Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római birodalomban kedvelt...

A Római birodalomban kedvelt gladiátorjátékok bevezetése a meghódított területekre mennyire mozdította elő azok romanizációját?

Figyelt kérdés

2022. júl. 6. 20:43
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

A többi tényezőhöz képest elhanyagolható mértékben.


Nem volt olyan sok ezekből az amfiteátrumokból, meg nem is járt oda napi szinten minden procincialakó. Magyarország dunántúli részén pl. volt összesen két darab. Ez elég sovány egy ekkora terület romanizálasahoz...


Aminek szerepe volt ebben az a latin nyelvű közigazgatás, kereskedelem, katonaság, vallási, művészeti és kulturális élet. De nem is mindenhol tudta kiszorítani a latin a korábbi nyelveket. Nem ingatta a meg a korábban már nagy presztízst szerzett nyelvek(görög, arámi, egyiptomi kopt) pozícióját, illetve a vidékies peremteruleteket(Baszkföld, afrikai berber területek, Britannia stb.) sem sikerült romanizálni.

2022. júl. 7. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 TappancsMancs ***** válasza:
0%

Valódi és hatásos romanizáció az sosem volt. Próbálkozás volt rá, semmi több. Az egészből a latin nyelv használata maradt meg. A népek nem latinosodtak el, ezt láthattuk a felszabadulás után és láthatjuk máig is. Inkább olt valami törekvés, egy ravasz diktatúra ötlete, minthogy meg is valósult volna ténylegesen.

A másik, hogy a gladiátor viadalok célja nem a romanizáció volt, és nem is a népért való nagy tett, hanem politikai húzás.


Az ismerős mondás is ehhez kapcsolódik, a "Kenyér és cirkusz" (Panem et circenses). Az ingyen kenyér azért kellett, hogy a szegény és kizsigerelt nép jónak lássa az akkori hatalmat és legalább éhen ne haljon és ne folytasson éhség sztrájkot. A cirkusz meg arra kellett, hogy ne a hatalom lecserélésével és a politikával foglalkozzanak, hanem szórakozzanak helyette, és az vonja el a figyelmüket.


Bread and circuses - wiki

"A "kenyér és cirkusz" (vagy kenyér és játékok; latinul: panem et circenses) egy metonimikus kifejezés, amely a felületes megnyugtatásra utal."


"Politikai kontextusban a kifejezés azt jelenti, hogy a közvélemény jóváhagyását nem a közszolgálattal vagy a közrendben nyújtott kiválóság révén kell kiváltani, hanem eltereléssel, figyelemeltereléssel, a lakosság legközvetlenebb vagy legalapvetőbb igényeinek kielégítésével, csillapítószer felajánlásával: például étel (kenyér) vagy szórakozás (cirkuszok)."


---

[link]

2022. júl. 7. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

#2

Bátor dolog kimondani, hogy nem volt romanizáció olyan provinciáknál, területeknél, ahol többszáz éven keresztül római közigazgatás, kultúra, stb. volt.


Mai napig kifejezetten érezhető a kulturális különbség olyan országok között, ahol volt római hódoltság, (pl. Olaszország, Franciaország) és ahol nem (pl. Németország).


Van olyan történész, aki pl. a XX. századi világháborúkat is egészen a rómaiak teutoburg-i vereségéig vezeti vissza.

2022. júl. 8. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 TappancsMancs ***** válasza:
59%

Az első két szót emeld ki talán egy kicsit:

2/

Valódi* és hatásos* romanizáció az sosem volt...

2022. júl. 9. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Itália egészének és Hispania illetve Gallia 90%-ának romanizációja azért elég hatásosnak mondható.
2022. júl. 9. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!