ha a másik jobb élete mindennél jobban zavar, ne tarts szeretőt. Vagy csak olyant, amelyik ingyen ad.

2022. jan. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 MDaniel98 ***** válasza:
Igazából mindegy, hogy irreálisan magas árat kell fizetni valamiért, ha mégis megteszed ezzel elismered, hogy az irreálisan magas ár sem tántorít el a termék megvételétől, tehát tulajdonképpen nem is olyan irreálisan magas az az ár, mert még mindig van rá kereslet. Ez tulajdonképpen egy önellentmondás.
2022. jan. 3. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Persze, relatíve irreálisan magas árat kell fizetni, de megvan (ezt nevezhetjük Pürrhoszi győzelemnek).

De viszont azonnal bevonzza a vereséget is (amit nem lehet elkerülni). Azt hittem van rá egyszavas konkrét kifejezés :)

2022. jan. 3. 14:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!