Rendőrként - a kapott parancs - megtagadható?
Arra gondolok, hogy ha mondjuk én rendőr lennék, de olyan feladatot bíznának rám, ami az én morális - erkölcsi értékrendemmel összeegyeztethetetlen, akkor megtagadhatnám a kapott parancsot? (Gondolom igen, de súlyos szankciókat vonna maga után.)
De mondjuk nem mondhatja azt egy rendőr, hogy köszönöm, de mondjuk...kilakoltatásokban én nem szeretnék közreműködni, mert ezzel nem tudom összeegyeztetni a világnézetemet? Ilyen nincs? A rendőrökkel bármit megtehet a felettese, bármire parancsot adhat neki?
A te erkölcsi értékrended nem számít ilyenkor, mert ezzel az ürüggyel bárki bármilyen parancsot megtagadhatna, hivatkozva, hogy az neki már nem fér bele. Ezt esetleg bíróság utólag enyhítő körülménynek veszi, ha bizonyítható.
Ha viszont nyilvánvalóan törvénysértő, például bűncselekmény elkövetésére utasít a parancs, akkor megtagadható.
Mindegyik, bármelyik parancs megtagadható, csak a végeredmény változik. Ha egyértelműen bűncselekmény a parancs, akkor akár még elő is léptethetik az ellenálló, és jelentő rendőrt a józan lélekjelenléte miatt. Ilyen is van, ritka.
Ha egy parancs csak neked nem szimpi, de amúgy törvényes és munkaköri kötelességed is, akkor valószínűleg fegyelmi, vagy elbocsájtás lesz a vége.
Kisebb ügyekkel nem foglalkoznak, szerintem elintézik egymás közt, komolyabb dolgokat kivizsgálnak.
"A rendőrökkel bármit megtehet a felettese, bármire parancsot adhat neki?"
Nem! Bizonyos parancsokat konkrétan meg kell tagadni. (Bár ezt katona koromban mondta nekünk egy tiszt, de gondolom a belügynél is hasonló a helyzet.)
Olyan is van, hogy a morális-erkölcsi értékrendeddel összeegyeztethetetlen, csak akkor simán alkalmatlan vagy a szolgálatra és elküldenek. Ez ugyanaz, mint ha mondjuk kéményseprőnek mennél, és közben kitalálod, hogy tériszonyod van.
12. § (1) A rendőr a feladata teljesítése során köteles végrehajtani a szolgálati elöljáró utasításait. Meg kell tagadnia az utasítás végrehajtását, ha azzal bűncselekményt követne el.
(2) A rendőr a szolgálati elöljáró jogszabálysértő utasításának teljesítését - az (1) bekezdésben foglalt kivétellel - nem tagadhatja meg, de az utasítás jogszabálysértő jellegére, ha az számára felismerhető, haladéktalanul köteles az elöljáró figyelmét felhívni. Ha az elöljáró az utasítást fenntartja, azt az utasított kérelmére köteles írásba foglalva kiadni. Az írásba foglalás megtagadása vagy elmaradása az utasítást adó közvetlen felettesénél bejelenthető, e jog gyakorlásának azonban az utasítás teljesítésére nincs halasztó hatálya.
Szóval nagyon szűk a mesgye a közvetlen megtagadásra, de tartok tőle, hogy a bíró majd az arany vállapnak ad igazat, nem az ezüstnek. Bár a fegyveres erőkkel ilyen szempontból sehol nem bánnak lazán, hisz akkor nem lehetne őket bevetni, mert "erkölcsi értékrendemmel összeegyeztethetetlen".
(ezért is volt ritka aljasság, mikor a tűzoltókat is a katonai törvénykezés alá rendelték)
"a bíró majd az arany vállapnak ad igazat, nem az ezüstnek"
A jogszabályszegésnél ez gyakran attól is függ, hogy milyen konkrét helyzetről van szó, van-e politikai vonatkozása (vagy valaki nagyon szeretné, hogy legyen / ne legyen), mennyire és milyen módon követi a sajtó, hogyan reagál a közvélemény, stb.
Ha a sajtó nem foglalkozik vele, akkor igen, valószínűleg csendben lerendezik.
Olyanokra lehet itt gondolni, mint pl. gyülekezési jog, tehát mondjuk csendes békés tüntetés egy közparkban, a forgalmat sem akadályozzák, és a felettes oszlatásra vagy letartóztatásra ad parancsot. A hajléktalanok egy külön érdekes kérdés, tehát pl. parancs a begyűjtésre, fogva tartásra.
"kilakoltatásokban én nem szeretnék közreműködni"
Az a gond, hogy a kilakoltatás elrendelése jellemzően épp a jogszabályokból következik. Ha pl. a parancs egy bírói végzés alapján lett kiadva, akkor nincs mese. Például ha veszel egy kis lakást, kiadod bérbe, de a bérlő már egy éve nem fizetett semmit és a zárat is lecserélte, akkor nem tudom milyen világnézet kell, hogy ez így rendben legyen. :)
Megtagadható, de akkor ki kell lépni a munkakörből.
És miért félted annyira azokat, akik inkább elisszák a pénzüket, mint hogy befizetnék a rezsit??? Az az első ugyanis, még akkor is, ha utána csak zsíros kenyérre futja, mint nekünk gyerekkorunkban. De a villany-gáz-lakbér mindig ki volt fizetve! Ezt sokan elfelejtik. Nem nevelték őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!