Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A befolyásol-nál a "be" igekötő?

A befolyásol-nál a "be" igekötő?

Figyelt kérdés

nem folyásolja be

nem befolyásolja


(Amúgy szerintem mind a kettő jó, de a második jobban hangzik. :) szóval én a másodikat preferálom. [ De nem nézek furán, ha valaki a másikat használja, nekem az is teljesen jó.:) ] Csak/és nem vagyok benne biztos, hogy a "be" igekötő-e. :):) )


Pl szokták így kedvesen, vidáman kérdezni, hogy

-ha ez a hónod alja, akkor hol van a hónod?


De én meg erre azt szoktam mondani, hogy az nem a hónodnak az alja, hanem a hónaljad. [ szóval az úgy egyben van. :) ]


Kíváncsi vagyok mindenféle véleményre. :):)



Próbálgattam még más igekötőkkel is, ha igekötőnek vesszük pl "felfolyásolja", "összefolyásolja", "szétfolyásolja", "keresztbefolyásolja", "kifolyásolja", "ráfolyásolja", "lefolyásolja".


hogy így mennyire hangzik jól, értelmesen, magyarosan; azt próbálgattam rajta.



2023. márc. 18. 15:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
91%
Nem használjuk a “folyásol be” alakot, mert a “folyásol” ige nem létezik önmagában, csak “befolyásol” alakban (mert a latin influxus tükörfordítása).
2023. márc. 18. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :) És akkor tehát ebből úgy tűnik; hogy a "be" az nem igekötő, hanem oda tartozik. :):) Magához az igéhez, alapjáraton; tehát annak a része. :):)
2023. márc. 18. 16:08
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

De, igekötő. Csak az elválaszthatatlan fajta, mivel nem létező igét módosít.


[link]

2023. márc. 18. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :)
2023. márc. 18. 16:42
 5/12 anonim válasza:
100%
Kicsit hasonló ehhez a "kirándul" szavunk.
2023. márc. 19. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Tényleg. :):) Meg én egyszer alsóban, poénból, nyelvtan háziban, kétféleképpen elemeztem ki a "felesel" szót. :):) Megcsináltam rendesen is, hogy E/3 ő felesel; de megcsináltam még úgy is, hogy ha igekötős az ige, akkor válasszuk le egy vonallal; és akkor szóval én úgy is megcsináltam, hogy fel|esel és akkor E/2. :):) Meg, tegnap még nem olvastam végig a cikket, csak megnyitottam, és akkor ott pl még a fellebbezt írta. ( De szal nem olvastam végig). De ez a kirándul ez is tök jó; ezzel a szóval kapcsolatosan még sose jutott eszembe. :):) Köszönöm ezt a kommentet is. :):) :)
2023. márc. 19. 13:36
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Azon is gondolkodj el, hogy a fellebbez igében a fel igekötő-e?
2023. márc. 19. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Oké, mindjárt. :):)

De, mivel benne van a linkben, amit egy fentebbi emberke linkelt; szóval szerintem az is oda tartozik; az a kategória; mint a befolyásol. :):) stb. :):) :) :):)

2023. márc. 19. 17:59
 9/12 A kérdező kommentje:
* Neked is köszi amúgy a kommentet. :):) :) :):)
2023. márc. 19. 18:00
 10/12 BringaManó ***** válasza:
100%

#5: "Kicsit hasonló ehhez a "kirándul" szavunk."


Hááát, nagyon kicsit.... konkrétan az ellenkezője :-P

Vagyis az egy igekötős ige (volt), amely összenőtt, és ma már elhomályosult a szó eredeti értelme és igekötős ige volta... – legalábbis a szó túrázós értelmében :-) mert amúgy ha a vállad rándul ki, akkor az sima igekötős... pedig a szó "ugyanaz".

Ld. itt a #8-ast:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek_..

2023. márc. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!