Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Körülbelül mekkora lehetett a...

Körülbelül mekkora lehetett a kárpát-medencei lakosság létszáma, amikor a honfoglaló magyarság ide érkezett, és milyen lehetett az etnikai eloszlása?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy rengeteg nép megfordult, és egybeolvadt a kárpát-medencében pl. germánok, kelták, illírek, szlávok, avarok, szkíták, hunok, bolgárok, onogurok, stb.. Ha az itt élők létszáma nagyobb volt mint az újonnan érkező magyar hódítóké, akkor szerintem kérdőjeles a népünk eredete.
2010. szept. 16. 20:11
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:

magyarok: 100-500 ezer fő körül

más népcsoportok: 250-400 ezer fő körül

összesen: 350-900 ezer fő körül


Az adatok nagyjából hitelesek, a kedvedért megnéztem a kilencedikes törikönyvemben. Tudtam hogy jó lesz még valamire :)


15/f

2010. szept. 16. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 sulfur ***** válasza:
Sajnos nem sokat tudni a korábban itt élőkről. Valószínű, hogy szláv népek éltek itt, úgymond hatalom nélkül. Ha minden igaz, 4-500 ezer fős volt a honfoglalók csapata. A meghóditott területen ettől nyilván kisebb népesség kellett legyen. Vannak, aki azt tartják, hogy a hunok leszármazottai ( akik gyakorlatilag magyarok voltak) éltek itt, hiszen a honfoglalók nem foglalták el az itt élők lakóházait, falvait, hanem azok települései mellett vertek tanyát. Hogy kétes a magyarság? Az biztos. Hiszen már a honfoglaláskor is kevert népség volt. Aztán párszor a kihalás szélére került e terület lakossága. Ezt nagyarányú betelepítéssel pótolták. Szóval ma Magyarországon nem hinném, hogy lenne akár egyetlen ember is, aki igazából magyar lenne! Török, szláv és német ősöket viszont annál inkább találnánk.
2010. szept. 16. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:

Az tény, hogy a helyben lévők többen voltak, mint a magyarok.

Azt eddig is tudtuk, hogy ma már sokkal több nem magyar vér van bennünk, mint magyar, de ez majdnem minden népre igaz.


Amúgy én úgy tudom, hogy a honfoglalás korában itt élő népek javarészt szlávok voltak, és csak azon múlt, hogy a magyarok nem szlávosodtak el, hogy itt nem volt egységes állam, hanem kis faluközösségek voltak, akik egymás nyelvét sem értették, így a magyar nyelv lett a közvetítő.


"Ha az itt élők létszáma nagyobb volt mint az újonnan érkező magyar hódítóké, akkor szerintem kérdőjeles a népünk eredete."


Ha szigorúan vesszük, akkor a NÉPÜNK eredetéről senki sem beszél. A MAGYAROK eredete a nagy kérdés.

Ha ennyire kukacoskodni akarsz, akkor egyáltalán nem mindegy.

2010. szept. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
Az a tény, hogy a magyarok voltak többen a honfoglaláskor és ezért nem olvadtunk be a szlávokba, mint pl a bolgár-törökök.
2010. szept. 16. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 A kérdező kommentje:
Na most van a Cser-Darai féle "Kárpát-medence vagy Szkítia?" nevezetű könyv, ami igencsak elgondolkodtatott bizonyos dolgokon. Cser állítása szerint a Kárpát-medencébe érkező honfoglaló magyarság csupán pár 10 ezres katonai elit volt, ami rátelepedett az amúgy is kevert őslakosságra (mint a szászok a bretonokra angliában). Na most ha ez valóban így van, és nem manipulálás az egész, akkor valójában van értelme közös ősünknek tekinteni minden egyes Kárpát-medencében megfordult nemzetet, nem csak a honfoglaló magyarságot! Nem tudom, hogy egyáltalán van-e értelme Árpád népétől eredeztetni magunkat, valójában így az őstörténetünk is elég kusza, hiszen akkor tanulnunk kellene az iskolában a keltákról, a kvádokról, a markommanokról, a pannonokról, a szarmatákról, a hunokról, az avarokról, rómaiakról, blablabla és így tovább, mivel egy tökéletesen kevert nemzet vagyunk, amely épp ezért rendkívül jó genetikai tulajdonságokkal rendelkezik.
2010. szept. 16. 21:29
 6/41 A kérdező kommentje:
Vagy inkább azt kellene mondanunk Árpádék IS az őseink, nem kizáróan az őseink.
2010. szept. 16. 21:32
 7/41 A kérdező kommentje:
A másik ami kérdőjeles nekem, hogy ki olvadt bele kibe? A magyarság olvadt bele az őslakókba, vagy az őslakók a magyarságba?
2010. szept. 16. 21:43
 8/41 anonim ***** válasza:

Tévedsz, 21:21-es!

