Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért alakult ki a királyság...

Miért alakult ki a királyság intézménye?

Figyelt kérdés
Miért érezték úgy az emberek a történelem során hogy egyszemélyben kell lennie a hatalomnak. Azt értem hogy valaki uralkodni akar de a töbniek ehet miért aszisztáltak hogy valaki élet halál ura legyen és gyakorlatilag az egész országba ő rendelkezzen minden erőforrás felett.

2023. ápr. 23. 18:50
1 2 3
 11/21 kürasszír ***** válasza:
0%

# 10


Volt bírósági tárgyalás, vagy ítélet a Záh família ügyében?


Nem volt. Már a korabeli jogfelfogás és törvények sem tették felelősségre vonhatóvá a távoli rokonságot egy egyéni bűn miatt. Záh Felícián királyi család elleni merénylete után mégis azonnal kiirtásra került a távoli, a merénylet idején az ország másik végében élő rokonsága is. Bármiféle formális jog felelősségre vonás nélkül.

2023. ápr. 25. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Akkor idézek a Rubicon online cikkéből, amely erről az eseményről szól:


"A király hamarosan bíróságot hozott létre a legbefolyásosabb országnagyok – például az erdélyi vajda, a szlavón bán és a tárnokmester – részvételével, mely 1330. május 15-i ítéletével harmadíziglen állt bosszút a gyilkossági kísérletért"


[link]

2023. ápr. 25. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Szó sincs arról, hogy a király önkényesen, csak úgy a saját kedvtevéséből irtotta volna ki a családot, ahogy te ezt beállítod. Pedig a saját családját és a feleségét támadta meg Zách Felicián! Ez már önmagában elég lett volna, hogy a király hirtelen haragjában meggondolatlanságot tegyen, és még nem beszéltünk arról, hogy a középkorban kezet emelni a királyi család valamelyik tagjára, az a legsúlyosabb bűnök egyike volt, az uralkodó ugyanis szakráris személy is volt, olyan tekintélye volt, amit a 21. századi gondolkodásunkban nem tudunk elképzelni. De mégsem tett semmit a király saját magától, pont hogy arról van szó, hogy az uralkodó összehívta az ügyben a legbefolyásosabb országnagyokat, és együtt hoztak döntést. Azaz történt egy bűneset és senki nem kezdett el önkényeskedni és úgy viselkedni, mint egy despota, hanem a király összehívta a tanácsát (akik egyébként az ország legfőbb bírái is voltak) és együtt tanácskozták meg, hogy ebben az esetben mi a teendő. Ez az Európai gyakorlat. Ázsiában nem így történt volna ez.


Tehát a döntésben benne volt az országnagyok véleménye is, és valószínűleg az volt a közvélekedés, hogy elrettentő példát kell statuálni, hiszen a király és a családja elleni közvetlen merényletről volt szó. Ehhez olyan büntetés kellett, ami eleve elveszi a jövőben másnak a kedvét is attól, hogy a királyra vagy a családjára kezet emeljen. Az, hogy a rokonságot is kiirtották, ez korspecifikus dolog, abban a korban ezt másképp látták, de a vitánk szempontjából igazából nem ez az érdekes pont, hanem az, hogy a király nem a saját, önös sértettsége alapján tett bármit is, hanem bírói tanácskozás után.

2023. ápr. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
Sőt, az idézett szövegben olvashatod, hogy nem a király végeztette ki a Zách családot, hanem a bíróság. Innentől kezdve igazából már a te felvetésed is bukik, mert emlékeztetnélek, hogy ezt írtad: "I. Károly ugye a Záh nemesi család nagyobb részét és a rokonság javát bármiféle tárgyalás, vagy bírói ítélet nélkül lazán kiirtotta."
2023. ápr. 25. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 kürasszír ***** válasza:
0%

# 12


A Záh-esetben belátom, tévedtem.


De ettől függetlenül mind Zsigmond, mind Mátyás alkalmazott bírósági ítélet nélküli, puszta királyi paranccsal elrendelt kivégzéseket.


Forrás:


Mályusz Elemér: Zsigmond király uralma Magyarországon 1387-1437


Kubinyi András: Mátyás király

2023. ápr. 25. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

"De ettől függetlenül mind Zsigmond, mind Mátyás alkalmazott bírósági ítélet nélküli, puszta királyi paranccsal elrendelt kivégzéseket."


Ezt is csak úgy vakon leírod, minden alap nélkül. Szerintem inkább konkrét eseményeket kellene megnézni, mint ahogy azt a Zách-ügy kapcsán tettük.


