Mitől működik a világ?

Figyelt kérdés
A boltban van kaja, a csapból folyik a víz, van áram, nem önt el a szemét, mert elviszik, stb. Mitől működik minden? Mármint persze tudom, hogy az emberek dolgoznak. De miért? Oké, pénzért. De én nem dolgozok, másból van bevételem. Nehéz megfogalmazni, de az a kérdésem, hogy mi az a valami, amitől minden működik, és a helyén van a világban?
2023. márc. 27. 08:03
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
82%

8 "A lakosság másik fele meg nem is létezik, ugyebár."


Nekik is az a fontos

2023. márc. 27. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Az törvényszerűség ami az emberi társadalmakat működésre ösztönzi az a benne élő egyének egyszerű, vagy összetettebb célokságának következménye.
2023. márc. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Az evolúció azon szabálya, amit életösztönnek hívunk. Előbb utóbb minden élő eszik valamit, más szóval energiát vesz magához, hogy létezni tudjon. Ahogy az élő szervezet bonyolódik, ez a cselekvéssor egyre összetettebb. Az ember esetén már a tudatosság is működteti, mert már nem elég "élni", már szeretnénk "jól élni". De a végső ok mindenképpen az életösztön.
2023. márc. 27. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Az emberi evoluciot a félautomata recskagép feltalálása hajtja
2023. márc. 27. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Úgy, hogy az évszázadok alatt lassan, apránként kifejlődött egy szabályrendszer, amit ha követnek az emberek, akkor működik a világ. Akkor folyik a víz a csapból, meg eltűnik a szemét a ház elől, meg lehet benzint kapni a benzinkutakon meg kenyeret a boltban. Ebbe a szabályrendszerbe beletartozik az is, hogy időre beérni a munkahelyre, ott azt csinálni amit megkövetelnek, a gyereket nevelni, taníttatni az iskolában, hogy később több lehetősége legyen, jobban fizető állásai lehessenek, a törvényeket betartani, nem kijátszani, meg ilyesmik.

Ebben a rendszerben a dolgozó, termelő emberek olyasmik, mint egy-egy kis fogaskerekecske vagy rugó az óraműben. Az órának is megvan a maga rendje, ki mikor mit csinál a működtetői közül. Csak ott nagyon ki van élezve a rendszer, ha egyvalaki is kiesik, vagy csak "lebetegszik", az egész óramű működése kritikussá válik, többnyire leáll. A társadalom ennél azért sokkal redundánsabb, sokkal plasztikusabb, de azért annak is megvannak a maga határai. De ha minden alkatrész teszi a dolgát rendben, akkor az egész óra is rendben működik.

Az órának pedig van egy nagy fő rugója, azt kell minden nap felhúzni (vagy ma már leginkább egy elem végzi ezt a feladatot). Ez pedig a fentebb említett punci, értendő ez alatt két nagyon erős ösztön, amely munkálkodik az emberekben: a létfenntartási, és a fajfenntartási ösztön. Első az önmaga érvényesülésére való törekvést, utóbbi az utódnemzést, a saját ismeretek és anyagi javak továbbörökítését jelenti. Voltak is filozófusok, szociológusok, akik erre a kettőre vezették vissza az emberi (és az egész általános) lét két legfőbb mozgatórugójaként.

2023. márc. 28. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!