Azért nem olvadtak be, mert az itteni szlávok sem voltak egységesek, és a magyarok rájuk tudták "erőltetni" a magyar nyelvet és kultúrát.

A kis szláv közösségek egymást sem értették meg, és mivel a magyar volt a vezető réteg, az volt a logikus, hogy a magyar nyelvet tanulják meg, és azt használják.

A bolgár-törökök azért olvadtak be, mert a szláv-bolgárok előttük is egységesek voltak, csak nem volt államuk.


Nehogy már azt hidd, hogy egy lovas nomád nép nagyobb létszámú lehet, mint egy letelepült! A letelepült, gazdálkodó életmódot folytató emberből több mint hússzor annyit képes eltartani ugyanakkora terület, mint a nomádokból.

Ebből kiindulva...

Nézz utána, kérlek, mielőtt hülyeségeket beszélsz!


"Cser állítása szerint a Kárpát-medencébe érkező honfoglaló magyarság csupán pár 10 ezres katonai elit volt, ami rátelepedett az amúgy is kevert őslakosságra (mint a szászok a bretonokra angliában)."


Ezt a pár 10ezret én erős túlzásnak tartom, de a lényegi mondanivalójával én is egyet értek. Minden nomád nép ezt csinálta akkoriban. A már említett bolgár-törökök és a későbbi Kijevi Russz területén "hódító" varég normannok is. A magyarok szerencséje csak az volt, mint már mondtam, hogy a Dnyeper környékén és a Bulgáriában élő szlávok egységesek voltak (ha nem is alkottak államot), így etnikailag, nyelvileg, kulturálisan a rájuk telepedő vezető réteg asszimilálódott, míg a Kárpát-medencében csak kis közösségek voltak, külön nyelvvel, külön kultúrával, akiket a magyarok szerveztek egy egységbe, így adta magát, hogy a magyar nyelvbe és kultúrába asszimilálódtak, még akkor is, ha ők voltak többen.


"Na most ha ez valóban így van, és nem manipulálás az egész, akkor valójában van értelme közös ősünknek tekinteni minden egyes Kárpát-medencében megfordult nemzetet, nem csak a honfoglaló magyarságot! "


Erre magadtól jöttél rá?

Most komolyan! Ezt ki nem tudta eddig? Na ná, hogy a törökök, a németek, az oroszok, a tatárok stb. stb. épp úgy az őseink, mint a honfoglaló magyarok. Adabszurdum a hunok, avarok, longobárdok stb. stb. is. Sőt! Nagyobb részt, mint a honfoglaló magyarok.

Azon sem lennék meglepődve, ha kiderülne, hogy a ma élő magyarok 90%-ának (genetikailag) semmi köze a honfoglalókhoz, csak valami betelepült népség leszármazottja, akik átvették a magyar nyelvet és kultúrát.


"Nem tudom, hogy egyáltalán van-e értelme Árpád népétől eredeztetni magunkat"


Ez sokkal inkább a "nemzet" története, mint az etnikumé. Legalábbis én így látom.

Természetesen arról nincs értelme beszélni, hogy mondjuk Orbán Viktor őseit kutatjuk, hanem a magyarság eredetét, ami kvázi a honfoglaló magyarokat jelenti, hiszen a többi nép eredetét, hellyel-közzel ismerjük, amellett pedig a magyarság asszimilált mindenkit, ezért az a lényeges.

Most őszintén, szerinted Magyarországon mi értelme lenne mondjuk a tatárok eredetét kutatni? Ők is az őseink. Akár nagyobb részarányban is vannak tőlük géneink, mint a honfoglaló magyaroktól. De az itt maradt tatárokat a magyarság asszimilálta. Így ők is a magyar "nemzet" részei lettek, attól függetlenül, hogy genetikailag sok közük nincs hozzánk. (Mármint az az előtti magyarokhoz.)


"valójában így az őstörténetünk is elég kusza, hiszen akkor tanulnunk kellene az iskolában a keltákról, a kvádokról, a markommanokról, a pannonokról, a szarmatákról, a hunokról, az avarokról, rómaiakról, blablabla"


Tanulunk is. De, mint fentebb említettem, mivel mi magyarnak valljuk magunkat, magyarul beszélünk, és a kultúránk a honfoglaló magyar kultúrán alapul (jelentős nyugati behatással persze), ezért a magyar elem a domináns, még akkor is, ha ma már ez az egésznek csak egy elhanyagolható hányadát teszi ki.

