Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarországon mennyire volt...

Magyarországon mennyire volt jelen a középkori lovagi hadviselés és kultúra?

Figyelt kérdés

2022. máj. 16. 19:56
 1/4 anonim ***** válasza:
84%
Magasabb körökben valamennyire jelen volt, főleg német és francia hatásra.
2022. máj. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A nagy Levin ***** válasza:
85%
Magyarországon nem volt jelentős a lovagi kultúra, leginkább az Anjou időkben dívott.
2022. máj. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 TappancsMancs ***** válasza:
71%

Nem tudom mit értesz "lovagi kultúrán"... Általában az egyik ami az embereknek eszébejut az ilyen:

Edmund Leighton olajfestménye 1900-ból: Egy páncélos lovag van rajta, aki háborúba indul, és búcsúzik a kedvesétől:

[link]


És a történelmi valóság...


"A lovagság hívei a késő középkor óta azt feltételezték, hogy volt idő a múltban, amikor a lovagság élő intézmény volt, amikor az emberek lovagiasan viselkedtek, amikor a lovagság élt és nem halt meg, aminek az utánzása sokat javított a jelenen."

"A modern történeti és irodalomkutatás megszületésével a tudósok rájöttek, hogy bármennyire is távoli időben keresik a "Lovagság korát", az mindig távolabb van a múltban, még a Római Birodalomig is."

"Nem szabad összetévesztenünk a lovagiasságot a feudális rendszerrel . A feudális rendszert nevezhetjük az általunk kezelt korszak valódi életének, birtokában van annak előnyei és kellemetlenségei, erényei és gonoszságai. Éppen ellenkezőleg, a lovagiasság az ideális világ, amilyen a romantikus írók képzeletében létezett. Lényege a nő és a becsület iránti odaadás."

"Minél alaposabban nézzük a történelmet, annál világosabban fogjuk felfogni, hogy a lovagi rendszer szinte teljes egészében költői találmány. Lehetetlen megkülönböztetni azokat az országokat, amelyekben állítólag uralkodott. Mindig úgy ábrázolják, hogy időben és helyen is távol áll tőlünk, és miközben a kortárs történészek világos, részletes és teljes beszámolót adnak nekünk az udvar és a nagyok bűneiről, a nemesek vadságáról vagy korruptságáról, Az emberek szolgalelkűsége miatt elképedve tapasztaljuk, hogy a költők hosszú idő elteltével ugyanazokat a korokat díszítik fel a kegyelem, az erény és a hűség legpompásabb fikcióival."


És a history.com cikkéből...


"A lovagiasságot azért hozták létre, hogy kordában tartsák a középkori lovagokat"

"A lovagok a középkorban erősen felfegyverzettek voltak, és hajlamosak voltak az erőszakra."

"A 11. század közepén a lovag nem volt különösebben tiszteletreméltó alak.

„Ő egy felbérelt gengszter” – mondja Jennifer Goodman Wollock, a Texasi A&M Egyetem középkori tudományának professzora..."

"Ezeket a harcosokat hadurak vezényelték, és földdel jutalmazták őket, vagy engedélyt kaptak a falvak kifosztására, ahol csatáztak, fosztogattak, erőszakoltak és égetettek."

"Soha nem volt szilárd konszenzus abban, hogy mit jelent jó lovagnak lenni. A parancsnokok által a lovagok számára megalkotott szabályokban a legáltalánosabb értékek a katonai erő gyakorlati szükségletei körül forogtak: a harci bátorság, valamint az ura és a társai iránti hűség."

"Minden olyan ember (mármint a lovagok), akik nagyon hajlamosak az erőszakra, erősen felfegyverkezve” – mondja Kelly Gibson, a Dallasi Egyetem középkori történésze..."

"A lovagias lovag megjelenik a romantikus fikcióban ... A lovagokat jámbornak, nagylelkűnek és irgalmasnak mutatták be."

"Kaeuper azzal érvel, hogy a lovagiasság jelenlegi felfogása a megfelelő férfias viselkedés kódjaként, különösen a nőkkel kapcsolatban, nem sok köze van a középkori valódi lovagokhoz. Inkább azt állítja, hogy az európai neoromantikusok a 19. század végén adaptálták a szót az ideális férfi viselkedés meghatározására."


Itt van magyar lovagi páncélokról jó néhány kép.

[link]


Magyarországon is kb úgy volt mint máshol, legalábbis kb. Legfeljebb voltak később megjelenő változások. A hadviselés is lényegében azonos volt, nyilván a helyi szokások és harcmodorban voltak egyéni sajátosságok, de az mindenhol volt.


Némi képanyag "Mátyás király két napja" a Visegrádi Mátyás Király Múzeumban:

[link]


Mátyás király fekete serege - itt nincs sok kép, de talán átfutni:

[link]


--------

Talán még egy ha érdekes:

[link]

[link]

[link]

2022. máj. 16. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 TappancsMancs ***** válasza:
36%
Remélem kérdező érdekes volt :)
2022. máj. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!