Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy átlagember számára a cári...

Egy átlagember számára a cári Oroszországban vagy a sztálini Szovjetunióban volt rosszabb élni?

Figyelt kérdés

2023. okt. 2. 21:14
A kérdező szavazást indított:
A cári Oroszországban
A sztálini Szovjetunióban
32 szavazat
1 2 3
 1/27 A nagy Levin ***** válasza:
69%
A cári Oroszországban is voltak problémák, de a lakosok kevésbé nyomorogtak, és sokkal szabadabban élhettek, mint Sztálin idejében.
2023. okt. 3. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
38%

Össze sem lehet hasonlítani, a Szovjetunióban sokkal jobb volt az élet.

A cári feudális rendszerben a többség középkori jobbágy életet élet, a Szovjetunió meg egy erősen iparosodott országgá vált már az 1930-as évekre.

A forradalom után volt csak rosszabb, mint a cári rendszerben, de azok az állapotok éppen pont a cári rendszernek voltak köszönhetők, a szétzilált gazdaság, az első világháborús részvétel felőrölte a szegényes erőforrásokat, áruhiány és infláció keletkezett - ezért is bukott meg a cári rendszer és erre még rátett a polgárháború és eltelt pár évbe, mire sikerült konszolidálni a helyzetet.

A kényszermunka persze nem egy leányálom, ám erre a sorsra viszonylag kevesen jutottak.

A GULAG-ra csak a lakosság töredéke került, összesen 5-10% járta meg a lágereket és bár ez is rengeteg, a többség nem volt érintve.

A szovjet munkatáborokat túl lehetett élni és a rabok többsége túl is élte. Így népesültek be a távol-Keleti újan alapított városok, mert a letöltött büntetésnek megfelelő időt ott kellett élniük, csak már a szabad zónában.

A szörnyű II. világháborús időkről nem a szovjetek tehettek.

A hadifogolytáborok mortalitása magas volt, de ez is, mint a GULG halandósága, főképpen a járványoknak volt köszönhető, amik a cári rendszerben is rendszeresen taroltak.

Egy szóval sem akarom mondani, hogy az életszínvonal magas volt a Szovjetunióban, vagy hogy akiket kényszermunkára vittek, azok élete nem volt szörnyű, ám a többség mindenképpen jobban élt, mint a cár alatt, a háborús évektől eltekintve.

2023. okt. 3. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
33%
Nem mindegy, melyik időszakában. A sztálini terror, a háborús időszakok és a gazdasági válságok alatt nyilván nem volt leányálom, de sokan ennek a rendszernek köszönhetően tudtak felemelkedni az alsóbb osztályból.
2023. okt. 3. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 kürasszír ***** válasza:
75%

Kedves kérdező!


A cári Orosz Birodalomban nem létezett tömegméretű állami terror, és tömeges, milliónyi halottal járó éhínségek sem 1914 előtt.


Ezzel szemben a Sztálini szovjetunióban rendszeresen bekövetkeztek éhínségek, amelyekben összesen több, mint 10 000 000 ember halt meg.


Nagy szovjet éhínségek:

1921-1923-as szovjet éhínség: 5 000 000 halott

1932-1933-as szovjet éhínség: 8 700 000 halott


A sztálini Szovjetunióban példátlan mértékű állami terrort alkalmaztak a lakossággal szemben, amely terror szintén több millió halálos áldozattal járt.


A cári Oroszországban 1914 előtt egyértelműen sokkal nagyobb létbiztonságot élveztek az emberek, hiszen sem sok millió áldozattal járó éhínségek nem történtek, de sok millió áldozattal járó állami terror sem.

2023. okt. 3. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 kürasszír ***** válasza:
74%

# 2


IDÉZLEK:"A cári feudális rendszerben a többség középkori jobbágy életet élet, a Szovjetunió meg egy erősen iparosodott országgá vált már az 1930-as évekre. A forradalom után volt csak rosszabb, mint a cári rendszerben..."