De, ha már itt tartunk, akkor az angoloknak mi értelme van tanulni a római hódításról és az akkor ott élt britonokról? Hiszen azoknak a genetikai állománya már a XII. századi angolok genetikai állományának is csak igen kis részét tette ki, nem hogy a maiakénak, akikben már több a német, francia, afrikai stb. vér, mint a briton. Vagy mi értelme a franciáknak a gallokról tanulni, amikor genetikailag már gyakorlatilag semmi közük hozzájuk?

Itt nem az etnikum, hanem a nemzet történetéről van szó.

És mivel (maradjunk csak a saját házunk táján) mi magyarok vagyunk, a IX. században ide érkező lovas nomádok is magyarok voltak, a szlávok meg szlávok, a kelták kelták, a markomannok markomannok stb.


"mivel egy tökéletesen kevert nemzet vagyunk"


Mint gyakorlatilag minden nemzet a világon.

Akkor most az amerikaiak tanulják meg az összes európai nép történetét a XVIII. század előtt, mert ők adták az amerikai nemzet alapját?

Nem érzed az abszurditást abban, amit mondasz?


"Vagy inkább azt kellene mondanunk Árpádék IS az őseink, nem kizáróan az őseink."


Ez korrekt. Csak kicsit körülményes.

De, mint mondtam, itt a nemzet eredetéről van szó.

Ez, kis csúsztatással, olyan, mint hogy a XX. század elején bekövetkezett emancipáció előtt az ember anyai ágon a családfáját legfeljebb két-három generációig vezette vissza, ad abszurdum, csak addig tudta visszavezetni. Az apai ágon viszont akár évszázadokra visszamenőleg.

Az jóformán senkit sem érdekelt, hogy ki volt az anyai nagyapja. (Max. ha valami értékeset örökölhetett tőle, de az anyai ükapja már abszolut nem érdekelte.) Az viszont, hogy ki volt a hetedizigleni apai őse (az apja apjának az apjának az apjának az apjának az apjának az apja) az ugyanolyan fontos volt, mint az, hogy az apja ki.

Gondolj csak bele! III. Andrásban mennyi volt Árpád véréből? Na jó, ez nem jó példa, mert kétséges, hogy tényleg II. András unokája volt-e, de mondjuk IV. Kun Lászlóban, az utolsó, bizonyíthatóan Árpád-házi királyunkban mennyi volt Árpád véréből? Az anyjának (és ebből fakadóan az összes anyai ősének, vagyis az ősei felének), az apai nagyanyjának (ebből fakadóan apai ágon is az ősei felének, vagyis már az ősei háromnegyedének), az apai nagyapjának az anyjának (és az ő őseinek, vagyis már az őseinek a hétnyolcadának) és így tovább, köze sem volt Árpádhoz. Akkor milyen alapon Árpád-házi? Miért hivatkozik (csak) Árpádra, amikor ő csak egy a többszáz, horribile dictum több ezer őse közül?


Amit mondasz, az nagyrészt igaz és helytálló, de a következtetéseidnek semmi értelme.


Egy történész

2010. szept. 16. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:

"A másik ami kérdőjeles nekem, hogy ki olvadt bele kibe?"


Mi nem érthető ezen?

Kik vannak még mindig itt? Minek tartjuk mi magunkat? Magyarnak. Akkor mi a kérdés?

Nem hunok vagyunk, se nem avarok, mégcsak nem is longobárdok, markomannok, alemannok, vandálok, kimmerek, gepidák, tatárok, svábok, németek, lengyelek, oroszok, románok, szerbek, görögök, olaszok és még ki tudja milyen népség, akik betelepültek ide, hanem magyarok. Nem kell sok ész, hogy kitaláld, hogy ki asszimilált kit.

Az avar kultúrának szinte semmi nyoma nincs a miénkben, ha van is egyáltalán valami. A magyarnak viszont annál több. Kimutatható a kontinuitás, míg az avarral nem. (Mármint az avar kultúrával.)

Szerintem először azt tisztázd magadban, hogy mit jelent az asszimiláció fogalma!


"A magyarság olvadt bele az őslakókba"

Akkor miért hívjuk magunkat magyaroknak? Nem érzed, milyen hülyeséget beszélsz?

Genetikailag persze a magyarság olvadt be, mivel kevesebben voltak, de kulturálisan, nyelvileg stb. az itt élő népek asszimilálódtak, és asszimiláció alatt általában inkább ezt értjük.

2010. szept. 16. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 A kérdező kommentje:
te ezt a monitorkaratét gyakorlod? ember, nekem kérdéseim vannak amire a választ akarom tudni, nem arra vagyok kíváncsi, hogy milyen szar életed van, mielőtt válaszolsz 1-1 kérdésre a magánéletedet próbáld mellőzni
2010. szept. 16. 22:54
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!