Magyar szakos vagy idegen nyelvi szakos hallgatók! Az irodalom vagy a nyelvészet felé húztok jobban?

Figyelt kérdés

Korábban anglisztika alapszakot végeztem. Jelenleg angol-magyar szakos tanárképzésben veszek részt. Több csoporttársam panaszkodik, nehéznek találja a nyelvészeti tárgyakat, a túlnyomó többség az irodalom felé húz.


Velem is ugyanez volt nagyon sokáig, sokkalta jobban szerettem az irodalmat, ez azonban megfordulni látszik. Ebben a félévben ismerkedtem meg a szociolingvisztikával, korábban nem tanultam ilyesmit.


Korábban, a BA idején még én sem szerettem a nyelvészeti tárgyakat (főleg a generatív mondattant, viszont az alkalmazott nyelvészet 1-2 területét érdekesnek találtam). Mostanában viszont azon kaptam magam, hogy elkezdett érdekelni a szociolingvisztika, a szleng egyaránt. Ami egyébként is vonzott, az a frazeológia, korábban is kerestem angol, illetve francia idiómákat szabadidőmben, hogy bővítsem a szókincsemet.


Ti hogyan viszonyultok az irodalomhoz, illetve a nyelvészethez?



2022. máj. 11. 14:28
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Még csak elsőéves vagyok. :)
2022. máj. 11. 14:32
 2/21 anonim ***** válasza:
54%
A kettő elválaszthatatlan. A nyelv az irodalom és a beszéd eszköze.
2022. máj. 12. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 MDaniel98 ***** válasza:
73%
A nyelvészetet kevésbé szokták szerezni, mert jóval szárazabb tananyag, ezért szerintem inkább az irodalom felé húznak.
2022. máj. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2022. máj. 12. 15:04
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Én német szakra jártam, nálunk is a többség az irodalom felé húzott, szerintem egy részük csak azért, mert a nyelvészet túl nehéz volt az irodalomhoz képest.


A nyelvészetes tárgyak között volt olyan, amelyiknél nagyon magas bukási arány volt. Engem sem érdekelt túlzottan a nyelvészet az egyetemen, túl száraz volt, és nagyon sok anyagot kellett megtanulni egy-egy vizsgára.

Mondhatni elvették sokaknak a kedvét a nyelvészettől, pedig azóta én látom, hogy engem alapvetően érdekelt volna, vagy bizonyos területei érdekelnek most is.

2022. máj. 31. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, hogy válaszoltál!


Magyar szakon, illetve anglisztika szakon is van 1-2 nyelvészeti tárgy, melyből sokan szoktak bukni első nekifutásra. Engem is érdekelnek bizonyos nyelvészeti területek. :)

2022. máj. 31. 10:45
 7/21 anonim ***** válasza:
51%

Irodalmi elemzést nem tudsz írni a nyelvi ismeretek, tudás nélkül. A nyel és irodalom szervesen egy.


És a nyelvi ismeretek sem száraz tudomány, el lehet merülni a szépségeiben, a magyar nyel tiszta logikájában.

Új fogalmakat, szavakat alkothatsz végtelen számban; és logikailag vissza tudod fejteni egy adott szó eredetét. Zseniális.

Nem beszélve a sziporkázó nyelvi játékokról, melyek a klf. szellemi készségekre apellálna, és fejlesztik azokat.


Ehhez vedd még hozzá a zenei ismereteket is.

2022. jún. 7. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos választ, ment a zöld kéz!


Ez igaz. :)

2022. jún. 7. 23:59
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
Én nem tudom így behatárolni, hogy melyiket szeretem jobban, mert az irodalomnak és a nyelvészetnek is egy csomó részterülete van. Irodalomból pl. az ókor, régi magyar irodalom szinte egyáltalán nem érdekelt, ezért az első 1-2 évben nem szerettem az irodalmat annyira, viszont az irodalomelméleti dolgok, vagy a 20. századi irodalom nagyon érdekel . Nyelvészetből a száraz grammatikát, nyelvtörténetet utáltam, viszont pl. a szociolingvisztika és pragmatika nagyon izgalmas. Nyelvészetből írom a szakdogamat is (pragmatika), de ettől függetlenül nem mondanám, hogy jobban szeretem, mint az irodalmat, mert tényleg annyira szerteágazó mindkét terület.
2022. jún. 10. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy válaszoltál!


Az biztos!


A 20. századi irodalom nekem is nagy kedvencem, a szociolingvisztika nagyon jó, a pragmatikáról még nem sokat tudok (anglisztika alapszakon, Bevezetés a nyelvtudományba előadáson kaptunk bele egy picit a területbe, de nem mélyedtünk el benne. Nem tűnt rossznak). Sok sikert a szakdolgozathoz! :)

2022. jún. 10. 17:57
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!