Ez kapásból nem igaz, 1914 előtt a cári Orosz Birodalomban nem haltak milliók éhen, még a sztálini Szovjetunióban az 1930-as években minimum 8 700 000 ember halt éhen.


A GULAG táborokban szintén tömegesen haltak éhen az emberek, ha nem tudnád.


Amit a hadifogolytáborokról írtál, szintén nem igaz, az egyik nagyapám 4 évig volt szovjet fogságban, krumplihéjon, árpakorpán és rohadt káposztán tartották őket. Magyarán brutálisan éheztették a hadifoglyokat, és a kiéhezett, legyengült immunrendszerű foglyok ezért haltak bele milliós tömegekben Sztálin vendégszeretetébe.


A szerinted az 1930-as évekre erősen iparosodott országgá vált Szovjetunióban, megjegyzem, legalább 8 700 000 ember halt éhen.

2023. okt. 3. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 kürasszír ***** válasza:
69%

Kedves kérdező!


A történészek 28 000 000 fő környékére teszik a kommunizmus, azaz a kommunista állami terror, valamint a kommunisták hibájából, vagy szánt szándékából előállt éhínségek áldozatainak számát a Szovjetunióban. Ez simán népirtásnak minősíthető.


Az 1914 előtti cári Orosz Birodalomban igazából állami terror sem létezett, ugyan egy elnyomó, autoriter önkényuralmi rendszer volt, de a szovjet mintájú, totális, tömegméretű, milliós áldozattal járó terror teljesen hiányzott a Romanov cároknál.

2023. okt. 3. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
76%

"Egy átlagember számára a cári Oroszországban vagy a sztálini Szovjetunióban volt rosszabb élni?"

A sztálini Szovjetunióban. De valójában egy k.rva nagy nyomorverseny ez a kérdés, a cári időkben is rendszeresek voltak az éhínségek, és a szibériai munkatáborok koncepciója sem a kommunisták találmánya.

2023. okt. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:

"A történészek 28 000 000 fő környékére teszik a kommunizmus, azaz a kommunista állami terror, valamint a kommunisták hibájából, vagy szánt szándékából előállt éhínségek áldozatainak számát a Szovjetunióban. Ez simán népirtásnak minősíthető."

Népirtás alatt amúgy nem pusztán annyit szokás érteni, hogy tömegek esnek áldozatul, akár szánt szándékkal: feltétel hozzá az adott etnikai vagy vallási csoporttal való leszámolás szándéka.

2023. okt. 3. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
16%
Az a gond a kérdéssel, hogy átlagember nem létezik.
2023. okt. 3. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 kürasszír ***** válasza:
66%

# 7


IDÉZLEK: "A sztálini Szovjetunióban. De valójában egy k.rva nagy nyomorverseny ez a kérdés, a cári időkben is rendszeresek voltak az éhínségek, és a szibériai munkatáborok koncepciója sem a kommunisták találmánya."


Alapvetően téves, amit írsz:


1.) A cári Orosz Birodalomban nem történtek milliós halálozással járó éhínségek 1914 előtt. A Szovjetunióban azonban, csak 1921 és 1932 között közel 14 000 000 ember halt éhen. Nem mindegy.


2.) A szovjet GULAG táborokban milliók haltak meg, ellenben a cári idők szibériai száműzetési gyakorlata nem érintett milliós tömegeket és jellemzően nem járt a deportáltak halálával. A cári szibériai száműzetés összehasonlíthatatlanul enyhébb volt, mint a GULAG. A cári száműzetés során nem zárt büntető/munkatáborokba kerültek az emberek, hanem csupán kényszerlakhelyre, a kényszerlakhelyül kijelölt településen és környékén szabadon mozoghattak. A szovjet GULAG ellenben egy zárt, őrzött, kőkemény büntető/munkatábor volt.

2023. okt. 3. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!