A berlini fal (1961-1989) puszta léte anno megmutatta és előrevetítette a világnak a kommunizmus csődjét?

Figyelt kérdés

2022. dec. 4. 09:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem kellett ezzel a falra várni. A Holodomor meg az ötvenes évek felkelései elég erős indikátorai voltak a rendszer trágya mivoltának.
2022. dec. 4. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ó, igen és ezt mi is tudtuk, hiszen ha erőszakkal kell a népet visszatartani, azt nem lehet elbagatellizálni.

Azonban , ha elvileg lehetett volna javítani a működésén, lehetett volna később vonzó, erre volt a cseheknél és nálunk is próbálkozás, például az új gazdasági mechanizmus bevezetése, de nem tudni, milyen sikert érhetett volna el, mert a ruszkik leállították.

Volt azonban jó is a Kádár korszakban, amire sokan nosztalgiával emlékeznek, most nem akarom sorolni, mert akkor úgy lenne igazságos, hogy a tré oldalát is kifejtsem, de azt azért megemlítem, hogy akkor nem hitelt adtak a családosoknak, vagy az arra rászorultaknak, hanem lakást, ha kedved van, meg is csodálhatod őket a különböző lakótelepeken.

Azt még hozzáteszem, hogy sem a náci, sem a kommunista pártoknak nem volt soha több tagja a lakosság tíz százalékánál, ezt teljesen elég, hogy egy országot minden tekintetben uralni lehessen. Ráadásul ezek egy komoly része is csak karrierizmusból támogatta az adott politikai tömörülést.

2022. dec. 5. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 MDaniel98 ***** válasza:
Lényegében bizonyos szempontokból igen.
2022. dec. 5. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A kettősség érdekes volt (kellően vén vagyok ahhoz, hogy a végére emlékezzek)

1., Nyilvánvaló volt, hogy alacsonyabb életszínvonal, rosszabb életkörülmények, rosszabb termelékenység, gyakorlatilag nulla fejlesztés, agyatlan titkolózás, visszatérő terror (néha értelmetélenül) tehát életképtelen.

2., Űrversenyben sokáig vezetés, néhány kiemelt területen jobb teljesítmény, talán menthető. Szerintem a rendszer életképtelensége viszonylag hamar megmutatkozott. Csak Lenin megszámlálhatatlanszor szervezte át az ország politikai és gazdasági vezetését. Sztálin erre már nem volt képes, ennek ellenére néha hatalmas fejlődést tudott felmutatni. 1914 és 1960 között egy nagyon elmaradott országból épített egy atomhatalmat. Ez azért hatalmas fejlődés.

Szerintem ez a kettősség végig jelen volt. Az én meggyőződésem, hogy az "üzemi tanács rendszerrel" talán lehetett volna valahova jutni, de a történelem nem arra ment, illetve a gazdaság is a kisebb cégek irányába ment tovább.

2023. jan. 24. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!