Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az őskorban, ókorban mit...

Az őskorban, ókorban mit csináltak, ha valakinek megfájdult a foga?

Figyelt kérdés
Bocs, ha rossz kategória, de komolyan érdekel. Pl volt egy amúgy egészséges vadász/harcos 30 éves férfi. Egyik foga letört, begyulladt, fájt. Még a fémeket sem ismerték, nemhogy fogót, gondolom kihúzni nem tudták. Csak szenvedni tudott vele az ember, vagy esetleg belehalni, és ennyi?

2023. márc. 22. 12:37
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
91%

Na, azért volt olyan ősember, akinek tövig lekopott az összes foga.

Máshol édes gyümölcsöket ettek sokat, és olyan szuvas volt az összes foguk, hogy ihajla.

Amit a gabonáról írsz, az igaz - de még megtoldva azzal, hogy az őrlés miatt volt a lisztben kőpor is, ami elég hatékonyan koptatta a fogakat.

Nem volt ám idilli élet akkoriban sem.


"pálinka"

Nagyon vicces kedvedben lehetsz.

Persze, nyilván tele voltak pálinkafőző edénnyel.

2023. márc. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%
Van egy fáraó, akinek pl ilyen problémája volt. Gyakorlatilag szétverték az állakpcsát azon a helyen. Ott a röngen megmutatja
2023. márc. 22. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
29%
Kapott egy beutalót indiába. Ott megcsinálták ingyé
2023. márc. 22. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Egyik nem is mellékesen fontos része a kérdésnek, hogy a gyerekkorban kialakuló fogazat a gyerekkori táplálkozástól teljesen függ. Ha akkor ásványi anyagokban (és minden másban is persze) jó a bevitel, akkor szinte biztosan erős és jó fogak lesznek.


A régészet ma alapvetően használja a fogak stroncium-izotóp vizsgálatát, amiből konkrétan meg tudják állapítani az egyén nevelkedési helyét, vagyis, hogy honnan jött oda ahol a sírt találták. Ez azért lehetséges, mert a fogak zománca amikor kialakul az bizony utána már olyan amilyenre kialakult - és idéznék hozzá:


Cambridge University:

"Mivel az emberi fogzománc a kialakulás után nem változik, tárolt jelet ad a születési hely stroncium izotópjairól."

(link lent)


Georgiai Egyetem, CAIS:

"A régészek a stroncium izotóp arányait használják az ősemberek lakóhelyi eredetének és vándorlási mintáinak meghatározására. Az emberi test az Sr-t étrend útján építi be."

(link lent)


Mindez azért is fontos (a gyerekek miatt is persze nagyon az), mert a mezőgazdaság előtt az emberek egészsége detektáltan jobb volt és a fogazatuk is jobb volt, de ez inkább arányok kérdése. Fogszuvasodásról tudnak már 4 millió évvel ez előttről is, csak ritkább. Viszont a vadász begyűjtőknek az étrendjük is változatosabb volt, és ez vissza utal az előbbiekre is, hogy gyerekkorban jobb fogazat tud kialakulni.


Rátérve a kérdésre a fogakkal is tudtak bánni. Itt egy cikk...


Smithsonian Magazine:

"A 13 000 éves töméseket kővel „fúrták”, és kátránnyal töltötték"

"A Physical Anthropology folyóiratban megjelent új tanulmány egy újkőkori olaszországi fogorvos 13 000 és 12 740 évvel ezelőtti munkáját részletezi. A régészek mintegy 20 évvel ezelőtt fedezték fel hat újkőkori ember fogait az észak-toszkánai hegyekben, a Riparo Fredian nevű területen – írja Bruce Bower a ScienceNews-nak . Az új tanulmány két metszőfogra összpontosít, amelyeken olyan nyomok találhatók, amelyek arra utalnak, hogy egy hegyes eszközt, valószínűleg egy követ használtak a fogüregek megnagyobbítására és a szuvas szövetek kikaparására."

"A neolitikus fogorvos ekkor úgy tűnt, hogy sötét bitumendarabkákat ragasztott az üreg falaira – a természetben előforduló kátrány egy fajtája, amellyel a jégkorszak emberei kosarakat és edényeket használtak. A kutatók szőrdarabkákat és növényi rostdarabokat is találtak a bitumenben, bár nem biztosak abban, hogy milyen célt szolgáltak . Összességében úgy tűnt, hogy a fogak hasonló folyamaton mentek keresztül, mint a modern fogászatban: a fogüregeket kifúrták és feltöltötték."

(link lent)


Fogakon találtak már fogpiszkáló nyomot is, tehát használtak azt is.


Phys.org cikkéből:

"Használtak fogpiszkálót a barlanglakók?"

"A kutatók szerint bizonyítékot találtak arra, hogy az ősi emberi rokonok fogpiszkálót használtak. Farostokat találtak egy 1,2 millió éves hominin állcsont egyik fogán, amelyet egy észak-spanyolországi ásatáson fedeztek fel. A szálakat a fog alján lévő barázdában találták meg, ami arra utal, hogy rendszeres fogszedésből származtak."

"Korábban az ilyen típusú fogtisztítás legrégebbi ismert példája egy neandervölgyi 49 000 éves maradványaiból származott."

(link lent)


.....

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2023. márc. 22. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

"Még a fémeket sem ismerték, nemhogy fogót"


Azért az őskor végére már léteztek fogók is, amik alkalmasak a fogászati beavatkozásokra. Európában a vaskorban (i.e. 1. évezred eleje) terjedtek el a specializált fémeszközök, de nem lepődnék meg, ha a Közel-Keleten és Észak-Afrikában már a bronzkorban is léteztek volna.

2023. márc. 25. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 TappancsMancs ***** válasza:

Ókori görög orvosi eszközök, i.e. 500 - fogók is.

[link]


És még egyéb orvosi eszközök, csak, hogy a választék is látható legyen.

[link]


Görög és római sebészeti műszerek

[link]

[link]

[link]


Ókori egyiptomi orvosi műszerek, Kom Ombo templom

[link]

[link]

[link]

2023. márc. 25. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Phoney ***** válasza:
100%

Még a mai napig is élnek emberek kirohadt foggyökerekkel, egy ideig fáj, de jobbára elmúlik, főleg, miután beidegződik, hogy rágás közben ne harapjanak rájuk.


Igen, veszélyes, bele is lehet halni, de nem törvényszerű. 2-300 éves dokumentumokban is gyakori halálok, hogy "rossz fogak", tehát bőven a foghúzás elterjedése után is elég elterjedt volt így élni, legalábbis amíg nem terjedt el a hatékony fogászati fájdalomcsillapítás, és egyes emberek inkább nem mentek el kihúzatni.

nov. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!