Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarország lakossága 30-40...

Magyarország lakossága 30-40 év múlva csak a fele lesz a mostaninak?

Figyelt kérdés

Ha a korfát nézzük

[link]

akkor látjuk, hogy pl. a 45-46 éves férfiak és nők kb. 90-90 ezren vannak, de a 15-16 évesek (és minden 23 év alatti korosztály) csak 45-50 ezren.

És ugye 50 ezer 16 évesből legfeljebb 50 ezer 46 éves lesz, a népesebb korosztályok meg kihalnak.



2023. ápr. 6. 13:29
1 2
 1/13 Revolúcióbiológus ***** válasza:
94%
Fele nem, mert közben nagyon kitolódott a várható élettartam is. Viszont 85-90% reális ezen az időtávon.
2023. ápr. 6. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Azt azért vedd figyelembe, hogy a mostani 45-46 éves korosztály kiemelkedően népes volt (Ratkó unokák). Szóval ahhoz viszonyítani elég csalóka.

Ahogy az 1. válaszoló említette, a várható élettartam jó eséllyel növekedni fog. Emellett a termékenységi ráta is növekedett az utóbbi időben valamelyest (igaz, még mindig bőven 2 alatt van). Illetve a ki- és bevándorlás is befolyásolja a lakosság számát.

Persze jó eséllyel jelentősen csökkenni fog hazánk népessége, de azért a felére valószínűleg nem. A KSH becslése szerint például 2050-re 8,6 millióra csökken a népesség. (Tudom, hogy az nincs 30 év, de az a legutolsó adat, ami az általad küldött linken elérhető.)

De például az ENSZ 2020-as előrejelzése szerint 2060-ban 8 millió körül lesz hazánk lakossága. (Tudom, hogy nem a legfrissebb adat, de most ezt sikerült hirtelen találni.) Persze ennek nagy a bizonytalansága, egy lentebbi ábrán ez látszik is. De azért 5 milliós lakosság 2060-ban a jelenlegi adatok alapján valószínűtlennek tűnik. (Aztán persze ki tudja, mi lesz addigra.)

[link]

2023. ápr. 6. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
95%

az általad linkelt korfán alul van egy csúszka. azt előre lehet nyomni 2050-ig, ami majdnem 30 év. nyilván ez csak becslés, de 8,6 milliót jósol.

ebből neked hogy jött ki az, hogy 30-40 év múlva csak a fele lesz a mostaninak?

2023. ápr. 6. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#3: Erről beszélek: hogy lesz a 2022-es 282 ezer 6-11 éves fiúból 2037-re 296 ezer 21-26 éves férfi?

Persze, persze, bevándorlás. De az kivándorlás is lehet.

Ez kamu, kivéve, ha nagy mértékű migráns betelepítést terveznek.

2023. ápr. 6. 15:04
 5/13 anonim ***** válasza:
29%
A csok miatt boldog boldogtalan nekiállt szaporodni, így nem.
2023. ápr. 6. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
34%

@2 "Ahogy az 1. válaszoló említette, a várható élettartam jó eséllyel növekedni fog."

Mitől növekedne? A lerohasztott EÜ-től? Vagy az egyre nagyobb arányban vállalt olyan munkáktól, amelyek nem éppen "egészségpártiak" (mint pl. akkugyárak)? Vagy az egyre nagyobb méreteket öltő szegénységtől? Az ennek következtében egyre nagyobb arányban vásárolt, olcsó, hulladék ételektől? Az egyre dráguló gyógyszerektől? Vagy mégis mitől növekedne az átlagéletkor Magyarországon?

Ne éljünk már álomvilágban.

2023. ápr. 6. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Nem tudom, nézted-e az elmúlt évek várható élettartam adatait. Mintha növekedett volna (a COVID időszakot kivéve). Pedig elmúlt 10-20-X év sem arról szólt, hogy hú de sokkal jobb lett volna az egészségügy. Meg hogy hú de környezetbarát módon éltünk volna. Vagy hogy olyan h de nagyon csökkent volna a szegénység. Vagy hogy mindenki olyan hú de egészségesen étkezett volna.

(Egyébként amiről én írtam a várható élettartam. Ott még esetleg van is valamennyi relevanciája annak, amit írtál. Az átlagéletkor viszont az elkövetkező időszakban tuti növekedni fog az elöregedő társadalom miatt.)

2023. ápr. 6. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Inkább a 70% a maximum. Nem jól nézed.


A mostani fiatalabbak akámennyien is vannak, és tényleg kevesebb, mint az idősebbek, de egy korosztály az nem a teljes népesség.


Szerintem ne azt nézd, hanem ezt:


"Magyarország népességi adatai 1870-től napjainkig és a hosszávú demográfifai folyamatok előrejelzései"

[link]


kép itt:

[link]

2023. ápr. 6. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 TappancsMancs ***** válasza:
Meg szerintem is amiket írtak az pontosabb és a 70% már csak egy elméleti minimum inkább. A felétől messze van.
2023. ápr. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem fog ennyire drasztikusan lecsökkenni számbelileg, inkább a demográfiai összetétel fog átalakulni. A népesség nagyrésze nyugdíjas és C típusú(magas a szaporodási, de alacsony a kivándorlási rátájuk) lesz. A jelenlegi fiatal korosztály eleve nem valami acélos létszámra nézve és tömegével elvándorolnak.
2023. ápr. 6. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!