Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kvantitatív kutatásokhoz...

Kvantitatív kutatásokhoz milyen statisztikákat érdemes ismerni?

Figyelt kérdés

Angolul tanulok épp statisztikát, hogy fejlesszem magam.

A descriptive és inferential statistics érdekel elsősorban. Hypthesis testing, sampling, probability, clustering és hasonló következtetések jól jönnek, ha a sokaság leírására törekszem.


Van esetleg olyan pl Coursera-s vagy egyéb tanfolyam/tananyag (akár jegyzet) amit ajánlanál, hogy nézzem át?


Nyilván az átlagok, módusz, medián, boxplot stb megvannak. De nem akarok kihagyni semmit, mert utána az önéletrajzomba is szeretném beletenni, hogy ezek a skill-ek megvannak.


Szoftverek tekintetében eddig az SPSS-sel találkoztam.



2023. máj. 27. 12:54
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia. Statisztika... Nem tudom, valszámos háttered mennyire van, ha van, akkor nagyon(!) melegen ajánlom neked Bolla Marianna - Krámli András A statisztikai következtetések elmélete c. könyvét. Nagyon jól érthető, jól strukturált, és ami külön jó benne, hogy nincsenek benne a bevezető statisztika kurzusokon elhangzó pongyola és pontatlan, ezért sokszor téves használathoz vezető fogalmak, hanem rigorózus és precíz felépítésű.

Ha nincs erős valszámod mellé, ajánlom neked Kevei Péter Valószínűségszámítás jegyzetét, online elérhető.


Ami a szoftveres dolgokat illeti... Én az SPSS-ről lebeszélnélek. Baromi drága a licence. Van egy nyílt forráskódú, könnyen tanulható programnyelv, az R, amit kifejezetten statisztikai vizsgálatokra fejlesztettek ki, és legalább olyan hatékony, ha nem hatékonyabb, mint az SPSS. Aláírom, hogy kevésbé szép és esztétikus, de egyrészt azon lehet segíteni, másrészt R-ben tényleg csak a lényeggel kell törődni, nem kell ötvenféle beállítást ismerned, elég pár parancsot.

2023. máj. 27. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Könyvek nem érdekelnek, csak online tananyagok.


Olyanból még tudsz esetleg valamit javasolni?

2023. máj. 27. 14:17
 3/8 anonim ***** válasza:

A mateking weboldalán elvileg van stat is. Erősen ajánlott hozzá akár könyvből, akár netről tanulsz, az analízis/kalkulus III (többváltozós függvénytani alapismeretekkel bezárólag), a valszám alapok (ehhez is kell az analízis/kalkulus III), illetve talán meglepő, de nem kevés lineáris algebra. Mindegyik témában van a matekingen elérhető anyag, videók formájában. Angolul a Khan Academy-nek is szinte biztos, hogy vannak videói az összes témában.


Viszont sajnos el kell, hogy keserítselek, egy bizonyos szint fölött sajnos muszáj lesz szakirodalmat olvasnod. :/ Megértem, hogy miért szeretnéd kerülni, de a statisztika egy önálló tudományág, egy szint felett kell a szakirodalom.


#1 voltam

2023. máj. 27. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem Magyarországon élek, nem tudok magyar könyvet beszerezni, ezért nem segít amikor könyveket ajánlasz. :/


Angol nyelvű könyvek esetleg vannak itt, de nem az angol a hivatalos nyelv, így még ez is problémás.

2023. máj. 27. 14:26
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Jaaaa, értem a gondot! Ne haragudj, félreértettelek!


[link]


Ezen a weblapon megtalálod a Bolla-Krámlit letölthető pdf formában; nem is olyan drága. Én is innen szereztem be anno, mikor statot tanultam.


Még egyszer bocsánatot kérek. Angol nyelvű statkönyv...


David M. Lane Introduction to Probability and Statistics


Gray, Bleicher Mathematical Statistics


Mindkettő megvan neten is.


Még egyszer elnézést kérek!

2023. máj. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Illetve még annyit, hogy a mértékelmélettől nem kell megijedni, ha csak alkalmazásorientáltan tanulod belőlük a statot, akkor egész nyugodtan eleresztheted, és pl. a várhatóérték mértékelméleti definíciója helyett használhatod azt, amit bevezető valszámon szoktak tanítani. Ha mélyebben kell a stat, akkor mértékhez, ez átvezet (nagyon óvatosan és felszínesen, de kezdetnek elégségesen) a valelmbe is:

[link]

2023. máj. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2023. máj. 27. 14:38
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, higy neked jó lesz e, de én laborban ezt használom:

[link]

2023. máj. 27. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!