Honnan terjedt el, maradt fenn az a máig élő sztereotípia, hogy Magyarország mezőgazdasági ország, annak ellenére hogy gazdaságtörténész tudósok könyvei és publikált adatsorai ennek mind ellentmondanak?

Figyelt kérdés

Honnan terjedt el, maradt fenn az a máig élő sztereotípia, hogy Magyarország mezőgazdasági ország, annak ellenére hogy gazdaságtörténész tudósok könyvei és publikált adatsorai ennek mind ellentmondanak?


Magyarország Tisza Kálmán miniszterelnöksége alatt elmaradott azaz agrárországból már agrár-ipari országgá vált. Tehát már akkor a GDP állami adóbevételek többsége nem a mezőgazdaságból származott. Ennek kerek 140 éve már. Manapság töredéknyi részét képezi a mezőgazdaság a magyar GDP-nek, és nagyon kevés embert foglalkoztat (4-5%)


Igazi mezőgazdasági országok Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsia elmaradottabb régióiban léteznek csak. Egy igazi mezőgazdasági ország képtelen burkolt úthálózatot kialakítani, villamos áramot vinni a kisvárosokba, vízvezetékhálózatok vagy csatorna csak a fővárosokban van.



2022. júl. 8. 12:30
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
90%

A pozitív önkép egyik alapfeltétele, hogy szebbnek és jobbnak hazudjuk magunkat annál, mint amilyenek vagyunk. Ez nem csupán az egyén, de a nemzet szintjén is így van. Ezért terjedhetett el ez a toposz is. A valóságalapja az, hogy az ország képes volt teljesen ellátni magát, és még exportra is termelt. Ez alapján joggal támadhat az a benyomása az embernek, hogy Magyarország egy agrár-nagyhatalom. Ha azonban tágabb perspektívába helyezzük a dolgot, akkor látható, hogy a fejlett országok túlnyomó része ugyanilyen (vagy jobb) adottságokkal rendelkezik.

Az már egy másik téma, hogy miért nem használjuk ki a természeti adottságokat, miért tettük magunkat importfüggővé.

2022. júl. 8. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:

Kedves 1-es!

Ezzel inkább lejáratta magát Magyarország, hiszen a fejlődés útja nem az agrárium volt a nagyvilágban.

Azaz, ezzel a hamis állítással sokkal de sokkal elmaradottabbnak mondta magát az ország mint amilyen valójában volt.

2022. júl. 8. 13:05
 3/31 A kérdező kommentje:
Szóval miért jó tetszelegni egy olyan hamis gagyi agrárország képben még a 20-21.században is, ami inkább lejárat egy országot, azaz sajnálkozásra szánalomra ad okot egy nyugati ember gondolataiban?
2022. júl. 8. 13:09
 4/31 A kérdező kommentje:
Tehát nem kellett a szomszédokhoz (kisantant államok) fordulni, ha le akarta magát járatni Magyarország, vagy negatív véleményt akart magáról kialakítani.
2022. júl. 8. 13:14
 5/31 anonim ***** válasza:
87%

Most komolyan azt gondolod, hogy egy jól működő agrárország "kevésbé menő" mint a többi?


Franciaország agrárország, és a legkevésbé érzik ezt cinknek.


"Egy igazi mezőgazdasági ország képtelen burkolt úthálózatot kialakítani, villamos áramot vinni a kisvárosokba, vízvezetékhálózatok vagy csatorna csak a fővárosokban van." Ezt nem tudom miből gondolod.


Valamint, ez a mondás pont olyan, minthogy lovas nemzetközi vagyunk: minimum 200 éves, és már nem igaz.


Anno valóban jelentős volt az ország mezőgazdasága, exportra is bőven tudtunk eladni, mert Magyarországon rengeteg a föld, és arányaiban igen jók is. Más kérdés, hogy a jó adottságok nem lettek kiaknázva, sőt inkább el lettek lehetetlenítve a tsz-s idővel, meg hogy quasi örök időkre aláásták a parasztság, mint olyan tekintélyét a lakosságban.


Benned is ezt érzem, hogy szerinted csak az a jó, hogy ha egy ország a hightechben utazik, olyan mint Japán, hogy a legnagyobb húzóágazata a technológia és fejlesztés, holott a gazdaság nem ilyen, minden szektorra szükség van.

Egyik nincs a másik nélkül....

2022. júl. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:

Nincsenek agrárországok a civilizált világban.


Ha Franciaország agrárország lenne, akkor Párizsban nem lenne minden kerületben villamos áram, sem burkolt utak a külvárosokban. Vízvezeték is luxus lenne.


Tudod mit jelent az agárország kifejezés? 2 megközelítése van: A GDP legalább 50%-át kiteszi a mezőgazdaságból származó bevétel. Vagy legalább az emberek 50%-át a mezőgazdaság foglalkoztatja.


Magyarország 1880 óta nem mezőgazdasági ország.

Franciaország kb. 1865 óta nem mezőgazdasági ország.


Magyarországon a GDP 5%-át és a foglalkoztatás 5%-át nem lépi át a mezőgazdaság.

2022. júl. 8. 17:34
 7/31 A kérdező kommentje:

Magyarország sosem volt lovas nemzet, ez is egy legenda, ami a honfoglaló idegen török anyanyelvű fél-mongoloid , de kislétszámú hódító katonai elit lovasnomádokhoz hasonló harcmodora miatt alakult ki.


De Magyarországon ritka dolog volt a ló a köznép, pláne a parasztság számára a 19.század közepéig.


Mondok neked lovas nemzetet: Svédország és Hollandia. Ezek egyben hajós nemzetek is. Ezekben az országokban a parasztság már a középkorban is lóval szántott, mert olyan elterjedt volt. A magyar parasztoknak nem volt lova, csak ökre a 19.századig.

2022. júl. 8. 17:39
 8/31 anonim ***** válasza:
97%

Ezt a nincs áram, nincs út dolgot onnan gondolod hogy Afrikában fejletlenek az országok?


Pl a szállítmányozáshoz kellenek jó utak ¯\_(ツ)_/¯

2022. júl. 8. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:
Föld utak?
2022. júl. 9. 11:21
 10/31 anonim ***** válasza:
100%
Nem, normális utak. De valljuk be azért sokat számít hogy melyik földrészen van az adott ország és milyenek az adottságai
2022. júl. 9. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!