Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókori Asszíria még az...

Az ókori Asszíria még az akkori idők viszonyaihoz képest is egy rendkívül kegyetlen (már-már szadisztikus) katonabirodalom volt?

Figyelt kérdés

2022. okt. 5. 19:24
 1/7 anonim ***** válasza:
74%

Szigorúak voltak, de valószínűleg nem volt annyira vészes, mint gondolnánk.

A hadakozási szokásaik voltak durvák, mégpedig az ellenség megfélemlítése céljából, meg hogy a leigázottak ne merjenek fellázadni egykönnyen.

Mellesleg a 'drákói szigor' a görög Drákón politikushoz köthető, meg ismerjük a spártai hagyományokat, törvényeket, azok inkább voltak jellegzetesen kemények.

Az asszír és a hettita jog egy tőről fakad a babilónival és ismeretes Hamurábbi joggyűjteménye, bár természetesen vannak a gondolkodásban különbségek, sajátosságok.

Amennyiben bővebben érdekel, olvass ebbe bele:

[link]

2022. okt. 5. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 kürasszír ***** válasza:
77%

# 1


Bocs, de ez nem így van.


Talán olvass asszír és spártai,vagy athéni büntető törvényeket. Egyetemi történelmi és jogi szöveggyűjteményekben szerepelnek.


Az asszír törvények kivételes, ráadásul tömegméretben alkalmazott szadizmusa (elevenen elégetés, elevenen megnyúzás, élve kibelezés, hajmeresztően brutális, változatos kínzások) abszolút nem jellemzőek az ókori görög, spártai és athéni törvényekre.

2022. okt. 7. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 kürasszír ***** válasza:
26%

# 1


Még az általad linkelt oldal szövege is utal rá, hogy az asszír törvények éppen különös kegyetlenségükkel tűnnek ki: "A babiloni jogélet Hammurapi törvényein keresztül ismerhető meg. Az asszír joghagyomány ugyan a babilonival közös tőről származik, sajátos, sokszor kegyetlen megoldásait mégis jól mutatja a középasszír joggyűjtemény."

2022. okt. 7. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 kürasszír ***** válasza:
26%

Kedves kérdező!


Asszíria, pontosabban a középasszír és az újasszír birodalmak valóban az ókor színvonalán is különös kegyetlenségükkel tűntek ki, más térségbéli birodalmakhoz és államokhoz képest.

2022. okt. 7. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 kürasszír ***** válasza:
65%

EZ MOST KOMOLY?


Azok, akik nulla %-ra pontozzák le a válaszaimat úgy látom egyáltalán nem szoktak történelmi forrásokat olvasni és nem is ismerik Asszíria és a mezopotámiai térség történelmét.


Ízelítő II. Assur-nászir-apli (Kr.e. 883-859) újasszír király felirataiból, valamennyi középasszír és újasszír uralkodótól maradtak fenn ilyen horrorisztikus brutalitásról árulkodó feliratok, amelyek egyedül Asszíriára voltak ilyen mértékben és arányban jellemzőek az ókori Mezopotámiában:


"A város nemesei és vénjei kijöttek hozzám, hogy megmentsék az életüket. Elkapták a lábamat, és azt mondták: „Ha tetszik, ölj! Ha úgy tetszik, kegyelmezz! Tégy, amit akarsz velünk! Annyi nemest nyúzattam meg elevenen, ahány fellázadt ellenem, és ráterítettem a lenyúzott bőrüket a hulla halmokra, néhányat kiterítettem a halomra, néhányat karóra húztam…

sokakat megnyúzattam a földeken, és bőrüket a falakra teríttettem."


"Ötven harcosukat karddal ejtettem el, 200 foglyot elevenen elégettettem, és a síkságon vívott csatában vereséget szenvedett 332 katona. Az ő kiontott vérükkel vörösre festettem a hegyet, mint a vörös gyapjút, és a többiek hulláit a hegy szakadékjai és patakjai nyelték el. Elvittem tőlük foglyokat és javakat. Levágtam a fejét harcosaiknak és tornyot építettem a koponyákból városuk falai előtt. Elevenen elégettettem a serdülő fiaikat és leányaikat."


"Harccal és csatával ostromoltam és meghódítottam a várost. Levágtam 3000-et karddal a harcosaik közül… Sok csapatot élve fogtam el: közülük néhánynak levágattam a karját és a kezét; másoknak levágattam az orrát, a fülét és végtagjait. Kivájattam a szemét sokaknak. Fára köttettem a levágott fejüket a város körül. Egy halmot állítottam az élő megcsonkíttatottakból és egy halmot a levágott fejekből."

[link]


Az asszír törvények is a térségben kirívó kegyetlenségükről voltak hírhedtek, ízelítőként például ez, amely egy jelentéktelen vétséget, a fátyol jogtalan viselését is elrettentő kínhalállal, az arc tűzforró, olvasztott bitumennel történő leöntésével büntetett:


"Ha a férfi feleségei vagy leányai kimennek az utcára, lefátyolozott legyen a fejük. A prostituáltakat azonban nem szabad lefátyolozni. A szolgálólányok sem fátyolozhatják le magukat. A fátyolos prostituáltak és szolgálólányok ruháit lefoglalják, és 50 botütést mérjenek rájuk, és tűzforró bitument öntsenek a fejükre."

[link]

2022. okt. 7. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 kürasszír ***** válasza:
57%

Itt egyesek, teljesen tévesen szigorúbbnak látják az ókori hellén Spárta és Athén törvényeit, pedig a valóságban az asszírokhoz hasonló perverz, mértéktelen, szadista, ráadásul tömegméretű brutalitás kivételes, és egyedi volt az ókori Mezopotámiában is.


Tessék akkor idézni Athén, vagy Spárta törvényei, vagy írott forrásai közül ilyen eszement, degenerált, horrorisztikus szadizmust mutató jogszabályt, és tömeggyilkos állami gyakorlatot mint amilyenek Asszíriában általánosan előfordultak!

2022. okt. 7. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
56%
a tajgetoszról ledobálás is egy kapitális hülyeség, amit a mai napig tanítanak az iskoláinkban.
2022. okt. 12. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!