Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarország az Anjou-ház...

Magyarország az Anjou-ház uralkodás alatt kezdett primitív nomádból civilizált országgá válni? PL: alattuk kezdenek szilárd épületekbe költözni a jurtákból az addig csak sátrakban élő magyar arisztokraták.

Figyelt kérdés
Várakkal foglalkozó könyvben olvastam, hogy az Anjou-ház alatt költöztek csak be a jurtákból várakba a magyar arisztokraták. Addig nem igazán voltak a tatárjárás után felépített várakban lakosztályok építve.

#civilizáció #Árpád-kor #elmaradottság #Késő Árpádkori nomadizmus #sátras nomád #nomád ország
2022. júl. 7. 15:18
1 2 3 4
 1/34 A kérdező kommentje:
Jó nagy tahó visszamaradott ország lehetett a késő-Árpádkori Magyarország
2022. júl. 7. 15:20
 2/34 anonim ***** válasza:
90%
Dehogy, a feudalizmus bevezetése után már nem igazán voltak nomádok, kétszáz év alatt el is felejtettük azt az életmódot.
2022. júl. 7. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Jurták... :))) fp

2022. júl. 7. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:
Te egy falut mutattál, ami elég igénytelen 13.századi mércével. Én az elitről beszéltem aki jurtában élt az Anjou korig.
2022. júl. 7. 17:01
 5/34 anonim ***** válasza:
2022. júl. 7. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:

Mégis mit akarsz azzal a linkel?


Olvassad inkább a "Regélő magyar várak" könyvet. Abban is benne van, hogy az Anjou korban költöztek várba a jurtáikból a magyar urak.

2022. júl. 7. 17:07
 7/34 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"Jó nagy tahó visszamaradott ország lehetett a késő-Árpádkori Magyarország"

A fogalmazásra talán jobban ügyelj.


Először is Európa szerte általánosan fa és vályog házakban laktak. De voltak kőépületek is és nem csak Görögországban, hanem nyugaton is. A másik, hogy a nomádok hordozható lakóhelyet használtak, mert ahonnan jöttek, ott arra volt szükség, és ott egy kőház konkrétan kidobott munkabefektetés lett volna. És ma úgy tartják, hogy egy vályogház építéshez kell kevesebb szakismeret, és a jurta készítés a komolyabb feladat (mellékesen).


Amúgy a vályogházak, faházak és félig földbe süllyesztett házak még nyugaton is általánosak voltak. Sőt lepődj meg, még a késő középkorban is a többség abban élt, nyugaton és errefelé is.


Az Anjou-ház nagyjából 1300-as éveiig valóban használták, de fokozatosan tértek át a helyhez kötött építkezésre és nem pedig addig használták. Gondolom érthető a különbség.


Mindennapi élet a magyar honfoglalás korában - wiki:

"Borsod falu

A 10. században ... A korszerű régészet eszközeivel feltárt Borsod falu, amit a későbbi borsodi földvár előzményeként tártak fel az ottani várdombon, ... Mindegyik itt feltárt ház a felszínen épült, ami bizonyítja, hogy a földbe ásott házak mellett a felszíni épületek is hozzátartoztak a korabeli települések képéhez. ... 80 cm-es falakkal, amit agyagba és habarcsba rakott kövekből emeltek, a belső oldalon gondosan elsimítva. A talajon elszenesedett, párhuzamos deszkák feküdtek. Ez a kőépület a település vezetőjének a háza lehetett."

Házak

"A korabeli házak leginkább Méri István kutatásai alapján ismeretesek. Ő úgy vélte, hogy a legjellemezőbbek az egy helyiséges, földbe mélyített, kemencés lakóházak (→ veremház). Később egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a felszíni építésű faházak, boronaházak is a korabeli építészet szerves részét képezték, csak ezek maradványai nehezebben találhatók meg."


Pécsváradi bencés kolostor - wiki

"A Mecsek keleti lankái közül kimagaslik a ... Vas-hegy néven említett magaslat, amelynek kiugró nyúlványán Szent István király alapította meg 1015-ben a pécsváradi Szent Benedek-rendi apátságot."

/Kis helyesbítés, mert korábban épült 998-ban és folyamatosan bővült./

Így néz ki amúgy - bár ez egy apátság, de leszűrhető belőle a korszak:

[link]

[link]


A lakóházak nagyon ritka esetben maradtak fenn, de a templomokból alkothatsz egy képet a korszakról. Itt van néhány Anjou vagyis 1300 előtti.


