Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményetek Görgei...

Mi a véleményetek Görgei Artúr-ról?

Figyelt kérdés

Elég sok közvélemény kutatás jellegű kérdést írok ki történelmi és politikai személyekkel kapcsolatban mivel kíváncsi vagyok az emberek véleményére. Most azt szeretném kérni, hogy fejtsétek ki a véleményeteket Görgei Artúrral kapcsolatban!


1. Jó hazafinak tartjátok? Miért?

2. Helyes döntésnek tartjátok a Világosi fegyverletételt?

3. Helyénvalónak tartjátok az árulás vádját és Kossuth vidini levelét?


A válaszaitokat előre is nagyon nagyon köszönöm! :D



2022. nov. 21. 20:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%
Legalabb a nevét helyesen írd le... Görgey
2022. nov. 21. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A nagy Levin ***** válasza:
100%

" Jó hazafinak tartjátok? Miért?"


Mindenképpen annak tartom, mert önként újra beállt a hadseregbe, és végig kitartott a szabadságharc ügye mellett.


"Helyes döntésnek tartjátok a Világosi fegyverletételt?"


Az egyetlen helyes döntés lehetett az adott helyzetben. Esetleg még el lehetett volna húzni a harcokat néhány hétig, talán egy-két hónapig, de az utánpótlás nélküli, valószínűleg demoralizálódott sereg jelentős eredményeket már nem érhetett volna el, csak még nagyobbak lettek volna a veszteségek.


"Helyénvalónak tartjátok az árulás vádját és Kossuth vidini levelét?"


Nem. A kettes pontban felsorolt indokok mellet megjegyezném, hogy ezt az a Kossuth írta, aki akkor már nem volt az országban...


#1, Görgeyként született, de ő maga változtatta meg Görgeire.

2022. nov. 22. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1-es de igen, helyesen írtam le a nevét. Görgey a szabadságharc kitöréséig y-nal írta a nevét és ekkor változtatta meg i-re ezzel jelezve, hogy nem tart igényt a nemesi előjogaira (amúgy Jókai mór is ugyanezért írta i-vel a nevét). De tudtam, hogy valaki meg fogja jegyezni.

2-es, neked nagyon köszönöm a választ!

2022. nov. 22. 06:11
 4/11 anonim ***** válasza:
8%

Na megint egy olyan álkérdés, amit csak azért írt ki a kérdező, hogy a saját jólértesültségét fitogtassa...

LOL

2022. nov. 22. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Megtette amit meg kellett tennie, és szerencsétlen ráadásul még sokáig is élt, szóval jó hosszú ideig el kellett viselnie, hogy mások lenézik emiatt.
2022. nov. 22. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

4-es: ez egy nagy baromság. Mint mondtam, azért írtam ki ezt a kérdést, hogy megtudjam az emberek véleményét Görgei Artúrral kapcsolatban.

A névváltoztatásának történetét pedig azért írtam le, mert az 1-es válaszoló belém kötött, hogy miért nem y-nal írom. Ez nem egy “álkérdés” és ha nem tudsz értelmesen válaszolni akkor elmehetsz a tudod hova…

2022. nov. 22. 16:36
 7/11 A kérdező kommentje:
Az értelmes válaszokat egyébként nagyon köszönöm!
2022. nov. 22. 16:37
 8/11 NTBS ***** válasza:
100%

Igen, jól vezette a csapatokat.

Igen, mert többszörös túlerő vette körbe.

Nem, de Kossuth céljait megértem. Újra akarta kezdeni, ehhez támogatók kellettek. Nem ismerhette be, hogy a túlerő győzött. Jobban hangzik az áruló miatti vereség.

2022. nov. 25. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nemzeti hős.
2023. okt. 28. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
87%

Görgei egyértelműen a világ egyik legjobb hadvezére volt a XIX. században. Brilliáns hadmozdulatokat csinált és képes volt több alkalommal győzni egy jobban kiképzett, jobban felszerelt és számbelileg is fölényben levő ellenséggel szemben.

Véleményem szerint egyáltalán az, hogy a szabadságharc 1949-ben folytatódhatott, az nagyon nagymértékben Görgei hadvezéri zsenialitásán is múlott - ha ő nem vezeti 48 telén a Felvidéken át az Alföldre a honvédsereget, akkor esély nem lett volna a győztes tavaszi hadjáratra.


Reálisan látta a hadi helyzetet a világosi fegyverletételnél, sajnos a magyar seregnek nem volt semmi esélye a sokszoros túlerővel szemben. Nem gondolom, hogy ez árulás volt, inkább azt, hogy többezer hős magyar katona hiábavaló áldozatától kímélte meg a Nemzetet, azzal, hogy nem bocsátkozott bele egy esélytelen csatába.


Kossuth szervező zseni volt, de a szabadságharc bukása után külföldről kibicelt és politikai okok miatt nevezte ki Görgeit árulónak - ez etikailag minimum megkérdőjelezhető, de hát valakire rá kellett fogni a kudarcot.

márc. 22. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!