Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókori Athénban még csak...

Az ókori Athénban még csak próbálgatták a demokrácia intézményét, a kiteljesedéséhez ellenben az USA 18. századi létrejöttéig várni kellett?

Figyelt kérdés

2022. máj. 22. 18:07
 1/8 anonim ***** válasza:
59%
Ellenkezőleg, az athéni volt az igazi demokrácia, ahol minden fontos kérdésben a nép dönthetett. Hogy ez mennyire volt (lenne) jó, az kérdéses. Az USA-ban igen nagy hatalommal bír az aktuális elnök, köze nincs a népuralomhoz. Itt Magyarországon meg nem si tudom, mikor volt utoljára komolyan vehető népszavazás...
2022. máj. 22. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%
Ha a kiteljesedést úgy értjük, hogy ma már kifinomult módon manipulálható, akkor igen. :)
2022. máj. 22. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
64%

Az igazi demokrácia tényleg Athénban volt, de azt azért vegyétek figyelembe, hogy ez a mai világban nem lenne megvalósítható. Túl nagy az embertömeg, és túl sok kérdés van amiben dönteni kellene. Akkor lnne ez megvalósítható, ha mindenki "full-time" politikus lenne, de ez ugye nem opció.

Az igazi demokrácia egy párezer, de max pár tízezer lakosú városnál működne, de nem hiszem hogy városallamokat akarunk létrehozni a demokrácia nevében.

2022. máj. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
74%

"az athéni volt az igazi demokrácia"


Ketten is leírtátok ezt. Kíváncsi vagyok, ha kikéne fejteni, hogy szerintetek ez mit jelent, mit írnátok.

2022. máj. 22. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Bferike válasza:
78%

Nem emlékeztem az athéni demokrácia minden részletére, de kicsit utána olvastam.

Szerintem azért volt jobb a mostani rendszernél, mert a nép úgy tudta gyakorolni a hatalmat, hogy a "parlament" az 500—ak tanácsa elvégezte a háttérmunkát, de szavazni már a "nép" közvetlenül szavazott. Népgyülésen (ami igen sokszor volt) bárki, bármiről beszélhetett.

Ma mintha a sajtó, ill. a médiumok próbálnák ezt afeladatott ellátni, de ez annyival manipuláltabb és esetlegesebbnek tűnik számomra.


2. Nem lehetett haszontalan a sorsolás bevezetése bizonyos posztokra. Ennek több oka is van, de ezt most itt nem tudom kifejteni.

2022. máj. 23. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 MDaniel98 ***** válasza:
50%
1# Az athéni demokrácia csúcsán az emberek 15%-a szavazhatott kb. úgyhogy azt nem nevezném igazi demokráciának.
2022. máj. 23. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
52%

A demokrácia nem csak annyiból áll, hogy mindenki vagy sokan szavazhatnak, hanem az is fontos, hogy milyen információk birtokában szavazhatnak, így ma már pl. a média állapotát is vizsgálni kell, hogy demokráciáról beszéljünk.


Mo. 1990 és 2010 között állt legközelebb a demokrációhoz. 2010 után már egyáltalán nem beszélhetünk róla.

2022. máj. 23. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
69%
Nem volt a modern értelemben demokrácia, idővel a gazdagok(kereskedők)megvették a szavazatok jó részét . Végül Spárta vezette Peloponnészoszi szövetség kerekedett felül a maga szigorú katonai rendszerével. Az Athén vezette Deloszi szövetség felett. Végül Sparta vesztette is ha hatalmas zsakmány és a gazdagság lett.Ez a körforgás örök...:)
2022. máj. 24. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!