A zalavári IX. századi templom romjai

[link]


Bélapátfalvai ciszterci kolostor - épült 1232-től.

[link]


Bogácsi Szent Márton-templom - épült 1248-tól.

[link]


Szent Márton-templom (Feldebrő) - épült 11. század.

[link]


Jáki templom - épült 1220 körül.

[link]


Karcsai református templom - a kerek része a 12. században épült.

[link]


Csengersimai református templom - épült ~1210.

[link]


Volna még, de ennyi vázlatnak bőven elég.


És nyugaton is általánosan vályog és ahhoz hasonló házakban laktak:

Pit-house - wiki

"Gödörházakat építettek Észak-Európa számos részén az i.sz. 5. és 12. század között. Németországban Grubenhäuser néven, az Egyesült Királyságban pedig grubhuts, grubhouses vagy elsüllyedt kiemelt épületként is ismerik őket."

[link]


---

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. júl. 7. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:

Nyugati keresztény államokban nem laktak vályog épületekben.


[link]


A vályogépítkezés az építkezés olyan módja, amelynek meghatározó építőanyaga a vályogból és valamilyen rostos anyagból álló keverék, amelyet szintén vályognak neveznek. A vályogot leggyakrabban vályogtégla és vályogvakolat formájában használják fel. Ismert még a nádszövet közé döngölt vályogfal is. A vályog az emberiség egyik legrégebben használt építőanyaga. A nyugati keresztény európai országokkal szemben – ahol a kezdetektől fogva elterjedését a kő- és téglaépítkezés nagymértékű elterjedtsége gátolta – a vályog ősi és domináns építőanyagnak számított Fekete Afrikában, Dél-Amerikában, a Balkánon, Indiában, a távol-keleti országokban, a keleti szláv népeknél és az arab világban.


A „vályog” szavunk keleti szláv eredetű, első említése 1693-ból való. A vályog építésű házak magyarországi megjelenése és széleskörű elterjedése viszonylag későn, a 19. századtól datálható, főként olyan helyeken (Alföldön és a Kisalföldön), ahol a környéken kevés vagy ritka volt az addig tradicionális és kizárólagos építőanyagnak számító faanyag és kő.[1]

2022. júl. 7. 18:01
 9/34 A kérdező kommentje:
Nem értem miért akarod templom épületekkel cáfolni, hogy a magyar nemesek nomád-sátrakban laktak az Anjou korig?
2022. júl. 7. 18:05
 10/34 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ja - és még egy kis pótlás abból ami talán nincs benne abban a könyvben. De elvileg benne kellene legyen.


Az Árpád-korban épült várak túlnyomó többsége földvár volt. Oké. És nézzük meg a többi helyen is akkor hogyan volt. És ez lényeges, hogy átlássuk a dolgot.


Castle - wiki

"Sok észak-európai kastély eredetileg földből és fából épült, de a védművüket később kő váltotta fel."

"Az európai stílusú kastélyok a 9. és 10. században keletkeztek..."

"A 12. század végén és a 13. század elején kialakult a várvédelem tudományos megközelítése. Ez a tornyok elterjedéséhez vezetett..."


Röviden amikor a magyarok ősei ideérkeztek pont kicsit utána kezdett Európában a kővár építkezés elterjedni! És ahhoz képest elég gyorsan reagáltuk le - lásd az előbbi templomok képeit!


És Európa legrégebbi kastélyaiból néhány.


Prague Castle - építkezés kezdete 870.

[link]


Reichsburg Cochem, Németország - 1000 körül építették.

[link]


Warwick Castle, Anglia - 1068.

[link]


Château de Doué-la-Fontaine, Franciaország - 950.

[link]


Ebből a lényeg, hogy a kővárak és példáuk kő tornyok akkoriban kezdtek elterjedni amikor érkeztek a honfoglalók. Az ókor is más volt, volt egy szünet a Római Birodalom utáni felszabadulás után, és a kővár azt követően kezdett terjedni. Addig nem nem az volt a jellemző. Kicsit abbamaradt a görög korszak után. Ha rákeresünk, hogy "Európa a legrégebbi kastélyai", akkor ezt hamar látjuk is. Vagyis talán kimaradt az, hogy az ókor után volt egy "szünet" egész Európában, ezért nem terjedt el folyamatosan a kőépítkezés.


A jurta meg vegyes volt és nem lakott abban mindenki, de egy pásztor család még egy ideig valóban.



---

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. júl. 7. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!