Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van az, hogy ha egy...

Miért van az, hogy ha egy bizonyos történelmi témában végignézek egy előadást, ami mégsem olyan száraz, mintha egy könyvben lenne (mellesleg érdekel is a téma), mégis az előadás végén alig tudom összeszedni amit hallottam ?

Figyelt kérdés

Legyen ez 48/56/honfoglalás, bármi nagyobb téma ami érdekes, akár más nemzetek történelme.

Szóval beugrik egy téma, ami érdekelne, végignézek több másfél órás, két órás előadást, de a végén mégsem tudnám elmesélni mondjuk más embernek. (Magamnak sem :D)

Miért van ez ?

Pedig érdekel is, amit nem értettem elsőre vagy vissza tekerem, vagy utána olvasok...de a vége mégis ez.


És ez nagyon zavaró!

Mert természetesen azért kezdtem bele, mert érdekel, mert szeretnék tájékozott lenni a témában, erre a videó végén ott vagyok ahol kezdtem, sehol...


Valaki tud erre valami gyógyírt ?

Azon kívül, hogy miért van ez, érdekelne, hogy hogyan tudnék rajta változtatni!


Köszönöm szépen!



2022. júl. 17. 14:21
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ebben semmi rendkívüli, ilyenek vagyunk.

Ha mondjuk utazol a vonaton és kibámulsz az ablakon, pár másodpercig vissza tudod idézni a képet, házak a távolban, templomtorony, az előtérben tehenek legelnek, az egyik tarka, ám az utazás végére a sok feleslegessé vált információ kitörlődik, jó ha egyáltalán arra emlékszel, hogy valahol tehenet is láttál.

Ismétlés a tudás anyja, minden először egy rövid távú memóriába kerül és annak fontosnak kell lennie, hogy a középtávúba is berakódjon, külöben bármekkora is egy emberi, vagy egy gépi memória, mindenképpen gyorsan telítődne, pláne a hosszútávon is megjegyzendő dolgokra, amelyet amúgy is érdemes valamely módszeres kontextusaban rögzíteni.

Tanítottam a BME Gépgyártástechnológia tanszéken és tapasztalatom szerint a túl sok új információt lehetetlen elsőre megjegyezni. Egy idő múlva a hallgatók elszálltak, lehetett érezni nagyjából, mikor kezd leperegni a többségről az info, ilyenkor pár perc szünet jót tesz, vagy olyan közismert, vagy semmitmondó témáról való társalgás, amely nem leterhelő.

A végén nagyon jót tesz egy rövid, tematikus összefoglalás, amely kiemeli, vagy rögzíti a rendszert, de a lényeg mindig az ismétés és ha valamivel az ember többször találkozik, azt érdemesnek ítélheti a szelektáló rendszerünk, hogy hosszabb távon is rögzítse, pláne, ha az összefüggések, a háttér és az egész környezet fel lett derítve.

2022. júl. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!