Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ukrán és orosz "testvérnép"...

Az ukrán és orosz "testvérnép" gondolata honnan ered (és van bármiféle alapja)?

Figyelt kérdés

2022. márc. 12. 17:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
25%
Az ukránoknak több közük van a lengyelekhez meg a litvánokhoz mint az oroszokhoz. De ez mindegy is, Ukrajna egy független állam, az ukrán pedig egy külön nemzet. Ezt nem lehet megváltoztatni sem teátrális beszédekkel sem fegyverekkel.
2022. márc. 12. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%
Mindkettő nép szláv eredetű. Továbbá mindkét nép a Kijevi Ruszból eredeztethető.(az egy szláv ország volt annó amit egyébként elvileg a vikingek alapítottak de ezek a vikingek elég kevesen voltak és idővel beolvadtak a szláv többségbe)
2022. márc. 12. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Mindig is, azaz 1991-ig egy birodalomba tartoztak, a nyelvük is nagyon hasonló, és mint a kettes is írta, a Kijevi Ruszból eredeztethető mindkét nép, innen az oroszok neve is.
2022. márc. 12. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

A Kijevi Rusz lakói szlávok voltak, csak miután Novgorodot meghódították a skandinávok, vagy a vikingek, Oleg veszetésével a novgorodiak megalapították a Kijevi ruszt, ahol a novogorodi elitből származó varég elit réteg uralkodott a szlávokon, majd egybeolvadtak.

Ez a 9. században történt és később 988 ban a Kijevi Rusz fekvette a Bizánci kereszténységet.

Befolyási övezetüket kiterjesztették a mai Ukrajna, Fehéroroszország, valamint Oroszország nyugati területeinek nagy részére, ám a 12. századra hatalmuk hanyatlani kezdett a különböző hercegségek befolyása növekedett, főleg a Vlagyimíri nagyfejdelemségé.

Ekkor érte őket a mongol invázió, amely magát a Kijevi Ruszt elfoglalta és sorra elestek az orosz hercegségek, maga Vlagyimír is.

Ekkor a hangsúly a Moszkvai nagyfejedelemségre tevődött át, akiknek sikerült megyegyezni a mongolokkal, kereskedtek velük és később úgy megerősödtek, hogy ki tudták szorítani a mongolokat a megszállt orosz részekről és innentől ők uralkodtak a szláv-orosz népeken, majd megkezdték a terjeszkedést kelet felé, az Uralon túlra.

Ukrajna nyugati részei időnként Lengel fennhatóság alá tartozott, de Litvánia inkább a mai Fehéroroszország területeit vonta egyes időkben fennhatósága alá.

Maga Ukrajna mindig Oroszország része volt, az első világháború után, tudtommal a szovjet-orosz polgárháború következményeképpen, illetve a világháborút követő rendezés során, amikor Lengyelországot is megalapították, akkor született meg Ukrajna területként, részben azért, mert a németek megszállás alatt tartották, majd ez a területi felosztás öltött határozott körvonalat a polgárháború után, amikor a szovjetek visszafoglalták a mai Ukrajna nagy részét a németektől és a fehérektől.

2022. márc. 12. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"Ukrajna nyugati részei időnként Lengel fennhatóság alá tartozott, de Litvánia inkább a mai Fehéroroszország területeit vonta egyes időkben fennhatósága alá."


A tatár hódítás után elesett a Kijevi Rusz, viszont a Dnyeper környéki területek nem kerültek tatár fennhatóság alá, hanem ezt a területet a Litván Nagyfejedelemség foglalta el (magát Kijev városát is). Az 1300-as években a Litván Nagyfejedelemség perszonálunióba lépett a Lengyel Királysággal, majd az 1500-as években a két állam gyakorlatilag egybeolvadt (bár de jure továbbra is létezett külön Lengyelország és külön Litván Nagyfejedelemség, de a gyakorlatban a litván nemesség és a lengyel nemesség összeolvadt, az ország politikáját pedig ez a nemesség irányította, úgyhogy gyakorlatilag nem mond hülyeséget az, aki szerint egy egységes lengyel nemesi köztársaságról lehet beszélni). A lényeg, hogy tehát az a terület, amit mi most Ukrajnának ismerünk, az több száz évig tartozott ehhez a lengyel nemesi köztársasághoz, és nem "időnként", ahogy te írod.


