Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Afrika 19.-20. századi gyarmat...

Afrika 19.-20. századi gyarmatosítása (az európai hatalmak által) nélkül a kontinens manapság sokkal élhetőbb lenne az ottani emberek és népek számára?

Figyelt kérdés

2022. márc. 2. 12:20
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
13 szavazat
 1/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Talán. Etiópiát nem gyarmatosították (egy rövid olasz próbálkozást kivéve) és nem lett kiemelkedően élhető.
2022. márc. 2. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
66%

Ez egy mi lett volna, ha ... típusú kérdés. Minden válasz jó, és minden válasz rossz. Senki sem tudja bizonyítani az igazát, vagy cáfolni a másikét.

Rögtön két ellentétes választ adok:

1) Ha az európaiak csak kereskedtek volna az afrikaiakkal, akkor ők is gyors fejlődésnek indulnak. Mindenki boldog lenne.

2) Ha nem gyarmatosítanak az európaiak, benyomul az iszlám. Megrekednek kora középkori szinten, lenne ám pestis, fekete himlő, nők megcsonkítása.

2022. márc. 2. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A gyarmatosítások nyilván nem tettek jót a kontinens népeinek, de sok egyéb problémájuk is van e e mellett. Jobban biztosan jobb lenne, de vélhetően azért nem tartoznának a fejlettnek nevezett országok közé.

Gézengúz-2 - ez is benne van és egy további lehetőséget fejteget, hogy a gyarmatosítások nélkül és mostani kereskedéssel hogyan lehetne nekik manapság.


Valószínűleg ahol most nyugati befektetők általi mezőgazdaság van és kivitelre termelnek olcsón, például kakaót, kávét, banánt, teát, ananászt, kókuszt, kaucsukot, borsot, vaníliát, ott lenne legalább rendes megélhetés. Ahol bányák vannak ott is lehetne, de azok is külföldi beruházások és olcsón dolgoztatják őket. Bányákból is van bőven Afrikában: gyémánt, vas, ólom, kobalt, mangán, króm, réz, bauxit, urán, arany, platina, cink, cement, grafit, szén. Legalább lehetne övezetenként jobb helyzetük. A wiki így ír róla:


"Noha bőséges természeti erőforrásokkal rendelkezik , Afrika továbbra is a világ legszegényebb és legkevésbé fejlett kontinense (az Antarktiszon kívül ), számos ok eredményeként, amelyek között szerepelhetnek korrupt kormányok , amelyek gyakran súlyos emberi jogi megsértéseket követtek el , kudarcos központi tervezés , magas szint az analfabéta , a külföldi tőkéhez való hozzáférés hiánya, valamint a gyakori törzsi és katonai konfliktusok (a gerillaháborútól a népirtásig ). [152] "


A gyarmatosítás egy gazdasági gyarmatosítással folytatódott, mert a nyereség kiáramlik a kontinensről.


----

[link]

2022. márc. 2. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Csak egy példa... Szenegál és azon belül is csak a mogyoró termesztés, amiben komolyan termel az ország. Némi idézet - linkek lent.


"A mezőgazdasági szektor helyzete és kilátásai"

"Szenegál továbbra is az esővel táplált mezőgazdaságra támaszkodik, amely a munkaerő mintegy 75%-át foglalja el." - Tehát a mezőgazdaságban sokan dolgoznak.

"A földimogyoró a vidéki gazdaság motorja, és termelése a megművelt földterület mintegy 40%-át teszi ki, 2 millió hektáron . A földimogyoró-ágazat akár 1 millió embernek ad munkát." - Ez nagyon sok a 15 milliós országban, szóval a mogyoró sokaknak ad munkát.

De történt pár kedvezőtlen esemény az ágazatot illetően:

"Az ipart megszenvedte a mezőgazdasági szektor privatizációja ... A földimogyoró-ágazatot továbbra is a SONACOS uralja, amelyet 2007. január 1-jétől SUNEOR névre kereszteltek. Ez a hatékony szinte monopólium tehát a privatizációs folyamat végét jelzi, amely 2004-ben kezdődött, amikor a kormány úgy döntött, hogy eladja részvényeit az Advensnek , egy magánvállalkozásnak. A konzorcium, amely egy libanoni -francia üzletembert, a belga földimogyoró-gépgyártót, a Desmet-et, a SODEFITEX-et (a gyapottisztító cég) és a SONACOS alkalmazottait foglalja magában. [1]"


Más forrásból is röviden:

"Suneor SA" (cég)

"SONACOS-t, az állami tulajdonú Peanut Oil Company-t 2005-ben privatizálták, és 2007 elején SUNEOR SA-ra változtatta a nevét. A SUNEOR az ország legnagyobb élelmiszeripari vállalata. A cég mogyoróolaj-exportja a világpiaci tranzakciók 45-50 százalékát teszi ki."

"A földimogyoró a vidéki gazdaság motorja, termelése a megművelt területek mintegy 40 százalékát teszi ki, kétmillió hektáron. A földimogyoró-ágazat akár egymillió embernek ad munkát."

"A fő piacának számító európai piac jelenleg mindössze 90 000 tonnát tud felvenni." - Vagyis itt esszük a mogyorós csokit és nutellát, ott éhbérért termelik.

"A vállalkozás tulajdonjoga

A francia Advens Group 100%-os tulajdonosa a Suneornak. "


Ez röviden annyi, hogy a nyereség kifelé megy és nem saját.


És akkor, hogy vajon lehet-e ugye köze a régi gyarmatosításoknak a mai Szenegálhoz? Nézzünk simán egy gyors adatot:

"Francia gyarmatbirodalom" (wiki)

"Szenegál gyarmatosítása (1854–1865)"


Érdekes módon akik gyarmatosították Szenegált anno azok véletlenül gazdaságilag gyarmatosítják jelenleg. Biztos véletlen.



---

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. márc. 2. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer néztem egy videót youtube-on arról, hogy mi az oka Afrika lemaradásának, és ott többek között azt ecsetelték, hogy az európaiak már a konkrét kolonizáció előtt tönkretették a kontinenst a rabszolgakereskedelemmel, mert olyan hatalmas igény volt a nagy embertömegekre, hogy teljes királyságok álltak át arra, hogy szinte kizárólag ebből éljenek meg, ami ugye magával hozta a folyamatos háborúskodást, és mindez együtt megölte a helyi ipar minden lehetőségét.
2022. márc. 3. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
53%
Fordítva
2022. márc. 4. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 MDaniel98 ***** válasza:
71%
Nem lenne élhetőbb gazdaságilag a fejlettebb régiók ugyanúgy kihasználnák, és ma is pontosan ugyanolyan korrupt lenne a rendszer mint eddig volt, függetlenül a gyarmatosítástól.
2022. márc. 7. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!