Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Volt Afrikában bármilyen...

Volt Afrikában bármilyen tudomány művelés a kolonoziációt megelőzően?

Figyelt kérdés
Simán csak olyasmire gondolok, hogy írtak-e, foglalkoztak-e matematikával, államelmélettel? Afrika alatt Sub-Szaharai afrikára gondolok, nem az északi mediterrán vidékre.

2023. ápr. 18. 22:03
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
38%

Igen volt, méghozzá magas szintű. Amúgy a választ kéne megérteni kérdező. Egyiptom (az ókori is) Afrika része, és a "kolonizáció" előtt több ezer évvel olyan kultúrája volt, amit az akkori Európában csak a görögök műveltek, a többi (ha beszélhettek volna egymással) meg se értette volna.

És mint mások is említik, sok egyéb helyen is. Csak az "európaiak" közül sokaknak erről fogalmuk sincs.

2023. ápr. 19. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
11-es Egyiptom nem Sub-Sahara. Javaslom nézz utána a fogalom jelentésének okoskodás helyett. (másodszor is..)
2023. ápr. 19. 23:10
 13/19 TappancsMancs ***** válasza:

Elkerülhette a figyelmét, van ilyen. És ha jól jön esetleg...

"Fekete-Afrika vagy Szubszaharai Afrika az afrikai kontinensnek az a része, amely a Szahara sivatagtól délre esik."

[link]

[link]

2023. ápr. 20. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 TappancsMancs ***** válasza:

"Egyiptom ... amit az akkori Európában csak a görögök műveltek, a többi (ha beszélhettek volna egymással) meg se értette volna."


Ehhez hozzá lehet tenni, hogy volt kapcsolat Európa, Egyiptom és egészen a Távol-Keletig is, beszéltek is egymással és nem csak kereskedtek, voltak diskurzusok. Sőt i.e. 5000 (i.e. ötezer, nem elírás!) évvel már távol-keleti szimbólumok és kulturális elemek is jelen voltak Európában, mint például itt hazánk környékén. Nem mutatok leleteket, de ismert.

2023. ápr. 20. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Az említett könyvet már meg is rendeltem, mivel valóban érdekel az igazság. Nos nem értem miért lett lepontozva az a válaszoló, aki szerint az ősközösség szintjén álltak meg a civilizációk. Ha jól emlékszem a történelmi korszakok nem csak időben, hanem fejlettségi szintben is elkülönülnek. Ergo az ókor kezdetét az írás és első városállamok megjelenésétől számoljuk. Nos sub-szaharai afrikában valóban volt kézművesség, földművelés, állattartás, talán még kőből épületeket is építettek (?) . Viszont nem volt írásuk, nem volt közigazgatás, nem volt az európai értelemben vett oktatási rendszer, nem ismerték pl a kereket. Ergo nem alakultak ki a törzsi közösségnél magasabb államszervezési formák. Én továbbra is azt látom, hogy azok a részek ahol megvalósult a kultúra az a Swahili part és Mali a kereskedelem miatt. Ez mi sem bizonyít jobban mint az arab írás átvétele és a muszlim vallás felvétele. Továbbá az első épített épületek is mecsetek. Az arab, kínai, indiai, portugál kereskedők által kiexportált termékek pedig szintén ősközösségi létre utalnak, mert nyersanyagot meg agyagedenyeket vittek ki, hiszen ipar nemvolt.
2023. ápr. 20. 20:25
 16/19 A kérdező kommentje:
Mármint a történelmi korszakok határát a techinkai fejlődés is meghatározza, erre gondoltam :)
2023. ápr. 20. 20:26
 17/19 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"Nos nem értem miért lett lepontozva az a válaszoló, aki szerint az ősközösség szintjén álltak meg a civilizációk."

Bár én ilyenkor inkább nem pontozok, de a válasz több tagjában sem állja meg a helyét. Viszont a 9-es válaszoló azért nem igazán hibáztatható, hiszen a történelem oktatás minőségét nem egyszerű minden téren túllépni. Mint akár az őskor sem olyan volt, mint ahogyan a közvélekedésben él, és az ábrázolások is teljesen hiteltelenek. Bizony, konkrétan teljesen azok.


Másik része meg, hogy általában véve Afrikáról a történelem oktatásban általános islkolai szinten ahogy emlékszem kb semmi sincs. És kérdező mint te is írtad a kérdésben, nem is azonosítanám Egyiptomot magával Afrikával, mert hát egyszerűen nem ugyanaz. Afrika kb hiányzik az általános oktatásból, és van helyette némi Egyiptom (és abból is lényeges részek maradnak ki), és van még Afrika helyett Afrika gyarmatosítása érintve, mintha onnantól kezdődne Afrika, hogy a nyugat gyarmatosította. De hiányzik az európai ókor is, amit összekevernek szintén a gyarmatosító Rómával. Mintha ne lettek volna kifejlett társadalmak Európában a görögökön kívül, egyszerűen hiányoznak és az emberek ettől azt hiszik, hogy nem is volt, csak görög majd római.


Szóval a 9-es válaszoló érthető, hogy olyan választ adott amilyet. A jelenséget úgy nevezik történészek, hogy "Eurocentrizmus" vagy "Nyugat-centrizmus" (Eurocentrism, Eurocentricity, Western-centrism). És az Eurocentrikus történelem oktatásból és történelem elbeszélésből kimarad Afrika, Kína, Oroszország óriási területe, Ausztrália, és úgy általában az egész kelet is. Ezt számon szokták kérni történészek, tejesen ismert jelenség, tehát a 9-es válaszoló válasza valahol tényleg érthető. És ugyanez az Eurocentrikusság a régészetre is kiterjed, minthogy nem számolnak be azonos arányban a kínai vagy orosz és más régiók régészeti eredményeiről.


"Nos sub-szaharai afrikában ... talán még kőből épületeket is építettek (?) . ... nem alakultak ki a törzsi közösségnél magasabb államszervezési formák."


A kőépítkezésre ott van egy rakás példa és ráadásul azok csak egy szűkebb terület építkezései. Talán nézd vissza... A második felére meg szintén valami úgy röviden.


Az ismertebb Afrikai államok a nyugati gyarmatosítás előtt, i.e. 500-tól 1500-ig:

[link]


....

[link]

[link]

[link]


Szerintem majd ez sem lesz pontozva vagy lepontozva leszik. :)

2023. ápr. 21. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Tappancs én nem pontozlak le, sok igazságot írsz. Bár az általad közölt dolgok okaival nem feltétlenül értünk egyet. Édesapám tanárként dolgozott, bár nem történelemet tanított. Én azt gondolom, hogy egy-két magasan fejlett civilizációt, egyiptom,görög,róma.. ki kellett emelni az ókorból, tekintve hogy többre nincs idő, de a diáknak pedig szüksége van ezen civilizációk megismerésére, mert hatalmas jelentőségük van a mainap is gondolj csak az etikánkra, a demokráciára vagy a jogrendszerünkre. Akit pedig jobban érdekel a történelem az úgy is elmegy faktra vagy történelem szakra. Ismerem a térképet, ettől függetlenül nem változtat a tényen, hogy az ős és az ókori közösséget elválasztják dolgok, amit sok itt felsorolt afrikai közösség nem teljesített. Illetve a történészeknek és aki szeretne nekem válaszolni is nagyon nehéz helyzetben van, tekintve hogy arab, portugál kereskedők, utazók emlékiratai maradtak fent, az előttről meg semmi.
2023. ápr. 21. 19:26
 19/19 anonim ***** válasza:

A jelenről szól, de elgondolkodtató, nézd meg:

[link]

2023. ápr. 23. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!