Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ki volt a legjobb magyar király?

Ki volt a legjobb magyar király?

Figyelt kérdés

2023. febr. 24. 17:48
A kérdező szavazást indított:
I. (Szent) István (uralkodott: 1000-1038)
I. (Szent László) (uralkodott: 1077-1095)
I. (Könyves) Kálmán (uralkodott: 1095-1116)
III. (Nagy) Béla (uralkodott: 1172-1196)
IV. Béla, a második honalapító (uralkodott:1235-1270)
I. Károly (uralkodott: 1308-1342)
I. (Nagy) Lajos (uralkodott: 1342-1382)
Luxemburgi Zsigmond (uralkodott: 1387-1437)
Hunyadi I. Mátyás (uralkodott: 1458-1490)
Mária Terézia (uralkodott: 1740-1780)
22 szavazat
 1/9 anonim ***** válasza:
48%
Hol van az igazi király? Arra nem lehet szavazni?
2023. febr. 24. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Én nem tudom, de azt suttogják, hogy valamilyen Mihály.
2023. febr. 24. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
56%
Dzsimi
2023. febr. 24. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
87%
Én Szent Lászlót és Könyves Kálmánt tartom annak, mivel ők nem is hódoltak be idegeneknek, de nem is indítottak olyan háborúkat, amelyek hosszútávon nem hoztak nekik megtartható területeket, így nem is pazaroltak el sok ezernyi magyar életet csak azért, hogy egy újabb koronát tegyenek a fejükre 5-10 évre.
2023. febr. 24. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 kürasszír ***** válasza:
64%

Kedves kérdező!


A történészek között széles és szinte teljes szakmai konszenzus van Magyarországon és külföldön egyaránt, hogy a legnagyobb magyar király I. Szent István volt.


MERT:


1.) Szent István nagy államszervező, az általa lefektetett alapok évszázadokra biztosították a magyar állam hatékony működését. Szent István a korabeli Európában szokatlanul erős királyi hatalmat tudott létrehozni, amelyhez hatékony államszervezet (vármegyerendszer), stabil materiális alapok (patrimoniális királyság - az uralkodói birtokok óriási túlsúlya az országban) társult.


2.) Szent István kiemelkedő hadvezér ("legyőzhetetlen király"), aki a belső ellenfele mellett a kor európai nagyhatalmát, a Német-római Császárságot is képes volt legyőzni katonailag.


3.) Szent István kapcsán szintén konszenzust élvez, hogy kiemelkedő intellektuális képességekkel felruházott uralkodó volt. Bölcs, ravasz és megfontolt, a kor színvonalán művelt.


4.) Szent István a nyugati kereszténységnek szintén jelentős alakja.


A fent felsorolt erények és történelmi teljesítmény így egyben, és ilyen mértékben nincs meg egyetlen más magyar uralkodóban sem a történészek értékelése szerint.


Látom, itt a népszerűségi listát Mátyás király vezeti, akinek valós történelmi teljesítménye meg sem közelíti Szent István eredményeit.

Mellesleg Mátyás életében nem volt túl népszerű uralkodó Magyarországon, sőt uralkodása végére kifejezetten népszerűtlennek számított.

2023. febr. 24. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Károly Róbert
2023. febr. 25. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
A Habsburgok miért nem szerepelnek?
2023. febr. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
#7 Helyhiány miatt csak Mária Terézia fért ki közülük sajnos. Ha 10-nél több lehetőségre is lehetetne szavazni akkor rajta kívűl lenne még 2-3 Habsburg uralkodó a listán (pl:. I.Ferdinánd, Ferenc József, IV. Károly). Meg a helyhiány miatt inkáb Árpád-házi meg a vegyesházi királyoknak kedveztem, mert közülük több jelentősebb uralkodó volt.
2023. febr. 27. 13:56
 9/9 A kérdező kommentje:
Meg Ferenc József beírására a szavazásban amúgy erősen gondolkoztam, mert az Osztrák-Magyar Monarchia évtizedei és a dualista időszak miatt nagyra tartom és kedvelem, de a szabadságharc utáni véres megtorlás és a Bach-korszak miatt mégse tettem volna nyugodt szível a legjobbak közé.
2023. febr. 27. 14:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!