1648-ban kitört a kozák felkelés a lengyelek ellen, a kozákok pedig az orosz cárnak fogadtak hűséget. Így kialakult egy orosz-lengyel háború a térségért, ami igazából döntetlenül ért véget, a Dnyeper mentén kettéosztották a térséget, Dnyepertől nyugatra maradt a terület lengyel kézen, Dnyepertől keletre pedig Oroszország része lett a terület. Ez egészen az 1790-es évekig maradt így, amikor magát a lengyel nemesi köztársaságot osztották szét a poroszok, osztrákok és az oroszok, ekkor a mai Ukrajna szinte egésze a cári Oroszország kezébe került, csak a nyugati rész, Galícia került a Habsburg Birodalom kezébe. Ez az állapot az I. vh végéig így volt.

2022. márc. 12. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Pontosan.

Nem akartam kitérni erre a lengyel vonalra részletesen, mert ez olyan zavaros, hiszen általában a lengyelek szinte állandóan egymás ellen is harcoltak, a lényeg az, hogy államiságuk évszázadok óta megszűnt, amit ugyan Napóleon alatt majdnem sikerült visszaszerezniük és legnagyobb (korábbi) területeik az oroszok kezébe kerültek.

De a lényeg az, hogy Ukrajna mindig Oroszország része volt és területi elnevezésük is cirka száz éves.

Egébként köszönöma korrekt kiegészítést.

2022. márc. 12. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Elnézést az elgépelésekért, telóról írok és bajos az áttekintés.
2022. márc. 12. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Orosz határvidék.
2022. márc. 13. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"De a lényeg az, hogy Ukrajna mindig Oroszország része volt és területi elnevezésük is cirka száz éves."


Az #5-ös hozzászólásom lényege éppen az, hogy ez nem így van, a Dnyepertől keletre eső területeket csak az 1600-as évek közepén szerezték meg az oroszok a lengyel nemesi köztársaságtól, a Dnyepertől nyugatra eső területeket pedig az 1790-es években, amikor Lengyelországot felosztották egymás között a Habsburgok, a Romanovok és a Hohenzollernek. Ez azt jelenti, hogy a mai Ukrajna területe csak az 1790-es években lett Oroszország része, de még akkor sem az összes mai területe, hiszen Galícia a Habsburg Birodalom része lett.


Emellett a kozák hetmanátus egyfajta autonómiát élvezett Oroszországon belül, amíg Nagy Katalin cárnő meg nem szüntette.


Úgyhogy amíg szervesen Oroszország része volt ez a terület, az egy jó bő évszázad.


Az I. világháború után ugyanis a semmiből visszaállított Lengyelország ráadásul egy 1919-es lengyel-szovjet háborúban (amiről kevesen tudnak, pedig ezt a háborút a lengyelek megnyerték, mert a szovjetek akkor az intervenciós háborúval voltak inkább elfoglalva), szóval Lengyelország elfoglalta a mai Ukrajna területének egy jelentős részét (és a mai Fehéroroszországnak is kb. a felét, a lengyel-orosz határ Minszk közelében húzódott!) a két világháború között. Bár az igaz, hogy a megszülető Szovjetunió a mai Ukrajna nagyobb részét magában foglalta.


Az ukránok mindkét világháborúban próbálkoztak önálló állam megalapításával, de ez végül is minden esetben kudarcot vallott. A II. vh után viszont a SZU-n belül egy különálló tagköztársaság volt Ukrajna, igazából ez a mai ukrán állam közvetlen előzménye.

2022. márc. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%

Csakhogy ez nem teljesen igaz, mert a lengyel-litván únió sem foglalta el soha a mai ukrán területeket teljesen, mert az északi részeket a moszkvai nagyfejedelemség vette birtokba, a déli részek is mindig , vagy gyakran másoké volt, például Halicsra még mi is pályáztunk, de főként a törökök nyomultak rá.

A lengyel-litván únióban meg egyébként is a lengyelek domináltak, szokták ezért lengyel királyságnak is nevezni. Bár a lengyelek a történelem folyamán mindig mindenkivel harcoltak, kelettel is, meg nyugattal is, meg még észak és déllel is és még egymással is, még amikor saját államuk volt is, annál zavarosabb történelme szinte senkinek nincs.

Aztán a lengyel nemzetiség a megalakult Szovjetúnióból ki lett gyomlálva, már ami egyáltalán maradt a korábbi két évszázad orosz megszállása után és a Szovjet szszk alatt végképp teljesen eloroszosodtak.

Manapság gyakorlatilag annyi a különbség az ukránok, meg az oroszok között, mint a magyarok és mondjuk a kunok között, akik a kunságban élnek, vagyis semmi, az egész egy mondvacsinált dolog.

2022. márc. 13. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!