De igazából lehet itt egy-egy esetet nézegetni, az is lehet, hogy még találnánk is olyat, amikor valóban önkényeskedett egy-egy uralkodó. Mégis, nem ez a lényege annak, amit írtam.


Az volt a lényege a felvetésemnek, hogy az európai civilizációt az különbözteti meg pl. a keleti (vagy ókori, időben visszamenve) despotizmusoktól, hogy Európa volt az, ahol kialakult a kiegyensúlyozott hatalom, hogy az uralkodó rétegek mellett a társadalom alsóbb rétegei is részt kaptak valamilyen szinten a hatalomból. Az ókorban ez a görög poliszokra igaz, majd a középkorban a rendi monarchiák kialakulására, ami egy nagy íven keresztül elvezetett az alkotmányos monarchiákig. Az sem véletlen, hogy a felvilágosodás is Európából indult ki, a társadalmi elméleteknek éppen az az alapjuk, hogy az uralkodó a népről kapta a hatalmat, ezért a nép jólétéért felelős. Én erre gondoltam itt elsősorban, most innentől kezdve te bizonygathatod, hogy az európai uralkodók is önkényeskedtek, biztos volt ilyen, de a lényeg szempontjából, amit mondani akartam, ez igazából nem is lényeg.

2023. ápr. 25. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

"A Záh-esetben belátom, tévedtem."


És még annyi hozzáfűzni valóm lenne ehhez, hogy azért tévedtél, mert te úgy gondolkodsz a töri kapcsán, hogy először magadnak kitalálsz valamit, elgondolod, hogy szerinted az úgy volt, aztán utána könnyelmű kijelentéseket teszel "jóvanazúgy" stílusban, úgy, hogy utána sem nézel, hogy valójában miről is van szó pontosan.


Ez más kérdések kapcsán is elő szokott jönni nálad.

2023. ápr. 25. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 kürasszír ***** válasza:
0%

# 16 # 17


Honnan is indult ez a vita?


# 8 idézlek:"Az európai királyságokban pont hogy nem voltak a királyok élet és halál urai, a pallosjog is törvényileg szabályozva volt, hogy kin és milyen bűntett esetén és bírói ítélet után lehetett végrehajtani. Nem a király csettintett kedvére, hogy X és Y embert végezzenek ki, mert éppen olyanja volt."


Erre vetettem fel, hogy számos, mondhatni rendszerszerű példa van rá, hogy európai, akár nyugat-európai uralkodók despotikus módon gyakorolták a hatalmukat, és akár tömeges kivégzések eszközéhez nyúltak, bármiféle jogi procedúra nélkül.

2023. ápr. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
Igen, csak a hadi helyzet (pl. árulás vagy ellenséges kémkedés stb.) vagy a felségsértések, mint pl. Zách Felicián esete, nem tartoznak a tárgyunkba, mert pl. a kémkedést vagy háború esetén a dezertálást, árulást a modern korban is halállal büntették ott helyben. Tehát lehet ellenpéldákat mazsolázni, mindig meg kell nézni a körülményeket is. Illetve mindig mindenhol voltak zsarnokibb hajlamú uralkodók is, akik önkényeskedtek. Én nem is vitatom. A #16-os válaszomban leírtam, hogy ezek a dolgok igazából a lényegén nem változtatnak annak, amiről eredetileg beszéltem, hogy nem véletlenül Európában jöttek létre a felvilágosodás gondolatai, a népfelség elve, amely a mai demokráciák elvi megalapozásai is egyben.
2023. ápr. 26. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 kürasszír ***** válasza:

# 19


Abban, amit ÁLTALÁNOSSÁGBAN írtál, igazad van, én azt vitattam, hogy szinte általános érvénnyel jelentetted ki.


Ami így már nem igaz.


XI. Lajos francia király például évekre ketrecbe (nem börtönbe, vasketrecbe) záratta a verduni, vagy touli püspököt, már nem emlékszem melyiket a kettő közül.


XIV. Lajos, a napkirály rendszeresen záratott börtönbe évekre, vagy akár évtizedekre sima királyi nyílt parancsokkal embereket, bírósági tárgyalás, vagy ítélet nélkül. Irodalmi példa erre a vasálarcos története, amely a valóságon alapult.


A felvilágosult abszolutizmus talán legnagyobb alakja, II. Nagy Frigyes porosz király szintén önkényesen csukatta a spandaui várbörtönbe a neki nem szimpatikus egyéneket. Megint csak jogi procedúra nélkül.

2023. ápr. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!