Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A múltban kik próbálták meg...

A múltban kik próbálták meg azt megcáfolni, hogy bizonyos jövevényszavak a magyarban szláv eredetűek?

Figyelt kérdés

Egy múlt századi tanulmányban bukkantam rá, miszerint Magyarországon bizonyos körök tagadták, hogy a magyar nyelvnek szláv eredetű jövevényszavai lennének. A tanulmány csak arra tért ki, hogy melyek ezek a bizonyos szavak (többnyire mezőgazdasághoz köthető kifejezések), de arra nem, hogy kik akarják ezt megkérdőjelezni, viszont utal arra, hogy ezt sovinizmusból teszik.


Konkrétan kik voltak olyanok magyar részről akik a 19. század végén és a 20. század elején ezt igyekeztek letagadni? Volt-e köztük tudós? Mivel magyar tudósok is rendszerint elfogadták, hogy a mezőgazdasági kifejezések jelentős része szláv eredetű.



2022. jan. 6. 15:17
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/107 anonim ***** válasza:
29%
Itt van ez a szótár, a szerzői cáfolnak sok mindent, mert egyáltalán alig-alig igaz az, hogy szláv jövevényszavaink lennének, hanem inkább fordítva áll a dolog: [link]
2022. jan. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/107 A kérdező kommentje:
Ez nem cáfolat, sőt ez az amiről a tanulmány szól. El akarják vitatni a tényt. 1862-ben keletkezett, ezért nem hiteles, mivel ekkor éled a magyar nacionalizmus. A magyar nyelv akármennyire nem szeretnénk, de tele van szláv jövevényszavakkal. A szlávok vajmi keveset vettek át a magyaroktól.
2022. jan. 6. 16:37
 3/107 anonim ***** válasza:
0%
Ez maga a cáfolat, nem attól hiteles v.mi, hogy mikor keletkezett. A nacionalizmus mindenhol ekkor ébered, de ettől még más országokban nem mondják, hogy azért nem hitelesek a tudósok, mert ekkor éled a nacionalizmus. A szlávokat eredetileg sklave-nek mondották, amely rabszolgát jelent. Az avarok rabszolgái voltak ők, és a nyelvükbe az avarok nyelvéből kerültek be kultúrszavak, amelyek aztán a magyar nyelvben is megmaradtak.
2022. jan. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/107 A kérdező kommentje:
Ráadásul ez a szótár olyan elévült, középkori felfogású dolgokat ír, ami már komplett hülyeség: a közös ősnyelvet feltételezi és így próbálja megkérdőjelezni a szláv jövevényszavak létét a magyarban.
2022. jan. 6. 16:47
 5/107 anonim ***** válasza:
26%
Volt közös ősnyelv: [link]
2022. jan. 6. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/107 A kérdező kommentje:

Amit magyarázol az a nacionalizmus, ahogy ez a Czuczor-szótár is nacionalista töltetű. Te honnan ismered ilyen jól az avarok nyelvét és azonosítod a magyarral? Meg ez az ökörség, hogy a szláv szolgát jelent, amit te valami germán szóval akarod ezt megmagyarázni, totál figyelmenkívül hagyva a hamis barát szemantikát - ez megint nacionalizmus, sovinizmus, fajgyűlölet, nem tudomány.

Az avarok nem voltak földművesek, hanem nomádok, ezért ha voltak nekik földművelő kifejezéseik az sokkal valószínűbb, hogy szintén szláv eredetűek voltak, mivel más források is arról számolnak be, hogy a szlávok földművelők. Ha az avar tételezzük fel törökségi nyelv, akkor ezeknek a szavaknak a török nyelvekben és még sincsenek.

A Czuczor után jövő tudósok, mint Asbóth Oszkár vagy Kniezsa István sorra fogadták el annak tényét, hogy a magyar szókincs egy jelentős hányada szláv eredetű. Azok, akik ezt tagadták, vagy bagatellizálták, mint mondjuk Melich János a revizionista, nacionalista, vagy fajvédő körökhöz tartoztak. Az ilyenek már eleve nem tudósok.

2022. jan. 6. 17:07
 7/107 A kérdező kommentje:
Nem volt közös ősnyelv, mert az embercsoportok már elszigetelten éltek egymástól, amikor a beszédképesség kifejlődött az emberi agyban, ennél fogva egymástól függetlenül alakult ki többféle ősnyelv, amelyek további nyelv szülőanyjai lettek. Ez nem rekonstrukció, ez spekuláció.
2022. jan. 6. 17:09
 8/107 anonim ***** válasza:
20%
Az a tudomány, amit magyarázok, nézd meg a szótárt és láthatod, hogy a kérdéses szavak mely nyelvekben milyen alakban fordulnak elő. Amit szlávnak mondasz, az meg van a latinban, a germánban és sok más keleti nyelvekben is. Ugyanígy meg lehetett a magyarban is, hogy valójában honnan erednek ezek a szavak, az nem lehet megállapítani. A nomádok is műveltek földet, mert nem mindenki nomadizált közülük, hanem voltak, akik letelepült életmódot folytattak, városokban, falvakban laktak. Itt láthatod, hogy a szlávok, kik voltak: [link] Az avarok a magyarok elődei voltak és nyelvük is hasonló kellett, hogy legyen a magyarhoz, de biztosan sok szó volt abban is azonos a magyar szavakkal.
2022. jan. 6. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/107 anonim ***** válasza:
31%
"Nem volt közös ősnyelv, mert az embercsoportok már elszigetelten éltek egymástól" Attól még lehetett, mert ahol egy nagy városállamban sok ember együtt élt, ott kialakulhatott egy ősnyelv, amit a többi külön élő és primitív emberek megismertek és átvettek, használtak.
2022. jan. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/107 A kérdező kommentje:
Amit meg te mondasz, az indoeurópai nyelv és abba a latin, szláv, germán beletartozik, de a magyar nem. És azt lehet megállapítani, hogy a magyar átvette és mivel a honfoglalást követően közvetlen érintkezésben a szlávokkal állt, ezért tőlük vették. A Czuczor-féle okoskodás, hogy így megy úgy a latinban és a germánban nem cáfolja meg azt, hogy ezek szláv eredetűek. Mivel ezek a nyelvek rokonságban vannak és ebből fakadóan közös tőről fakadó kifejezéseik vannak, ezért azonosak. Ezért pedig akármennyire fájdalmas, a szavak továbbra is szláv eredetűek.
2022. jan. 6. 17:18
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!